Máte doma starý Citroën? Automobilka zve na "setkání století", oslaví sté narozeniny

Eva Srpová Eva Srpová
10. 4. 2019 15:32
Francouzská automobilka Citroën letos slaví sto let od svého založení. Při této příležitosti se koná několik výjimečných událostí, na únorovém Rétromobile předvedla velkou expozici, stejně tak i na ženevském autosalonu. Vrcholem oslav ale bude událost plánovaná na červenec, kterou Citroën nazývá "setkání století", francouzsky Rassemblent du siècle.
Citroën proslavila také filmová série o Fantomasovi, kde slavné DS umělo dokonce létat.
Citroën proslavila také filmová série o Fantomasovi, kde slavné DS umělo dokonce létat. | Foto: Citroën

Sběratelé nebo majitelé historických Citroënů se mohou akce zúčastnit nejen jako návštěvníci, ale i jako vystavovatelé. Podmínkou je však vůz přihlásit, na což je čas do 30. dubna.

Na velkolepé akci konané na legendárním okruhu ve Ferté-Vidame ve dnech 19.-21. července by se mělo sejít asi 5000 veteránů značky Citroën. Během tří dnů se očekává až 50 000 návštěvníků.

Událost iniciovali především sběratelé značky na francouzském území (Amicale Citroën a také klub DS France) ve spolupráci se sdružením Aventure Peugeot Citroën DS. Automobilka akci podpoří speciální výstavou.

Okruh Ferté-Vidame nebyl vybrán náhodou, jde o kdysi tajný testovací okruh, po kterém se proháněly prototypy modelu 2CV neboli "kachny".
Pokud tedy vlastníte historický Citroën a chcete se akce zúčastnit i jako vystavovatel, navštivte stránky www.citroencc.com. Přihláška je zpoplatněna částkou 120 eur pro dvě dospělé osoby a jeden vůz na celé tři dny, tři děti do 12 let věku za vstup neplatí.

 

Právě se děje

před 2 hodinami

Chemičku Deza z holdingu Agrofert znovu prověřuje Česká inspekce životního prostředí, píše server

Podle serveru iRozhlas unikly z areálu chemičky začátkem letošního roku do ovzduší neznámé látky. "A v okolí závodu byl podle místních obyvatel cítit několik hodin silný zápach. Deza jakékoliv pochybení odmítá," píše server.

Jméno chemičky se v médiích objevilo i ve spojitosti s otravou řeky Bečvy, kdy do ní podle České inspekce životního prostředí unikly kyanidy, které poškodily vodní biotop asi na 40 kilometrech toku od Valašského Meziříčí po Přerov. Do kafilerie tehdy odvezli rybáři více než 40 tun ryb.

Viníka ekologické havárie úřady zatím nenašly, Deník Referendum ale v listopadu napsal, že se v den otravy se v Deze, která patří do holdingu Agrofert, stala havárie. Podle deníku se incident stal v kaustifikační jednotce, odkud unikla směs látek. Mluvčí Agrofertu Karel Hanzelka poté řekl ČTK, že šlo o provozní událost, která neměla charakter havárie a z podstaty nemohla být příčinou otravy.

Zdroj: Domácí , ČTK
Další zprávy