Moskvič, svědek rozkladu. Sovětský ministr zavrhl originál a nařídil kopírovat Západ

Moskvič, svědek rozkladu. Sovětský ministr zavrhl originál a nařídil kopírovat Západ
První Zajcevův prototyp C1 z roku 1974 využíval mechaniku dosavadních Moskvičů se zadním pohonem.
Typ C3 o dva roky později přinesl o něco kultivovanější vzhled, ale ruka opravdového designéra stále chyběla.
Nejvíc to bylo vidět na humpolácky zavalité zadní části. Všimněte si, že nejde o skutečný liftback s výklopnou stěnou, otevírá se jen nízký vstup do kufru.
Tento ústupek si na Zajcevovi vydupal jistý náměstek, aby prý v ruské zimě při nakládání zavazadel netáhlo do vytopené kabiny.
Foto: AZLK
Martin Frei Martin Frei
6. 12. 2020 6:26
Neschopné vedení, rigidní plánování, zákaz konkurence, ale i masové spoléhání na špionáž a zanedbání vlastního vývoje vedly sovětský průmysl v 60. a 70. letech do stále větší zaostalosti. Když se strana rozhodla motorizovat masy, musela koupit licenci od Fiatu. O patnáct let později už pohlaváři sáhli po západním autě přesto, že ruští konstruktéři měli hotový projekt. Tak vznikl Moskvič Aleko.

Když se na západě Evropy a v Americe začátkem 20. století formoval automobilový průmysl, bylo Rusko zaostalou zemědělskou zemí. Nedostatek zkušeností i investic přetrvával celé dekády. Dodávky automobilů z USA musely zachraňovat sovětskou armádu ještě po napadení Hitlerem v létě 1941. Také první Moskviče byly licenční a odvozené Fordy, po válce pak Opely vyráběné na lince přivezené z Německa v rámci válečné kořisti.

Ani pozdější modely nezapřely podobnost se západními výrobky. Konkrétně motor Moskviče 408 a 412 se podle automechaniků zjevně inspiroval u BMW. Díky postupnému rozvoji průmyslu v 60. letech nicméně v Rusku vyrostla generace schopných techniků, kteří mohli - a také velmi chtěli - zkušenosti z převzatých vzorů zúročit na vlastních projektech.

To byl také případ konstruktéra Igora Zajceva. Do čela týmu moskevské automobilky se dostal v době, kdy už vyráběla zdařilý, i v našich končinách známý typ 412 z roku 1967. Zajcev nechtěl, aby značka usnula na vavřínech, a v letech 1974 až 1976 vytvořil několik prototypů s modernější karoserií typu liftback. Nejdotaženějším z nich se chtěl blýsknout před ministerskými úředníky, kteří rozhodovali o penězích na vývoj.

Prototyp Moskvič C1 z roku 1974
Prototyp Moskvič C1 z roku 1974 | Foto: AZLK

K jeho smůle se rok předtím stal ministrem automobilového průmyslu Viktor Poljakov, který získal ostruhy na rozjezdu Lady. Převedení plně vyvinutého západního vozu do sovětských podmínek považoval za jedinou cestu k úspěchu a nad prototypem Moskviče mávl rukou s řízností hodnou celé Brežněvovy vlády: "Kde jste to viděli, copak takhle se dělají auta?"

Nutno uznat, že Zajcevův návrh moc krásy neprobral, a ministr zodpovědný za úspěšný export na Západ zřejmě správně vytušil, že tudy cesta nepovede. Mimo jiné i kvůli zastaralému zadnímu pohonu. Jenže místo toho, aby konstruktérům připravil konkrétní zadání nebo nedejbože domluvil spolupráci s některým italským designérem, nechal přivézt francouzskou Simku 1307 a nařídil jim, aby postavili auto podle ní.

Tak byla na přímý příkaz strany a vlády generace schopných lidí v nejlepším věku degradována na obkreslovače a "půjčmidráty". Vývoj zcela nového vozu přitom byl vzácnou příležitostí zvýšit laťku a rozvinout vlastní síly v mnoha oborech. Sovětské vedení na to vědomě rezignovalo. Igor Zajcev později v rozhovoru vzpomínal, že trvalo skoro dva měsíce, než zbytek týmu k práci na ponižujícím úkolu přemluvil.

Další kuriozitu přineslo rozhodnutí převzít do nového auta starý motor. Za zchudlého socialismu žádná zvláštnost, stejně tomu bylo později ve vládním usnesení pro Škodu Favorit. Jenže ouha: k převzetí moderního schématu Simky bylo potřeba motor i s převodovkou uložit napříč před přední nápravu. A letitý agregát Moskviče 412 byl tak velký, že se mezi blatníky karoserie nevešel.

Francouzská Simca 1307 s prodlouženou přídí, přezdívaná Maximka.
Francouzská Simca 1307 s prodlouženou přídí, přezdívaná Maximka. | Foto: AZLK

Takže Simca sem, Simca tam, pohon bylo nutno poskládat podle vzoru Audi 80: motor podélně před nápravou, převodovka za ní. Což se zase nemohlo vejít do karoserie nebohého francouzského originálu. Zajcevovi lidé z ní uřízli předek a nahradili ho delším. Takto vzniklému prototypu nikdo neřekl jinak než Maximka.

