Návrat k 24 hodin v Le Mans: Trocha statistiky

22. 6. 2010 0:00
Vůz se startovním číslem 9 zvítězil v historii teprve popáté

Ze začátku to vypadalo jako výborně rozehraná záležitost pro značku Peugeot, ale nakonec z toho byl přesvědčivý trimuf značky Audi.

Několika fakty se ještě k závodu vracíme.

Letošní ročník byl nejrychlejší v historii. Vítězný vůz zajel závod s průměrnou rychlostí 225,228 km/h. Také oba další vozy Audi R15 TDI překonaly s průměry 224,659 km/h a 223,524 km/h dosavadní rekord z roku 1971, který byl 222,304 km/h.

Úspěšnější je již jen Porsche

Audi se už svými devíti vítězstvími dotáhla na Ferrari v historických statistikách závodu, který se koná již od roku 1923. Jen Porsche je úspěšnější. Má totiž celkem 16 prvenství v absolutní klasifikaci. Audi však má až neuvěřitelnou úspěšnost. Ke zmíněným devíti prvenstvím jí stačilo jen dvanáct startů. A při zbývajících třech účastech skončil také její vůz na stupních vítězů.

Z 39 startujících vozů Audi od roku 1999 jich do cíle dojelo 31 (79,5 %), z toho devět na prvním místě, pět na druhém místě a devět na třetím místě. V součtu všech účastí jezdci Audi obsadili 23 z 36 možných míst na stupních vítězů (64,9 %).

Všechna místa na stupních vítězů obsadily vozy Audi již počtvrté. Poprvé se tak stalo právě před deseti lety a podařilo se to kromě letoška zopakovat ještě v letech  2002 a 2004  Navíc poprvé se výrobci automobilů podařilo v Le Mans obsadit první tři místa s vozy poháněnými vznětovými motory.

Pozoruhodné je, že audi se vznětovými motory vítězí v Le Mans vždy v sudých letech. Poprvé tak bylo v roce 2006, pak 2008 a naposledy letos.

Překonán rekord z roku 1971

Vítězné Audi R15 TDI se startovním číslem „9" ujelo celkem 397 kol. Ujetou vzdáleností 5410,713 kilometrů překonalo rekord z roku 1971, který ustavili Dr. Helmut Marko a Gijs van Lennep s Porsche 917 (5335,313 km). Tehdy se však v Le Mans jezdilo ještě bez šikan.

Vítězný vůz v při závodě spotřeboval v průměru pouze 43,43 litru nafty na 100 kilometrů, což je o více než deset procent méně než v případě prvního vítězství značky Audi v roce 2000,. Tehdy navíc byl rychlostní průměr byl jen 208,660 km/h.

Celkem vítězný vůz absolvoval kompletní závod pouze na dvanácti sadách pneumatik Michelin . Ta poslední musela být využita proto, že se pozvolna ztrácel tlak. S jednou sadou pneumatik bylo průměrně ujeto 491,9 kilometru. V roce 2009 přitom byla výměna pneumatik nezbytná přibližně každých 330 kilometrů.

Vítězné Audi R15 TDI bylo sice celkem 33krát v boxech, ale je neuvěřitelné, že celková délka prostoje byla jen necelých 20 minut. Neplánovaně muselo být vyměněno pouze pravé vnější zpětné zrcátko, což trvalo zhruba 20 sekund.

A ještě jedna zajímavost nakonec. Podruhé za sebou zvítězil vůz s číslem devět. Toto číslo ale obvykle moc štěstí jezdcům v Le Mans nenosí. Za celou historii zvítězil vůz s tímto číslem teprve popáté.

před 47 minutami

Rekonstrukce státu a Milion chvilek vyzvaly Radu ČT k odkladu volby dozorčí komise

Iniciativa Rekonstrukce státu vyzvala radní České televize, aby odložili středeční volbu nové dozorčí komise Rady ČT na 8. prosince, kdy situaci posoudí sněmovní volební výbor. Rada svůj poradní orgán odvolala zřejmě v rozporu se zákonem, uvedli v úterý zástupci iniciativy Rekonstrukce státu a spolku Milion chvilek na tiskové konferenci před budovou ČT na Kavčích horách v Praze.

Radní Hana Lipovská odvolání v minulých dnech hájila, podle ní bylo v souladu se zákonem a rada k němu přistoupila s péčí řádného hospodáře. Důvodem byly vážné výhrady k práci komise. Nespokojenost vyvrcholila při projednávání směny pozemku pod ostravským studiem, ke kterému komise včas nedodala některé podklady.

Podle předsedy spolku Milion chvilek Benjamina Rolla Česká televize po 20 letech opět čelí politickým tlakům a je potřeba se jim postavit. Rada se má ve středu zabývat volbou nové komise, přestože ta stávající zřejmě nebyla odvolána v souladu se zákonem, aktualizovaným rozpočtem ČT na letošní rok nebo aktualizovanými dlouhodobými plány ČT na další čtyři roky. Tato témata může podle Rolla použít k nátlaku na generálního ředitele ČT Petra Dvořáka.

před 58 minutami

Pensylvánie potvrdila výsledky voleb, vyhrál Biden

Demokratický kandidát Joe Biden se oficiálně stal vítězem prezidentských voleb v Pensylvánii. V úterý to oznámil guvernér tohoto státu Tom Wolf, informují agentury.

Podle oficiálních výsledků získal Biden spolu s kandidátkou na viceprezidentku Kamalou Harrisovou v Pensylvánii 3,46 milionu hlasů, současný prezident Donald Trump spolu se svým viceprezidentem Mikem Pencem 3,38 milionů hlasů, libertariánku Joanne Jorgensenovou podpořilo 79 000.

Těsným vítězstvím v Pensylvánii získal Biden na svou stranu 20 volitelů, což z tohoto státu dělá jedno z klíčových míst souboje o Bílý dům. Pro vítězství v něm musí kandidát získat 270 z celkem 538 volitelských hlasů.