Nabourané a staré přes 30 let? Nevadí, tohle Porsche se prodá za 10 milionů, tvrdí odborníci

Jan Markovič Jan Markovič
22. 8. 2018 9:42
Některé vozy jsou tak vzácné, že po nich skočí sběratelé, i když prodělaly těžkou nehodu. To je i případ Porsche 959 z roku 1987, ve své době nejrychlejšího auta světa. Aukční síň, která jej o víkendu nabídne k prodeji, odhaduje jeho cenu v přepočtu na 10 milionů korun. Nebourané by ale přišlo minimálně na dvojnásobek.
Supersport z osmdesátých let to schytal, motor ale funguje. | Video: YouTube.com

Porsche 959 z konce osmdesátých let patří mezi velmi ceněné sběratelské vozy. Automobilka ho vybavila tou nejlepší technikou, kterou v té době měla k dispozici. Auto s pohonem všech kol se na krátký čas zapsalo do Guinnessovy knihy rekordů jako nejrychlejší sériově vyráběný vůz světa, když uhánělo rychlostí 317 km/h. Vzácného vozu vzniklo jen 337 kusů.

Dnes se Porsche 959 prodává za částky okolo 20 milionů korun, za auto na videu chtěl prodejce zhruba před rokem v přepočtu 25 milionů. Vůz však naboural, a tak ho nyní prodává za mnohem nižší cenu. Aukční síň Mecum, přes kterou by mělo poškozené auto změnit majitele, odhaduje finální částku na 10 milionů korun.

Auto se bude prodávat v dražbě v rámci výstavy veteránů a youngtimerů v kalifornském Monterey. Jde o nejvýznamnější akci svého druhu v USA., která přitahuje sběratele z celého světa. Kupce by si tedy i takto poškozený vůz mohl najít.

 

Právě se děje

před 4 hodinami

Kvůli koronaviru nebudou letní wagnerovské slavnosti v Bayreuthu

Kvůli epidemii nového typu koronaviru se letos neuskuteční tradiční wagnerovské Hudební slavnosti v Bayreuthu. Ovlivní to také program příštích ročníků, uvedli organizátoři akce v bavorském městě. Oblíbené slavnosti, jež jsou vrcholem německé operní sezóny, pravidelně navštěvovala i kancléřka Angela Merkelová. Letos měly začít 25. července a skončit 30. srpna. Na slíbené nové nastudování Wagnerovy tetralogie Prsten Nibelungův dojde až v roce 2022, na příští rok už je totiž program hotový. Diváky čeká nová produkce Bludného Holanďana a opakování dřívějších inscenací oper Tannhäuser, Mistři pěvci norimberští a Lohengrin.

Zdroj: ČTK
před 7 hodinami

Sýrie ohlásila sestřelení izraelských raket nad svým územím

Syrská protivzdušná obrana sestřelila izraelské rakety nad syrským Homsem. Informovala o tom syrská televize i agentura SANA. Podle televize izraelská letadla vypálila rakety, když byla nad libanonským územím. Izrael tradičně tyto informace nekomentuje. Podle syrských médií si operace nevyžádala mrtvé ani raněné.

Zdroj: ČTK
před 8 hodinami

Čínská basketbalová liga musí restart odložit

Plány na obnovení profesionální basketbalové ligy v Číně CBA v polovině dubna vzaly prozatím za své. Vláda nejlidnatější země světa podle agentury AP kvůli přetrvávajícím obavám z pandemie koronaviru nařídila, aby všechny velké sportovní soutěže zůstaly na neurčito přerušené.

CBA se kvůli šíření nového typu koronaviru nehraje od konce ledna, v poslední době se ale začala chystat na restart a do země se postupně začali vracet zahraniční hráči. Někteří už nastoupili do povinné dvoutýdenní karantény, jako třeba bývalý hráč NBA Jeremy Lin.

Liga podle informací médií plánovala soustředit všech dvacet účastnických týmů do dvou měst (Tung-kuan a Čching-tao) a odehrát zbytek základní části bez diváků, v přísně střežených podmínkách a pod dohledem zdravotníků. Každému celku k tomu zbývá sehrát 16 zápasů.

Na povolení úřadů bude čekat i fotbalová liga, která měla původně začít 22. února. Týmy se sice v minulém týdnu vrátily k tréninku, termín startu soutěže ale nebyl stanoven. Hovořilo se o konci dubna nebo počátku května.

Pandemie má původ právě v Číně, odkud se nákaza v prosinci začala šířit. Asijská velmoc je ale v současnosti až na čtvrtém místě žebříčku podle počtu infikovaných osob. Podle nejnovějších údajů se tam virem nakazilo přes 82.000 lidí a zemřelo na 3300. Země v poslední době hlásí poměrně nízká čísla nově nakažených, panují ale obavy, že by se zde mohl virus znovu rozšířit zejména kvůli tomu, že se do země navrátilo mnoho lidí ze zahraničí.

Zdroj: ČTK
Další zprávy