Tato zásadní změna spolu s dalšími úpravami rozměrů i designu nakonec umožnila vývoz do západních zemí včetně Francie, aniž by kolem původnosti vozu vznikly nějaké spory.

Než ovšem plánované hospodářství dokázalo spustit sériovou výrobu, psal se rok 1986. A v té době už šlo o velké, nicméně zastaralé auto, které nemělo moc šancí ani u nás, natož na Západě. Patnáctistovka ze starých Moskvičů byla na rozměrnou karoserii slabá, řízení bez posilovače se pralo s těžkou přídí a jízdní vlastnosti byly dost nejisté.

V Československu se vůz objevil těsně před revolucí za cenu 88 000 Kčs. Proti Favoritu tedy zájemce připlatil jen tři tisíce korun a získal o hodně víc místa. Otevření hranic a příval západních ojetin už Aleku nedal šanci, na auta své doby zoufale nestačilo.

Dobová recenze Světa motorů kritizovala nedoladěný přední pohon s výrazným přenosem hnacích sil do řízení, ale i ostudnou kvalitu zpracování. Interiér působil účelově a nedomyšleně, dveře testovaného vozu při otevření dřely o sloupek a odíraly z něj lak.

Nenáročný ruský trh měl pro domácí výrobek větší pochopení. Poslední z Moskvičů se vyráběl až do roku 2002, za putinovského národního probuzení ještě stihl přijmout nové jméno Svjatogor. O čtyři roky později automobilka zkrachovala, moskevský závod dnes vyrábí Renaulty a Dacie.

 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

před 1 hodinou

Senát schválil snazší odstraňování nelegálních poutačů u silnic

Odstraňování nelegálních reklamních poutačů, které se objevily u silnic, by měli řešit správci nebo vlastníci komunikací. Senát to dnes schválil v rámci vládní novely, která transformuje Ředitelství silnic a dálnic (ŘSD) z příspěvkové organizace na státní podnik. Transformace má podle vlády zlepšit prověrku finančních toků a také přinést větší konkurenceschopnost na trh práce, aby ŘSD jako státní podnik mohlo lépe platit svoje odborníky.

Pokud vlastník nebo správce komunikace zjistí, že se u komunikace objevilo reklamní zařízení, obrátí se na příslušný úřad s dotazem, zda je povoleno. Pokud povoleno není, bude mít povinnost ho odstranit. Vlastníka reklamního poutače pak bude muset informovat například na internetu a poutač bude skladovat až tři roky na jeho náklady. Pokud si ho vlastník nevyzvedne, nechá nelegální poutač sešrotovat.

Novela, kterou nyní dostane k podpisu prezident, z odstraňování nepovolených poutačů vypouští správní řízení, které je komplikované hlavně kvůli doručování různých výzev vlastníkům. Navíc se vlastníci mohou změnit nebo mohou sídlit v zahraničí, kam se jim musí doručovat korespondence.

Zdroj: ČTK
před 2 hodinami

Piráti vyloučili ze strany tři zastupitele z Prahy 1, neplnili úkoly. Trojice to odmítá

Piráti vyloučili ze strany kvůli neplnění úkolů tři zastupitele z Prahy 1 - místostarostu čtvrti Davida Bodečka, radní pro sociální oblast Ivanu Antalovou a uvolněného člena zastupitelstva Martina Ardena. Rozhodnutí strana zveřejnila na svých stránkách. Upozornil na to server Deník N. Trojice vyloučených vytvořila na radnici Prahy 1 koalici s ODS, TOP 09, ANO a Rezidenty 1, přestože členská základna Pirátů byla proti. Následně trojice odmítla z koalice vystoupit. Vyloučení na webu strany uvádějí, že většinu povinností splnili. Bodeček Deníku N řekl, že zvažuje vystoupení z pirátského klubu na pražském magistrátu.

Členská základna Pirátů už loni v listopadu rozhodla poměrem 277 ku 167 hlasů, že se Piráti nemají účastnit koalice s ODS, TOP 09, ANO a Rezidenty 1. Tři zmínění zastupitelé Pirátů v čele s Bodečkem ale již tehdy oznámili, že koaliční smlouvu vypovídat nehodlají. Rozhodčí komise pirátské strany uložila letos v únoru třem zastupitelům z Prahy 1, aby buď vyjednali novou koaliční smlouvu, nebo současnou smlouvu vypověděli a vzdali se funkcí ve vedení radnice. Zadané úkoly doteď podle komise nesplnili.

Bodeček, Antalová a Arden ve společném prohlášení na webu strany naopak tvrdí, že většinu úkolů splnili, včetně předložení nové koaliční smlouvy. "Konstatujeme, že v průběhu mimořádného přezkumu jsme se opakovaně setkali se situacemi, kdy došlo k porušování pravidla subsidiarity, šíření dezinformací a manipulacím, které negativně ovlivnily naši pozici a poškozovaly nás," sdělili. Podle rozhodčí komise však trojice předložila jen dodatek ke koaliční smlouvě, a to navíc až po uplynutí lhůty stanovené komisí.

Zdroj: ČTK
Další zprávy