Na 850 tisíc nových Mercedesů bude muset do servisu. Hrozí u nich požár

Martin Přibyl Martin Přibyl
23. 11. 2021 14:18
Podle informací německého magazínu Auto Motor und Sport a tamního Úřadu pro motorová vozidla KBA chystá luxusní automobilka Mercedes-Benz mamutí svolávací akci. K úpravám bude muset celosvětově dojít přibližně u 850 000 naftových vozidel od třídy C až po vlajkové „esko“.
Svolávací akce se dotýká i nejnovější generace nejluxusnější třídy S.
Svolávací akce se dotýká i nejnovější generace nejluxusnější třídy S. | Foto: Mercedes-Benz

Do servisu bude muset přesně 848 517 naftových Mercedesů, konkrétně půjde o třídu C předchozí generace (W205), aktuální třídu E (W213) včetně kupé a kabrioletu, třídu S nejnovějších dvou generací, dále nejnovějšího provedení čtyřdveřového kupé CLS, sportovně-užitkových GLC, GLE a GLS v současných verzích a terénní třídy G předchozí generace (W463). Kromě naftového motoru má vozy spojovat i výroba od prvního ledna 2017 do října 2021.

V samotném Německu by se akce měla dotknout takřka 240 000 aut. Kolik aut bude muset do servisu v Česku, zastoupení německé značky zatím neví. Z údajů Svazu dovozců automobilů vyplývá, že se od ledna 2017 do října 2021 v Česku prodalo přibližně 11 000 dotčených modelů s naftovými motory. Podle mluvčího Mercedesu Martina Šlechty se ale svolávací akce nemusí týkat všech. Zatím ani není jasné, kdy začnou majitelům přicházet pozvánky.

Příčinou problémů je závada v systému zpětného vedení výfukových plynů. Podle KBA může dojít k netěsnosti v podtlakovém čerpadle chladicí kapaliny mezi podtlakovým a chladicím okruhem. Pokud se chladicí kapalina dostane na přepínací ventil, může v ojedinělých případech kvůli elektrochemické reakci růst teplota dílů, což podle německých médií zároveň znamená zvýšené riziko požáru.

V rámci servisního zásahu Mercedes přeprogramuje software podtlakového čerpadla a vymění elektrický ventil. Zásah zabere přibližně jednu hodinu.

 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

před 51 minutami

Letošní podzim se v Klementinu zařadil mezi desetinu nejteplejších od roku 1775. Průměrná teplota od září do listopadu byla 11,6 stupně Celsia.

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

V Indii vypukly potyčky mezi vojáky a místními horníky, zemřelo 13 lidí

Vesničané na severovýchodě Indie zapálili několik vojenských vozidel poté, co tam vojáci nedopatřením zabili šest horníků, jež považovali za vzbouřence. Při následných potyčkách pak příslušníci ozbrojených sil usmrtili dalších sedm místních, napsala agentura AP s odkazem na vyjádření místních činitelů. Při střetech rovněž zemřel jeden voják. Incidenty vyšetřují místní úřady.

Podle důstojníka armády spustili vojáci palbu na vozidlo poblíž hranic s Barmou, když dostali zprávy o očekávaném pohybu vzbouřenců v oblasti. Podle jednoho z místních představitelů však byli v autě indičtí horníci.

Rozlícení vesničané následně zapálili dvě vojenská auta, vojáci na ně začali střílet a zabili dalších sedm lidí. Při potyčkách rovněž zemřel jeden voják.

Indický ministr vnitra Amit Šáh uvedl, že jej tento "nešťastný incident" velmi mrzí, a prohlásil, že záležitost vyšetří vláda státu Ásám, kde k němu došlo.

Indické vládní jednotky se na severovýchodě země potýkají s řadou povstaleckých skupin, které po útocích na indické vojáky často hledají úkryt právě v sousední Barmě.

Zdroj: ČTK
před 2 hodinami

Výbuch sopky Semeru v Indonésii připravil o život nejméně 13 lidí

Po výbuchu sopky Semeru na indonéském ostrově Jáva zemřelo nejméně 13 lidí a 98 jich utrpělo zranění, informoval podle světových agentur místní úřad pro zvládání přírodních katastrof BNPB. Původně hovořil o jedné oběti a nejméně čtyř desítkách raněných. Deset lidí, kteří byli po erupci uvězněni v okolí místních dolů, se záchranářům podařilo přesunout do bezpečí.

Semeru je nejvyšší horou na Jávě, měří přes 3600 metrů nad mořem. V sobotu začala sopka chrlit lávu a popel, sopečná mračna zahalila blízké vesnice a lidé začali z oblasti prchat, píše agentura Reuters. Erupce podle úřadů zničila řadu budov a poničila rovněž důležitý most spojující okres Lumajang a město Malang.

Mezi raněnými jsou podle BNPB dvě těhotné ženy. Z obětí se zatím podařilo identifikovat pouze dvě, uvedl úřad.

Sopka Semeru naposledy vybuchla v lednu, erupce se tehdy obešla bez obětí na životech. V Indonésii, kde žije přes 270 milionů obyvatel, je téměř 130 aktivních sopek. Tato oblast je součástí takzvaného ohnivého kruhu, což je pás kolem zlomových linií v Tichém oceánu s častým výskytem zemětřesení a sopečných erupcí.

Evropské středomořské seizmologické centrum (EMSC) informovalo, že oblast severně od ostrova Halmahera zasáhlo zemětřesení o síle šesti stupňů. Zatím nejsou zprávy o obětech či větších škodách. Halmahera leží asi 2000 kilometrů severovýchodně od Semeru.

Zdroj: ČTK
Další zprávy