Automobilky vrací do výroby ikony. Zbrusu nové veterány jsou určeny pro milionáře

Jan Matoušek Jan Matoušek
21. 11. 2018 13:40
Koupit si i v 21. století auto, které vzniklo ve 20. století nebo alespoň výrazně připomíná některý legendární stroj z této doby, je sen nejednoho nadšence či sběratele aut. A některé automobilky v poslední době začaly zájemcům koupi takového vozu umožňovat. V galerii tak najdete nejzajímavější moderní veterány, které si za odpovídající sumu peněz můžete klidně odvézt do své garáže.
Foto: Jaguar

Jaguar Lightweight E-Type

V roce 2014 se Jaguar rozhodl, že vzkřísí šest kusů odlehčeného kupé Lightweight E-Type. Počet vyrobených aut nebyl náhodný, v roce 1963 bylo původně rozhodnuto o stavbě 18 aut, vzniklo jich ale jen 12. Zbylá šestice tak vznikla až 50 let po originálu, a to prostřednictvím divize Jaguar Heritage. Všechna auta vznikla ručně dle původních postupů a jsou určená jen pro okruhy (vůz má homologaci FIA pro historická závodní auta), na silnici s nimi noví majitelé nesmí. Stejně jako originál tak E-Type dostal odlehčenou hliníkovou karoserii, odnímatelnou střechu a šestiválcový motor se čtyřstupňovou mechanickou převodovkou a samosvorným diferenciálem. Majitele vozu si vybrala sama automobilka.

 

Právě se děje

před 3 hodinami

Slovenská opozice se nedohodla na velké koalici

Slovenské opoziční strany se ve čtvrtek nedokázaly dohodnout na vytvoření velké koalice, takzvaného "bloku změny", ve kterém by společně šly do parlamentních voleb v únoru příštího roku. Zkomplikovaly si tak podle agentury Reuters svůj cíl, že vystřídají vládní koalici tří stran vedenou levicovou stranou Směr, která dominuje slovenské politice v poslední dekádě.

Podpora Směru u voličů klesla po loňské vraždě investigativního novináře a jeho snoubenky, která vyvolala masové protesty proti korupci. Dlouholetý premiér Robert Fico se musel vzdát funkce v čele vlády, ale jeho koalice přežila. Vládu vede Peter Pellegrini, kterého si Fico vybral, a Směr je opět pokládán za favorita voleb.

Reuters poznamenal, že opozice v boji proti zkorumpovanému systému dosáhla obrovského úspěchu vítězstvím liberální právničky Zuzany Čaputové v loňských prezidentských volbách. Ale není jisté, zda tento úspěch dokáže zopakovat i v parlamentních volbách.

Zdroj: ČTK
Další zprávy