Vyzkoušeli jsme si obytný mercedes. Přespí v něm pět lidí a jezdí jako osobák. Konkurentů moc nemá

Jiří Kaloč
1. 7. 2018 14:22
Benátský kupec Marco Polo podnikl ve 13. století neuvěřitelnou cestu z Itálie do Číny a na základě tohoto putování napsal knihu, která je považována za nejstarší svědectví o Asii. Jeho jméno je dnes symbolem objevování. A tak byl podle něj pojmenován kráter na odvrácené straně Měsíce, letiště v Benátkách, brazilský autobus nebo jeden německý obytný automobil. Dům na kolech se jménem slavného cestovatele má Mercedes v nabídce již od roku 1997. Poslední verzi představuje model s dodatkovým jménem Horizon. Je určen pro cestovatele, kteří raději večer zajdou do restaurace a k přenocování nepotřebují více než kvalitní postel. Zároveň jsou zvyklí na cestování v plném komfortu osobního auta.
Foto: Nest by Egoé

Na cesty s vestavěným "hnízdem"

Zajímavou alternativu pro model Marco Polo představuje obytná vestavba od české firmy Nest by Egoé, která cílí na všechny, kteří si chtějí užít cestování s obytným automobilem, ale nemají na plnohodnotné obytné vozidlo.

Její výhodou je příznivá cena a možnost ji jednoduše z vozidla vyjmout a to pak používat jako běžný van. Základem vestavby je výsuvný překližkový modul, který obsahuje vařič, dřez s tekoucí vodou, chladicí box a spaní pro dva dospělé a je uchycen do kolejnic v podlaze automobilu. Součástí výbavy pak může být ještě plastová zvedací střecha s komfortní matrací pro dva, otočná sedadla vpředu, markýza nebo nezávislé topení.

Pokud neberu základ, který může tvořit i ojetý automobil velikosti Fordu Transit VW Caddy, zaplatíte navíc 75-85 tisíc korun za vestavbu a rošt. Další položkou je spaní ve střeše (cca 100 000 korun), nezávislé topení (cca 40 000 Kč) a markýza. Celkově by se veškeré úpravy od Nest by Egoé měly vejít do částky 300 tisíc korun.

 

Právě se děje

před 34 minutami

Americká sonda úspěšně přistála na planetce Bennu

Sonda OSIRIS-REx amerického Národního úřadu pro letectví a vesmír (NASA) úspěšně přistála na planetce Bennu, kde se pokusila odebrat vzorky horniny. Zda byl odběr úspěšný, se uvidí až v následujících dnech, uvedla dnes agentura AP.

"Nemůžu uvěřit, že jsme to doopravdy dokázali," řekl po přistání sondy jeden ze členů týmu NASA, profesor Dante Lauretta z Arizonské univerzity. "Sonda udělala všechno, co měla."

Poté, co OSIRIS-REx poslala na Zemi potvrzení o kontaktu s asteroidem vzdáleném více než 322 milionů kilometrů, propuklo v sále nadšení. Může však trvat až týden, než bude jasné, zda a případně kolik horniny se podařilo sondě odebrat a jestli bude potřeba další pokus.

Zdroj: ČTK
před 49 minutami

Trump předčasně ukončil rozhovor, moderátorce slíbil odvetu

Kvůli nespokojenosti s moderátorkou ukončil americký prezident Donald Trump v úterý večer (místního času) předčasně rozhovor v televizi CBS. Následně pohrozil jeho předčasným zveřejněním a novinářce oblíbeného pořadu slíbil odvetu.

Trump dva týdny před prezidentskými volbami na twitteru kritizoval rozhovor s moderátorkou Lesley Stahlovou jako "podvod" a "předpojatost". Interview má CBS odvysílat tuto neděli v rámci předvolebního speciálu pořadu "60 Minutes" (60 Minut) o republikánu Trumpovi a jeho demokratickém vyzyvateli Joe Bidenovi.

Podle zdroje deníku byla důvodem ukončení rozhovoru Trumpova spokojenost s otázkami moderátorky.

Zdroj: ČTK
Další zprávy