Na novou Škodu pro rodiny si počkáte. Prodej nezačne v Česku

Radek Pecák Radek Pecák
28. 7. 2015 14:30
Roomster se stane prvním modelem značky, který se začne prodávat jinde než v Česku.
Původní Škoda Roomster byl vysoce praktický vůz s neortodoxním designem.
Původní Škoda Roomster byl vysoce praktický vůz s neortodoxním designem. | Foto: Škoda Auto

Mladá Boleslav – Na nový rodinný vůz od Škody si čeští zákazníci počkají déle. Nový roomster, který bude vycházet z léty prověřeného Volkswagenu Caddy, bude mít v Česku zpoždění. Do nabídky tuzemských dealerů se dostane až na začátku jara příštího roku. Původně se měl začít prodávat na začátku roku 2016.

Výroba původního roomsteru přitom skončila již v dubnu. Roomster II se již nebude montovat v žádném závodě Škody na českém území. Za jeho produkci bude zodpovědný závod značky Volkswagen v polské Poznani, kde se vyrábí užitkové modely Transporter a Caddy.

Škoda tak doplatí na to, že oba zmiňované modely z polské továrny se v nedávné době začaly vyrábět v nových generacích a je o ně obrovský zájem. Škoda se proto v letošním roce dočká pouze několika stovek kusů nového roomsteru.

Začne se na menším trhu

To by ale nepostačovalo ani k uspokojení zájmu dealerů o předváděcí vozy (potřebují jich zhruba pět stovek) a zákazníci by pak na své objednané automobily museli čekat příliš dlouho.

Roomster se tak stane prvním modelem značky, který se začne prodávat jinde než v Česku. "V současné době počítáme s tím, že na přelomu roku nový roomster představíme a uvedeme do prodeje v některé z evropských zemí. Bude to však menší trh, než je ten český," sdělil zdroj online deníku Aktuálně.cz, který však není oprávněn k poskytování informací sdělovacím prostředkům.

Uvažuje se prý například o Slovensku. Reálný termín začátku prodejů vozu v České republice se v současné době jeví jako duben či květen. Současně bude nový Škoda Roomster po modelu Citigo druhou škodovkou vyráběnou mimo území České republiky.

Škoda se k novému roomsteru zatím nechce vyjadřovat, není znám ani termín odtajnění jeho podoby. "Škoda Roomster byla ve svém segmentu velmi úspěšná. Jen v roce 2014 jsme zákazníkům celosvětově dodali přibližně 30 000 vozů. Vzhledem k tomu, že segment malých MPV není příliš velký, plánujeme výrobu nástupce ve spolupráci s partnerem v koncernu Volkswagen. Novou generaci představíme zákazníkům v nejbližším možném termínu," říká mluvčí automobilky Zbyněk Straškraba.

První generace roomsteru se vyráběla v českém závodě Škody v Kvasinách. Tam už na novou generaci nemají kapacitu. Závod se totiž soustředí jednak na superb a jednak na modely kategorie SUV nejen pro Škodu, ale i Seat. Dva nové modely začne montovat příští rok a původní linka pro výrobu roomsteru se musí přebudovat.

"Jinak by se roomster určitě vyráběl až do podzimu. Zájem o něj stále byl," uvedl zdroj.

Caddy jako předloha

Nový roomster bude technicky vycházet z aktuální generace Volkswagenu Caddy, přestože z hlediska vnějšího i vnitřního designu se bude odlišovat.

V nabídce má být jak osobní pětimístná verze, tak i dvoumístná dodávka. Právě ta má velkou šanci stát se lídrem na trhu s užitkovými vozy v České republice. Zde nyní Škoda není zastoupena vůbec.

S výrobou varianty s prodlouženým rozvorem ve stylu Volkswagen Caddy Maxi se ale nepočítá.

V současné době se první generace roomsteru ještě doprodává. Podle internetových stránek tuzemského zastoupení mají v současné době dealeři značky v nabídce posledních 56 kusů těchto automobilů.

 

Právě se děje

před 17 minutami

Při nehodě dodávky na Vyškovsku se zranilo deset lidí

Deset lidí se dnes nad ránem zranilo při havárii mikrobusu u Nesovic na Vyškovsku, uvedl mluvčí jihomoravských hasičů Jaroslav Mikoška. Silnice I/50, která je hlavním tahem ze Slovenska na Brno, byla přes hodinu neprůjezdná, problémy v dopravě ale nebyly. Před pátou ranní už se dalo místem projet.

Nehoda se stala okolo půl čtvrté, vozidlo mělo ukrajinskou značku. "Auto vyjelo ze silnice a převrátilo se přes střechu. Potom zůstalo stát na kolech mimo silnici v poli," uvedl Mikoška. Podle něj cestovalo v autě dvanáct lidí. "Všichni byli při našem příjezdu mimo vozidlo, nemuseli jsme nikoho vyprošťovat. Deset lidí se zranilo. Z toho bylo sedm mužů a tři ženy," řekl Mikoška.

Zdroj: ČTK
Další zprávy