Na novou Škodu pro rodiny si počkáte. Prodej nezačne v Česku

Radek Pecák Radek Pecák
28. 7. 2015 14:30
Roomster se stane prvním modelem značky, který se začne prodávat jinde než v Česku.
Původní Škoda Roomster byl vysoce praktický vůz s neortodoxním designem.
Původní Škoda Roomster byl vysoce praktický vůz s neortodoxním designem. | Foto: Škoda Auto

Mladá Boleslav – Na nový rodinný vůz od Škody si čeští zákazníci počkají déle. Nový roomster, který bude vycházet z léty prověřeného Volkswagenu Caddy, bude mít v Česku zpoždění. Do nabídky tuzemských dealerů se dostane až na začátku jara příštího roku. Původně se měl začít prodávat na začátku roku 2016.

Výroba původního roomsteru přitom skončila již v dubnu. Roomster II se již nebude montovat v žádném závodě Škody na českém území. Za jeho produkci bude zodpovědný závod značky Volkswagen v polské Poznani, kde se vyrábí užitkové modely Transporter a Caddy.

Škoda tak doplatí na to, že oba zmiňované modely z polské továrny se v nedávné době začaly vyrábět v nových generacích a je o ně obrovský zájem. Škoda se proto v letošním roce dočká pouze několika stovek kusů nového roomsteru.

Začne se na menším trhu

To by ale nepostačovalo ani k uspokojení zájmu dealerů o předváděcí vozy (potřebují jich zhruba pět stovek) a zákazníci by pak na své objednané automobily museli čekat příliš dlouho.

Roomster se tak stane prvním modelem značky, který se začne prodávat jinde než v Česku. "V současné době počítáme s tím, že na přelomu roku nový roomster představíme a uvedeme do prodeje v některé z evropských zemí. Bude to však menší trh, než je ten český," sdělil zdroj online deníku Aktuálně.cz, který však není oprávněn k poskytování informací sdělovacím prostředkům.

Uvažuje se prý například o Slovensku. Reálný termín začátku prodejů vozu v České republice se v současné době jeví jako duben či květen. Současně bude nový Škoda Roomster po modelu Citigo druhou škodovkou vyráběnou mimo území České republiky.

Škoda se k novému roomsteru zatím nechce vyjadřovat, není znám ani termín odtajnění jeho podoby. "Škoda Roomster byla ve svém segmentu velmi úspěšná. Jen v roce 2014 jsme zákazníkům celosvětově dodali přibližně 30 000 vozů. Vzhledem k tomu, že segment malých MPV není příliš velký, plánujeme výrobu nástupce ve spolupráci s partnerem v koncernu Volkswagen. Novou generaci představíme zákazníkům v nejbližším možném termínu," říká mluvčí automobilky Zbyněk Straškraba.

První generace roomsteru se vyráběla v českém závodě Škody v Kvasinách. Tam už na novou generaci nemají kapacitu. Závod se totiž soustředí jednak na superb a jednak na modely kategorie SUV nejen pro Škodu, ale i Seat. Dva nové modely začne montovat příští rok a původní linka pro výrobu roomsteru se musí přebudovat.

"Jinak by se roomster určitě vyráběl až do podzimu. Zájem o něj stále byl," uvedl zdroj.

Caddy jako předloha

Nový roomster bude technicky vycházet z aktuální generace Volkswagenu Caddy, přestože z hlediska vnějšího i vnitřního designu se bude odlišovat.

V nabídce má být jak osobní pětimístná verze, tak i dvoumístná dodávka. Právě ta má velkou šanci stát se lídrem na trhu s užitkovými vozy v České republice. Zde nyní Škoda není zastoupena vůbec.

S výrobou varianty s prodlouženým rozvorem ve stylu Volkswagen Caddy Maxi se ale nepočítá.

V současné době se první generace roomsteru ještě doprodává. Podle internetových stránek tuzemského zastoupení mají v současné době dealeři značky v nabídce posledních 56 kusů těchto automobilů.

 

Právě se děje

Další zprávy