Co zbylo z výstavy motorek? Pár Jaw, BMW a Zündappů, vidět je lze v outletu u letiště

Co zbylo z výstavy motorek? Pár Jaw, BMW a Zündappů, vidět je lze v outletu u letiště
Z výstavy Veteran Mania, která čítala zhruba 100 kusů, zbylo asi 30 strojů.
Ty se z Holešovic přesunuly do pražského outletového centra nedaleko letiště.
Motorky stojí v prostorách galerie Engine Radka Pokorného.
Zde krásné bavoráky - podrámová R63, přední R42 z roku 1927.
Foto: Eva Srpová
Eva Srpová Eva Srpová
18. 9. 2021 7:03
Z Výstavy Veteran Mania, na které se představovalo zhruba 100 kusů motorek se sbírky Radka Uhlíře, je minimálně polovina pryč. Po jejím skončení na začátku září si stroje odvezli už noví majitelé. Zhruba 40 motorek z předválečného období výroby je k vidění v pražském outletovém centru u Letiště Václava Havla v prostorách společnosti Engine.

Už když v červnu letošního roku otevíral výstavu své téměř stokusové sbírky motocyklů mnoha značek a stáří v pražských Holešovicích na střechách Křižíkových pavilonů, přemýšlel, co bude potom, až Veteran Mania s prvním zářijovým víkendem skončí.

„Vlastně teď úplně přesně nevím, co s nimi. Jestli by to celé někdo koupil, nebo jestli se najde někdo, kdo má prostory a společně bychom otevřeli muzeum, kde budu do důchodu provádět návštěvníky,“ řekl nám tehdy sběratel Radek Uhlíř.

Expozice byla jedinečná v tom, že se tu veřejnosti představil ucelený základní průřez výroby československé značky Jawa v době před válkou i těsně po ní. Radek Uhlíř je velkým fanouškem BMW a německých strojů obecně, a tak sestavil pěknou sbírku motorek této značky, dále stroje pro wehrmacht. Mezi stovkou exemplářů se dalo napočítat asi 40 Jaw, 10 Čezet, dále Pragovky, BMW, Zündappy, DKW, Ogary, Harleye-Davidsony a pak různé rarity.

Jakmile se výstava blížila ke konci, začalo se objevovat čím dál více zájemců, kteří chtěli vytipované stroje koupit. "Nápad na muzeum se ukázal jako utopie, nechtěl jsem ale sbírku nechat cela rozpadnout tím, že bych prodával jen ty nejvzácnější kusy," říká Radek Uhlíř, a tak nakonec sestavil jakési "balíčky" po několika kusech za stanovenou cenu.

Během chvíle se kompletně rozprodala poválečná sekce motocyklů Jawa, jeden zájemce si také pořídil všechny Jawy "pionýr", tedy 550 "pařez", dvě 555 i všechny další "pincky" (05, 20, 21), okamžitě zmizela také Jawa Ortopedia pro invalidy i všechny Stadiony a "péráky". "Pár výjimek jsem ale udělal, například se ozvala ředitelka z ČZ Strakonice, že by moc rádi měli ve své sbírce ve strakonickém muzeu ČZ 500, také Ogar jsem prodal do muzea, protože tam podle mě patří," vypočítává Radek Uhlíř, co se s jeho sbírkou stalo. Čezeta byla v nádherném stavu a navíc je to velmi vzácný stroj vysoké hodnoty.

Závod s traktory na Grossglockner se odkládá

Radek Uhlíř během konání výstavy dokončil renovaci traktoru Svoboda 12 z roku 1941, se kterým chtěl vyrazit na podzim na závod historických traktorů na rakouském Grossglockneru. Jenže se zhoršující se pandemickou situací se organizátoři rozhodli program osekat a v podstatě půjde jen o setkání a spanilou jízdu, a proto se majitel zemědělského stroje rozhodl svou účast odložit o rok, kdy by se snad měl uskutečnit plnohodnotný závod. O krásném traktoru z Kosmonos čtěte tady

Nakonec tedy ze zhruba stovky motorek zbyla předválečná sekce, tedy sbírka BMW, Zündappů, nejstarší motorky Jawa  - první 500 OHV postavená v licenci od firmy Wanderer Františkem Janečkem, závodní stroje a další.

Ty nyní parkují v galerii Engine v obchodním centru Premium Outlet Prague Airport na dohled pražského letiště, v těsné blízkosti dálnice D7 směr Chomutov. Radek Uhlíř společně s Radkem Pokorným, majitelem klubu Engine, plánují, co se sbírkou dál.

S největší pravděpodobností se motorky s koncem září  vystaví po celém outletu, tedy různě na chodbách, v obchodech, aby lépe vynikly, než když jsou nahuštěné na jedno malé místo. Dva stroje - Jawa 500 OHC a Manet 90 - se nabídnou ještě v aukci na listopadové akci Retro Garáž.

 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

před 1 hodinou

Kvůli podvodům s kompenzačními bonusy podala finanční správa už 133 trestních oznámení

Finanční správa dosud podala 133 trestních oznámení v souvislosti s pokusy o zneužití vyplácení tzv. kompenzačního bonusu pro osoby samostatně výdělečně činné (OSVČ), společníky malých firem i zaměstnance pracující na dohodu. Podle správy tak bylo před neoprávněnou výplatou uchráněno zhruba 47 milionů korun. Finanční správa o tom dnes informovala v tiskové zprávě.

Nyní správa oslovuje žadatele o kompenzační bonus, u kterých bylo na základě spolupráce s jinými resorty zjištěno, že souběžně čerpali kompenzační bonusy a podpory vyplácené jinými resorty, u nichž zákon souběh výslovně zakazuje. "Za období letošního roku bylo zjištěno možné pochybení jen u zhruba 2500 žadatelů, což v porovnání s jejich celkovým počtem nelze hodnotit jako cílené a plošné zneužívání zákona," uvedla generální ředitelka Finanční správy Tatjana Richterová.

Během pandemie, která začala na jaře roku 2020, přijala správa zhruba 2,7 milionu žádostí, na jejichž základě vyplatila kompenzace za zhruba 44 miliard korun. Žádosti za poslední období tzv. kompenzačního bonusu, tedy za letošní květen, bylo možné podat do 2. srpna.

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

Badosaová si po triumfu v Indian Wells poprvé zahraje na Turnaji mistryň

Španělské tenistce Paule Badosaové vynesl nedávný triumf v Indian Wells premiérovou účast na Turnaji mistryň. Na finále sezony WTA Tour se třiadvacetiletá rodačka z New Yorku kvalifikovala jako osmá hráčka, nicméně ve hře je ještě jedno místo, neboť světová jednička Australanka Ashleigh Bartyová oznámila, že se turnaje v mexické Guadalajaře nezúčastní.

Další zprávy