Ministr Brabec chce, aby majitelé aut s vyříznutými filtry částic platili desetitisícové pokuty

Aktuálně.cz Aktuálně.cz
16. 5. 2016 15:11
Kolem problematiky filtrů pevných částic, které si mnozí řidiči ze svých dieselových automobilů odstraňují, panují v současné době velké rozpory mezi ministerstvy dopravy a životního prostředí. Možnosti kontroly jsou navíc zatím velmi chabé.
Filtr pevných částic slouží k zachycování sazí vznikajících při spalování paliva
Filtr pevných částic slouží k zachycování sazí vznikajících při spalování paliva | Foto: Radek Pecák

Ministr životního prostředí Richard Brabec chce v připravovaném zákoně o silniční dopravě zvýšit pokuty až na několik desítek tisíc korun pro řidiče, kterým se prokáže jízda autem s „vytlučeným“ filtrem. Zákon, čekající na první čtení ve sněmovně, počítá i s povinností servisů nahlásit dopravnímu inspektorátu každé upravené vozidlo. „Měly by být přísnější tresty, dnes hrozí pokuta deset tisíc korun a pěti bodů. Řidič nemůže počítat s tím, že si nechá filtr vyndat a přitom nebude moc riskovat,“ uvedl ministr pro Hospodářské noviny. 

Řidiči odstraněním filtru z výfukového potrubí šetří peníze a zbavují se starostí s jeho údržbou. Takto upravený vůz, který je ale oficiálně nezpůsobilý provozu na pozemních komunikacích, navíc jezdí rychleji a s nižší spotřebou. Nové zařízení vyjde podle typu vozu nejčastěji na osm až 15 tisíc korun a jeho životnost je omezená na 100 až 300 tisíc kilometrů. 

Silniční kontroly se zatím majitelé aut obávat nemusí, policie dává od problému ruce pryč. „Měření emisí výfukových plynů je plně v kompetenci stanic technické kontroly. V tuto chvíli o kontrole filtrů neuvažujeme,“ uvedl Jozef Bocán z policejního prezidia.

Pokud auto jede bez filtru, do ovzduší vypouští asi tisíckrát víc karcinogenních sazí,“ uvedl Michal Vojtíšek z pražského ČVUT. Ten se problémem dlouhodobě zabývá a upozorňuje, že filtry nejsou samoúčelné. „Zjistili jsme, že při správně fungujícím filtru je počet pevných částic ve výfukových plynech menší než ve vzduchu, který dýcháme,“ dodal.

Na rozdíl od ministra Brabce je ministr dopravy Dan Ťok (rovněž za ANO) proti zvyšování trestů. Zatímco Brabec dokonce zvažoval udělat z odstranění filtru trestný čin, Ťok říká, že je hlavně potřeba tlačit na výrobce, a nikoliv na řidiče. Ti podle něj nemohou být trestáni za to, že ve chvíli, kdy si koupí ojetý diesel za devadesát tisíc korun, nemají další tisíce na nový kus výfukového potrubí. „Za něco takového nemůžeme lidi trestat. Rozhodně bych šel raději cestou motivace výrobců, aby filtry zlevnili,“ řekl Ťok. 

Filtry se montují do všech aut s dieselovými motory už šestnáct let. V sousedním Německu nebo Rakousku si s problémem poradit umí. Pokud tam policie zjistí chybějící filtr na autě při silniční kontrole, udělí řidiči pokutu tisíc eur a může zabavit vůz. 

Postihování řidičů v tuzemsku se kromě Ťoka nelíbí ani dalším osloveným poslancům, kteří se zabývají dopravou. „Cesty vedou přes snížení cen a možnosti levné regenerace filtrů,“ uvedl Stanislav Huml, poslanec za ČSSD.

 

Právě se děje

před 4 minutami

Japonská sonda se vzorky z asteroidu přistane příští týden

Kapsle se vzorky odebranými loni z asteroidu Rjugu japonskou sondou Hajabusa 2 se dostane na Zemi už koncem příštího týdne. V neděli 6. prosince časně ráno místního času přistane v jihoaustralské písečné poušti, napsal zpravodajský server ScienceAlert.

Hajabusa 2 se vydala na cestu k planetce ze základny na jihu Japonska začátkem prosince před šesti lety. Ke svému cíli dorazila v polovině roku 2018, po letu vesmírem trvajícím tři a půl roku. Na podzim téhož roku pak zahájila plnění záměru celého projektu - hledat stopy původu Sluneční soustavy.

Vědci podle webu ScienceAlert předpokládají, že kapsle se 100 miligramy materiálu z planetky přistane v poušti státu Jižní Austrálie mezi 03:30 a 04:30 místního času (17:30 a 18:30 SEČ). Na základně australského královského letectva ve městě Woomera se už více než týden na tento okamžik pilně připravují, především na pátrání po kapsli a na její následnou přepravu do Japonska.

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

ČNB ponechala limity pro poskytování hypoték beze změny, upozornila na nedostupnost bydlení

Česká národní banka ponechala poměr výše hypotečního úvěru a hodnoty zastavené nemovitosti (LTV) na 90 procentech. Zároveň nepovažuje nyní za nezbytné další dva limity pro poskytování hypoték obnovit a ani zpřísňovat jiné parametry pro poskytování hypoték, informovala na čtvrteční tiskové konferenci.

V červnu centrální banka zrušila u posuzování žádostí o hypotéku limit pro poměr mezi měsíční splátkou veškerých úvěrů proti celkovému čistému měsíčnímu příjmu (DSTI). Předtím v dubnu zrušila limit poměru výše dluhu a čistého příjmu žadatele o úvěr (ukazatel DTI).

ČNB zároveň konstatovala, že pokračující silný růst cen nemovitostí v Česku zhoršil příjmovou dostupnost bydlení a způsobil nárůst nadhodnocení cen bydlení. Banka nadhodnocení odhaduje v průměru na 17 procent, ve vybraných lokalitách s vysokým podílem investičních bytů jde až o 25 procent.

ČNB současně nechala rezervu na ochranu úvěrového trhu, tzv. sazbu proticyklické kapitálové rezervy, pro všechny banky, spořitelní a úvěrní družstva a obchodníky s cennými papíry na 0,5 procenta.

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

Policie propustila muže, který naboural do brány sídla Merkelové

Řidiče, který ve středu autem narazil do příjezdové brány sídla německé kancléřky Angely Merkelové v centru Berlína, policie ve čtvrtek propustila. Rozhodnutí zdůvodnila tím, že není důvod muže dále zadržovat. Případ kvůli politickému pozadí prověřuje kriminální policie. K motivu se nevyjádřila, muž ale podobný čin spáchal již před šesti lety, kdy rovněž najel do plotu kancléřství.

Auto 54letý muž popsal nápisy, které byly protiglobalizační. V roce 2014 měl na voze vzkaz o ochraně klimatu a také vyznání lásky. To, že za oběma událostmi stojí jeden člověk, potvrdilo ve středu ministerstvo vnitra.

Německá média bezprostředně po incidentu spekulovala, že muž se mohl potýkat s psychickými problémy. Podle policie ale převoz na psychiatrické oddělení není třeba. Při nehodě, která byla zřejmě úmyslná, se nikdo nezranil, škody na plotu i na voze jsou jen malé.

Zdroj: ČTK
Další zprávy