Do Prahy míří tisíc aut. Motor show Legendy láká i na Bugatti českého miliardáře

Bugatti Chiron Sport českého miliardáře Radima Passera patří k hlavním lákadlům letošních Legend.
Ačkoliv jsou letošním hlavním tématem americké vozy, největší lákadlo představuje Bugatti Chiron Sport. Oproti klasickému Chironu je verze Sport lehčí a dosahuje rychlosti až 420 km/h. Vůz s výrobním číslem 02 patří českému miliardáři Radimu Passerovi, který jej na výstavu zapůjčil.
Stejný člověk pak na Legendy zapůjčil i své Bugatti Veyron, tedy přímého předchůdce Chironu. I ten dosahoval rychlosti přes 400 km/h a patřil k nejrychlejším autům této planety. Dohromady spolu s Chironem Sport mají obě auta hodnotu přes 100 milionů korun.
Passerův Veyron by však v Holešovicích neměl být osamocen. Stejný typ vozu má i podnikatel Richard Chlad. Na Legendách by tak měly být Veyrony rovnou dva.
Vedle této trojice moderních Bugatti bude k vidění i několik historických kousků. O jaké přesně půjde zatím organizátoři nespecifikovali, francouzská automobilka každopádně oslavuje letos 110 let od svého založení a v Holešovicích bude na toto výročí několikrát vzpomenuto. Na snímku je Type 41 Royale Coupé Napoléon.
Foto: Bugatti
Jan Matoušek Jan Matoušek
14. 5. 2019 6:02
Motoristická slavnost Legendy si v kalendáři automobilových nadšenců získala své pevné místo. Loňským přesunem z Bohnic na holešovické výstaviště, kde se bude akce odehrávat i letos, sice výstava přišla o komorní a noblesní atmosféru, na druhou stranu je akce lépe dostupná a již loni se na ní ukázalo větší množství automobilů. Na co chce lákat návštěvníky letošní šestý ročník, se podívejte do galerie.

Ačkoliv se loni Legendy konaly na začátku června, letos se organizátoři rozhodli přesunout dobu konání už na polovinu května. V Holešovicích budou tedy vozy k vidění od pátku 17. do neděle 19. května. Stejně jako loni, i letos bude hlavní nádvoří výstaviště patřit jedinému tématu. Půjde o americká auta všeho druhu. Pořadatelé slibují jak muscle cars ze 60. let, tak i velká nákladní vozidla.

Další část výstavy bude přímo v Průmyslovém paláci. "Pravé křídlo, které bude Pavilonem elegance, jsme zasvětili více jak padesátce nejúžasnějších automobilů slavnosti všech ročníků výroby. Prostřední část paláce bude Pavilonem rychlosti, kde si návštěvníci budou moci prohlédnout pětadvacítku aktuálních hypersportů z celého světa," slibuje ředitel slavnosti Lubor Kos. Oproti loňskému roku bude nově zpřístupněno levé křídlo paláce, kam organizátoři umístili odpočinkovou zónu, například s herními simulátory.

Ve spodní části areálu pak budou, stejně jako v loňském roce, kluby a vystavovatelé nových automobilů. Celkem má být k vidění přes 1000 automobilů. Vstupné na místě stojí 490 korun pro dospělého a 250 korun pro tělesně postižené s doprovodem nebo dítě s výškou nad 150 cm. Menší děti mají v doprovodu dospělého vstup zdarma.

 

Právě se děje

před 20 minutami

Ukrajinská tajná služba prověřuje obchod s českými houfnicemi

Agenti ukrajinské tajné služby SBU za podpory zásahové jednotky provedli ve čtvrtek domovní prohlídky v kancelářích státního zbrojařského koncernu Ukroboronprom a jeho obchodní společnosti Ukrspecexport. Razie souvisí s nákupem vyřazených houfnic Dana československé výroby od české firmy Excalibur Army, uvedla na svém webu televize 112 s odvoláním na opozičního poslance Oleksije Hončarenka. Právě Hončarenko na transakci upozornil generální prokuraturu. ČTK se snaží získat vyjádření české firmy.

"Poslanecké upozornění ohledně možného spáchání úmyslných skutků ke škodě obranyschopnosti Ukrajiny představiteli ministerstva obrany a státní společnosti Ukrspecexport, a sice konkrétně uzavření kontraktu s českou společností Excalibur Army na dodání vyřazených samohybných houfnic ráže 152 milimetrů Dana, bylo prozkoumáno. Oznamujeme, že skutečnosti uvedené ve vašem poslaneckém upozornění jsou předmětem vyšetřování, které SBU v rámci trestního stíhání zahájila 17. listopadu," sdělila poslanci prokuratura. V případu prý může jít o vlastizradu.

Zdroj: ČTK
před 50 minutami

Uhelná komise chce ukončit využívání uhlí v roce 2038

Uhelná komise v pátek doporučila ukončit využívání uhlí v Česku v roce 2038. O věci bude finálně rozhodovat vláda. Informaci od několika zdrojů ČTK potvrdil Jiří Koželouh z Hnutí Duha, který je v komisi za asociaci ekologických organizací Zelený kruh. Komise pracovala se scénáři konce využívání uhlí v letech 2033, 2038 a 2043.

Podle zdrojů ČTK hlasovalo 15 členů komise pro rok 2038, dva byli proti a dva se zdrželi.

Celkem má komise 19 členů. Česká uhelná komise byla zřízena loni, je poradním orgánem vlády. Mezi členy jsou zástupci těžařů, akademici i ekologové. Mimo jiné mezi ně patří generální ředitel ČEZ Daniel Beneš, předseda Odborového svazu pracovníků hornictví, geologie a naftového průmyslu Rostislav Palička nebo vedoucí energetické kampaně Greenpeace ČR Jan Rovenský. Vedou ji ministr průmyslu a obchodu Karel Havlíček (za ANO) s ministrem životního prostředí Richardem Brabcem (ANO).

Zdroj: ČTK
Další zprávy