Máte doma starý Citroën? Automobilka zve na "setkání století", oslaví sté narozeniny

Eva Srpová Eva Srpová
10. 4. 2019 15:32
Francouzská automobilka Citroën letos slaví sto let od svého založení. Při této příležitosti se koná několik výjimečných událostí, na únorovém Rétromobile předvedla velkou expozici, stejně tak i na ženevském autosalonu. Vrcholem oslav ale bude událost plánovaná na červenec, kterou Citroën nazývá "setkání století", francouzsky Rassemblent du siècle.
Citroën proslavila také filmová série o Fantomasovi, kde slavné DS umělo dokonce létat.
Citroën proslavila také filmová série o Fantomasovi, kde slavné DS umělo dokonce létat. | Foto: Citroën

Sběratelé nebo majitelé historických Citroënů se mohou akce zúčastnit nejen jako návštěvníci, ale i jako vystavovatelé. Podmínkou je však vůz přihlásit, na což je čas do 30. dubna.

Na velkolepé akci konané na legendárním okruhu ve Ferté-Vidame ve dnech 19.-21. července by se mělo sejít asi 5000 veteránů značky Citroën. Během tří dnů se očekává až 50 000 návštěvníků.

Událost iniciovali především sběratelé značky na francouzském území (Amicale Citroën a také klub DS France) ve spolupráci se sdružením Aventure Peugeot Citroën DS. Automobilka akci podpoří speciální výstavou.

Okruh Ferté-Vidame nebyl vybrán náhodou, jde o kdysi tajný testovací okruh, po kterém se proháněly prototypy modelu 2CV neboli "kachny".
Pokud tedy vlastníte historický Citroën a chcete se akce zúčastnit i jako vystavovatel, navštivte stránky www.citroencc.com. Přihláška je zpoplatněna částkou 120 eur pro dvě dospělé osoby a jeden vůz na celé tři dny, tři děti do 12 let věku za vstup neplatí.

 

Právě se děje

před 3 minutami

USA podpořily Hongkong, Peking to označil za vměšování

Americká Sněmovna reprezentantů schválila tři zákony, jimiž podpořila demonstranty v Hongkongu, kteří ve velkoměstě bojují za posílení demokracie.

Přijatá opatření se nelíbí Pekingu, který Washington vyzval, aby se nevměšoval do záležitostí Číny. Hongkongští prodemokratičtí zákonodárci zároveň přerušili výroční proslov Čínou podporované správkyně města Carrie Lamové.

Jeden z návrhů zákona přijatých v úterý dolní komorou amerického Kongresu odsuzuje kroky Číny při řešení situace v Hongkongu. Demonstranti zde už několik měsíců protestují proti plíživému omezování svobod ze strany Pekingu a dožadují se demokratických reforem.

před 13 minutami

V Katalánsku policie zadržela 25 demonstrantů, zraněných je nejméně 74

Pětadvacet osob zadržela policie při úterních demonstracích v Barceloně a dalších katalánských městech, které vypukly po pondělním rozsudku nad separatistickými politiky.

Potyčky s policií, v něž úterní demonstrace mnohdy přerostly, si vyžádaly nejméně 74 zraněných, informoval dnes list La Vanguardia. Španělská vláda násilí odsoudila a uvedla, že jejím cílem je zachovat v Katalánsku bezpečnost.

Nejvíce lidí místní policie podle listu La Vanguardia zadržela během střetů ve městě Tarragona (13), dalších osm ve městě Lleida, tři v Barceloně a jednoho ve městě Sabadell.

před 38 minutami

Írán už od léta drží francouzského vědce i jeho kolegyni

Íránské úřady zadržely a uvěznily francouzského vědce Rolanda Marchala z Pařížského institutu politických věd, informoval list Le Figaro. Teherán Marchala drží podle deníku už od léta, a to společně s jeho francouzsko-íránskou kolegyní Faribou Adelkhahovou, o jejímž zadržení psala íránská média v červenci. Vědkyně byla zatčena pro podezření ze špionáže, důvod Marchalova zadržení zatím není jasný.

Marchalovi tamní úřady povolily setkání s francouzskými diplomaty a přesunuly ho do běžné věznice. V případě Adelkhahové Teherán v říjnu oznámil, že požadavek Francie na propuštění šedesátileté vědkyně s dvojím občanstvím je vměšováním se do vnitřních záležitostí Íránu a vyřešení situace nijak nepomůže.

Další zprávy