Nastartujete i v zimě? Jak prodloužit život autobaterie

Tomáš Rybecký
31. 10. 2013 14:55
Jak zajistit funkčnost jednoho z nejdůležitějších komponentů auta.
Foto: Aktuálně.cz

Autobaterie je základní komponentou současných automobilů se spalovacími motory. Stejně jako všechny ostatní díly podléhá opotřebení a po určité době je třeba ji vyměnit. Její životnost ale lze správnou obsluhou výrazně prodloužit. Během chladných zimních měsíců je však autobaterie namáhána více než kdy jindy.

Kromě startování motoru je baterie zdrojem energie pro elektroinstalaci ve voze v době, kdy není spuštěn motor, nebo když při nízkých otáčkách alternátor nedodává dostatek energie. Energetická náročnost elektroinstalace se s novými vymoženostmi ve výbavě automobilu stále zvyšuje.

Když se navíc přidá snížení kapacity baterie, zapříčiněné nízkou teplotou, a například odporem zhoustlého motorového oleje, může se stát, že místo pohodlné jízdy ve vyhřátém voze zůstanete sedět v mrazu. Proto je před začátkem zimy vhodné období pro zkontrolování stavu baterie ve voze, protože riziko vypovězení služby roste zejména se stářím baterie.

Jezděte častěji a dál

Životnost baterie lze prodloužit rozumným zacházením. Při zhasnutém motoru je lepší nenechávat rozsvícená světla či zapnuté rádio. Baterii je schopna během pár hodin zcela vybít i malá lampička v interiéru. Jednoduchým způsobem oddálení vypovězení služby je i častější používání vozu a jízdy na delší vzdálenosti.

Baterie se sama vybíjí až o 5% denně, a to zejména v případě, že vůz stojí. Náročnější jsou pro baterii také kratší najeté vzdálenosti. Doporučuje se proto alespoň jednou za měsíc vykonat s vozem cestu v řádu desítek kilometrů.

Důležitá je také mechanická údržba. U nejpoužívanějších olověných akumulátorů s elektrolytem je třeba občas dolít destilovanou vodu do výšky asi 10 mm nad desky, protože voda se při chemické reakci stále odpařuje. Stále častější novinkou však jsou bezúdržbové "gelové" baterie, u kterých je použit elektrolyt s gelovou povahou a nehrozí tak vylití ani odpařování.

 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

před 3 hodinami

USK Praha porazilo s navrátivšími Američankami Szekszárd 83:56

Basketbalistky USK Praha zvítězily v domácím utkání 3. kola Evropské ligy nad maďarským Szekszárdem jednoznačně 83:56 a získaly druhou výhru v tomto ročníku prestižní soutěže.

Nejlepší střelkyní českých mistryň byla s 18 body navrátivší se americká pivotka Brionna Jonesová, její krajanka Alyssa Thomasová pak se 14 body a 10 doskoky zaznamenala double double. Hostům nestačilo ani 15 bodů Zaly Friškovecové a prohrály v Eurolize i třetí zápas.

V dalším utkání skupiny A zavítá pražský celek na hřiště úřadujícího šampiona Jekatěrinburgu. Tam sehraje duel 27. října.

Aktualizováno před 3 hodinami

Požár v budově spalovny v Malešicích se podařilo uhasit, škoda dosáhne stovek milionů

V jedné z budov spalovny v pražských Malešicích ve středu odpoledne hořela technologie, požár způsobil podle odhadu škodu za stovky milionů korun. Příčinu ohně určí vyšetřování. Sdělil to mluvčí pražských hasičů Martin Kavka. Mluvčí Pražských služeb Radim Mana řekl, že spalovna je mimo provoz a minimálně ve čtvrtek to tak zůstane, odpad bude převážen jinam. Potvrdil i odhad škody.

"Ve spalovně došlo k požáru odstavené technologie na čištění spalin v pětipatrové technologické budově o rozměru 30 krát 40 metrů, která procházela rekonstrukcí technologií. S ohledem na počet jednotek byl vyhlášen třetí stupeň poplachu," uvedl Kavka. Zasahovalo deset profesionálních a devět dobrovolných jednotek, používaly také výškovou techniku. Na další budovy se oheň nerozšířil.

Černý kouř byl vidět z velké dálky. Chemická služba podle Kavky měřila zplodiny ohně v několika zasažených částech Prahy, například v Dolních Počernicích, Satalicích, Vinoři, Kyjích a na Černém Mostě, překročení norem ale nezjistila. "Po dobu zásahu byl však ve zmíněných oblastech cítit zápach po požáru a obyvatelům bylo doporučeno nevětrat," uvedl mluvčí.

Zdroj: ČTK
před 4 hodinami

Pokrok v kauze Pandora Papers. Úřad zjišťuje, jestli Babiš nespáchal přestupek zamlčením majetku

Černošický městský úřad zjišťuje, zda premiér Andrej Babiš (ANO) nespáchal přestupek podle zákona o střetu zájmů neúplným oznámením o majetku v takzvané kauze Pandora Papers. Úředníci požádali o součinnost ministerstvo spravedlnosti, uvedl ve středu web iROZHLAS.cz. Babiš už dřív v souvislosti s kauzou odmítl, že by se dopustil čehokoliv nelegálního.

Kauza Pandora Papers se zabývá děním kolem společností v daňových rájích. Podle mezinárodního novinářského týmu poslal premiér Babiš na nákup nemovitostí na francouzské Riviéře přes své offshorové firmy zhruba 380 milionů korun. V dokumentech souvisejících s kauzou podle webu Investigace.cz neuvedl, že vlastní akcie offshorových firem. Podle zákona o střetu zájmů je přitom neúplné oznámení majetku veřejného funkcionáře přestupek, za který hrozí pokuta do výše 50 000 korun, informoval iROZHLAS.cz.

Černošický úřad proto oslovil ministerstvo spravedlnosti, které vidí v tomto případě jako takzvaný evidenční orgán. Ministerstvo by podle úřadu mělo mít možnost získat dokumenty, zda premiér vlastnil nebo vlastní nemovitosti nebo firmy v zahraničí, případně v jakém období je vlastnil.

"Následně by ministerstvo mělo posoudit, zda tyto nemovitosti nebo firmy uvedl v oznámení o majetku podle zákona o střetu zájmů a pokud nikoli, mělo by tuto informaci jako podezření z přestupku oznámit úřadu příslušné obce s rozšířenou působností," uvedl úřad na webu.

Zdroj: ČTK
Další zprávy