Na ojetinu si připravte víc peněz. Auta z druhé ruky rok od roku zdražují, přitom jsou stejně stará

Eva Srpová Eva Srpová
26. 10. 2017 7:06
Průměrná cena za ojetý vůz se za poslední dva roky zvedla skoro o 20 tisíc korun. Vyplývá to z podrobných statistik největšího českého autobazaru. Přitom vozy nejsou výrazně mladší než dříve a průměrná ojetina prodaná letošní rok má dokonce větší kilometrový nájezd než ta, která našla svého majitele před dvěma lety. Potvrdila to i společnost Cebia.
Ceny ojetin jdou rok od roku nahoru, avšak nemají najeto méně a nejsou ani výrazně mladší.
Ceny ojetin jdou rok od roku nahoru, avšak nemají najeto méně a nejsou ani výrazně mladší. | Foto: iStock

Ceny ojetin jdou nahoru. Přitom ale nejsou mladší než dříve, a navíc mají více najeto. Vyplývá to jak ze statistik společnosti Cebia, tak i z interních statistik největšího prodejce ojetin v Česku AAA Auto, který si je vede od roku 2015.

Před dvěma lety se ojetiny prodávaly ve zmíněném autobazaru v průměru za cenu 180 194 Kč. O rok později se cena zvedla, a to na částku 192 354 Kč. 

Trend zdražování je patrný i letos, v období od ledna do září letošního roku se cena za ojetý vůz zvedla na částku 198 850 Kč.

Společnost Cebia, která se zabývá prověřováním původu a historie ojetých vozidel, uvádí podobné, avšak nepatrně vyšší částky. Podle nich průměrná cena ojetých aut od ledna do září vzrostla meziročně o 15 tisíc korun na 205 600 Kč.

Znamená to, že jsou zákazníci ochotni si připlatit a kupují mladší ojeté vozy? Podle statistik nikoliv. Zatímco podle statistik Cebie ojetina prodaná v roce 2016 měla v průměru najeto 161 tisíc kilometrů, auta z druhé ruky prodaná letos měla na tachometru údaj 178 tisíc km.

"Možnou příčinou je, že více prodejců již přiznává skutečný vyšší stav najetých kilometrů," uvedl mluvčí Cebie Jan Dryák. Podle něj se ale v autobazarech stále vyskytují zhruba dvě pětiny aut se stočeným tachometrem.

Že mají ojeté vozy přiznaný vyšší kilometrový nájezd než dříve, si všímají také v AAA Auto, nikoliv ale tak významně, jak uvádí Cebia.

Nejprodávanějším ojetým vozem v tomto autobazaru byla vloni Škoda Octavia a měla najeto 169 664 kilometrů. Za tři čtvrtletí letošního roku se Octavia stále drží na první pozici, má ale najeto 171 420 km.

Ani její stáří se výrazně nemění. Vloni bylo nejprodávanější Octavii prodané v AAA Auto 6,9 roku, ve statistikách vedených od ledna do letošního září se průměrný věk nejprodávanější Octavie snížil o tři měsíce.

 

Právě se děje

před 11 minutami

Slovenský soud rozdal za tragickou explozi z roku 2007 podmínky

Soud uznal dva bývalé manažery Vojenského opravárenského podniku (VOP) ve slovenských Novákách vinnými z obecného ohrožení v souvislosti s mohutnou explozí, ke které v areálu došlo v roce 2007. Dvojici uložil podmíněné tresty. Tragédie si tehdy vyžádala životy osmi lidí a více než tři desítky zraněných. Další dva obžalované soud podle slovenských médií zprostil obžaloby. Proti verdiktu okresního soudu v Prievidzi se lze odvolat.

Exploze ve VOP Nováky, kde se likvidovala munice, byla 2. března 2007 do té doby největší průmyslovou tragedií v novodobých dějinách Slovenska. Výbuch poničil budovy závodu a vzniklá tlaková vlna poškodila okna v okruhu několika kilometrů.

Zdroj: ČTK
před 14 minutami

Severní Korea přivítala, že skončil Trumpův poradce Bolton

Hlavní severokorejský jaderný vyjednávač Kim Mjong-kil přivítal rezignaci bezpečnostního poradce Bílého domu Johna Boltona, který v minulosti kritizoval severokorejské vedení za porušování lidských práv a vyzýval ke změně režimu v KLDR. Bolton odešel z funkce na žádost amerického prezidenta Donalda Trumpa. Severokorejský vyjednávač ocenil také středeční Trumpovo vyjádření, že by při rozhovorech s KLDR mohl uplatnit "novou metodu".

Zdroj: ČTK
Další zprávy