Množství nabízených ojetin vloni kleslo o deset procent. Průměrné ceny naopak rostou

ČTK ČTK
12. 1. 2021 15:10
Autobazary a inzeráty loni na českém trhu nabízely 834 975 ojetých aut, o téměř 90 000 vozů méně než v roce 2019. Důvodem byla koronavirová epidemie. V celé střední Evropě meziročně ubylo v nabídce 477 000 aut. Vyplývá to z monitoringu skupiny AAA Auto.
Ilustrační snímek
Ilustrační snímek | Foto: Škoda

"Trh s ojetými auty ve střední Evropě sledujeme kontinuálně již řadu let. Takto silný pokles nabídky jsme naposledy zažili po krizi v roce 2008. Za loňský rok chybělo ve střední Evropě přes 477 000 ojetých aut ve srovnání s rokem 2019," uvedl dnes provozní ředitel společnosti Aures Holdings, která AAA Auto vlastní, Petr Vaněček.

V Polsku klesla nabídka o 185 000 aut, na Slovensku o 55 000 a v Maďarsku jich chybělo 150 000. Převis poptávky nad nedostatečnou nabídkou s sebou přinesl i vyšší ceny. Střední hodnota ceny ojetin nejvíce rostla na Slovensku, kde poskočila v přepočtu o 20 000 korun. V Česku meziročně stoupla o 10 000 korun, v Maďarsku a Polsku rostla v řádu jednotek tisíc.

Rapidní pokles kvůli omezení prodeje i výroby se loni nejvíce dotkl prodeje nových aut, ale zasáhl i sekundární trh s ojetými vozy. U nových vozů byl příčinou poklesu zejména jarní lockdown, výpadky ve výrobě a následně výpadky v dodavatelských řetězcích a opětovné uzavření autosalónů. Na sekundárním trhu pak chyběla zánovní auta a značně klesl dovoz ojetin ze zahraničí. Výměnu vozů brzdily rovněž uzavřené autobazary, které musely přejít na on-line prodej.

I přesto, že v celkovém součtu trh oslabil, několik kategorií zažilo v loňské roce růst. Vyšší podíl na trhu ojetin zaznamenaly hybridy a elektromobily. V Česku bylo v nabídce 4471 hybridů a 1917 plně elektrických vozů, což je nárůst o 46 procent, respektive 30 procent. Mírně, o jedno procento, posílily i vozy kategorie SUV. Nejvíce ojetin bylo inzerováno v Praze a Středočeském kraji, nejméně v Karlovarském a Libereckém kraji. Nejvíce ojetin bylo nabízeno s rokem výroby 2016.

V prosinci bylo na českém trhu inzerováno 95 844 ojetin, což je o 7500 více než v listopadu. Střední hodnota ceny meziměsíčně vzrostla o 10 000 Kč na 150 000 korun. Průměrné stáří vozů bylo 9,7 roku a tachometr nejčastěji ukazoval 149 500 km. Nejčastěji byla v nabídce Škoda Octavia (10 216 aut), Škoda Fabia (7074 aut) a VW Passat (3525 aut).

 

Právě se děje

Aktualizováno před 35 minutami

Izraelské letouny a pozemní vojsko zesílily útoky na Pásmo Gazy

Izraelské letouny a pozemní vojsko v noci na dnešek zesílily útoky proti palestinskému radikálnímu hnutí Hamás v Pásmu Gazy, oznámila izraelská armáda. Podle zdrojů agentury Reuters se však nejedná o zahájení pozemní invaze do palestinské enklávy.

Boje mezi Izraelem a Palestinci se odehrávají již pátý den a nejeví známky slábnutí. Izraelská armáda to uvedla poté, co krátce po půlnoci místního času vydala stručné prohlášení, že "letecké a pozemní síly izraelské armády útočí na Pásmo Gazy". Podle Reuters poté následovala další salva raket vystřelených z Pásma Gazy na Izrael.

Ačkoli sdělení neobsahovalo žádné další podrobnosti, podle zdrojů Reuters obeznámených s děním v izraelské armádě nejde o zahájení pozemní operace. Útokem pozemních sil se podle nich myslí střelba z děl z izraelského území na Pásmo Gazy ovládané hnutím Hamás.

Izrael ve čtvrtek oznámil, že u hranic s Pásmem Gazy shromáždil pozemní jednotky a povolal dalších 9000 vojáků v záloze, což některá izraelská média hodnotila jako předzvěst možné pozemní operace.

Obyvatelé severní části Pásma Gazy, kteří bydlí poblíž hranice s Izraelem, uvedli, že v enklávě nevidí žádné izraelské vojáky, hlásili ale silnou dělostřeleckou palbu a desítky izraelských leteckých útoků.

Zdroj: Zahraničí
Další zprávy