Vyzkoušeli jsme si obytný mercedes. Přespí v něm pět lidí a jezdí jako osobák. Konkurentů moc nemá

Jiří Kaloč
1. 7. 2018 14:22
Benátský kupec Marco Polo podnikl ve 13. století neuvěřitelnou cestu z Itálie do Číny a na základě tohoto putování napsal knihu, která je považována za nejstarší svědectví o Asii. Jeho jméno je dnes symbolem objevování. A tak byl podle něj pojmenován kráter na odvrácené straně Měsíce, letiště v Benátkách, brazilský autobus nebo jeden německý obytný automobil. Dům na kolech se jménem slavného cestovatele má Mercedes v nabídce již od roku 1997. Poslední verzi představuje model s dodatkovým jménem Horizon. Je určen pro cestovatele, kteří raději večer zajdou do restaurace a k přenocování nepotřebují více než kvalitní postel. Zároveň jsou zvyklí na cestování v plném komfortu osobního auta.
Foto: Nest by Egoé

Na cesty s vestavěným "hnízdem"

Zajímavou alternativu pro model Marco Polo představuje obytná vestavba od české firmy Nest by Egoé, která cílí na všechny, kteří si chtějí užít cestování s obytným automobilem, ale nemají na plnohodnotné obytné vozidlo.

Její výhodou je příznivá cena a možnost ji jednoduše z vozidla vyjmout a to pak používat jako běžný van. Základem vestavby je výsuvný překližkový modul, který obsahuje vařič, dřez s tekoucí vodou, chladicí box a spaní pro dva dospělé a je uchycen do kolejnic v podlaze automobilu. Součástí výbavy pak může být ještě plastová zvedací střecha s komfortní matrací pro dva, otočná sedadla vpředu, markýza nebo nezávislé topení.

Pokud neberu základ, který může tvořit i ojetý automobil velikosti Fordu Transit VW Caddy, zaplatíte navíc 75-85 tisíc korun za vestavbu a rošt. Další položkou je spaní ve střeše (cca 100 000 korun), nezávislé topení (cca 40 000 Kč) a markýza. Celkově by se veškeré úpravy od Nest by Egoé měly vejít do částky 300 tisíc korun.

 

Právě se děje

Aktualizováno před 19 minutami

Provoz na dálnici D1 přerušila na 169. kilometru nehoda kamionu, tvoří se dlouhé kolony

Provoz na 169. kilometru dálnice D1 u Domašova na Brněnsku je kvůli nehodě kamionu z pondělního večera stále přerušený. Kamiony ve směru na Brno stojí od 161. kilometru. Průjezdný není ani směr na Prahu, kde byla po ránu kolona zhruba 12 kilometrů dlouhá. Policisté provoz odklání mezi exity 168 a 178. Na objízdných trasách, které vedou po silnici II/602, se nyní v ranní špičce tvoří kolony a řidiči se musí připravit na zdržení, řekl policejní mluvčí Pavel Šváb. Policie rovněž kolem 8:00 na svém twitteru uvedla, že se uklízí vysypaný náklad a následně bude nutné opravit poničené dopravní značení a betonová dělící svodidla.

Bulharský kamion se převrátil v pondělí okolo 19:15 v zúženém úseku. Zcela tak zablokoval oba směry D1. Při nehodě nikdo neutrpěl vážnější zranění, řekl mluvčí jihomoravských policistů Bohumil Malášek.

V kamionu byly krabice s pivem, které bylo potřeba přeložit do jiného vozu. "V průběhu noci se podařilo vyprostit havarovaný kamion. Nyní probíhá úklid vozovky. Objízdná trasa je přetížená, v ranní špičce je na ní velké riziko tvorby kolon," sdělila policie dnes ráno na twitteru.

Zdroj: ČTK
Další zprávy