Máte doma starý Citroën? Automobilka zve na "setkání století", oslaví sté narozeniny

Eva Srpová Eva Srpová
10. 4. 2019 15:32
Francouzská automobilka Citroën letos slaví sto let od svého založení. Při této příležitosti se koná několik výjimečných událostí, na únorovém Rétromobile předvedla velkou expozici, stejně tak i na ženevském autosalonu. Vrcholem oslav ale bude událost plánovaná na červenec, kterou Citroën nazývá "setkání století", francouzsky Rassemblent du siècle.
Citroën proslavila také filmová série o Fantomasovi, kde slavné DS umělo dokonce létat.
Citroën proslavila také filmová série o Fantomasovi, kde slavné DS umělo dokonce létat. | Foto: Citroën

Sběratelé nebo majitelé historických Citroënů se mohou akce zúčastnit nejen jako návštěvníci, ale i jako vystavovatelé. Podmínkou je však vůz přihlásit, na což je čas do 30. dubna.

Na velkolepé akci konané na legendárním okruhu ve Ferté-Vidame ve dnech 19.-21. července by se mělo sejít asi 5000 veteránů značky Citroën. Během tří dnů se očekává až 50 000 návštěvníků.

Událost iniciovali především sběratelé značky na francouzském území (Amicale Citroën a také klub DS France) ve spolupráci se sdružením Aventure Peugeot Citroën DS. Automobilka akci podpoří speciální výstavou.

Okruh Ferté-Vidame nebyl vybrán náhodou, jde o kdysi tajný testovací okruh, po kterém se proháněly prototypy modelu 2CV neboli "kachny".
Pokud tedy vlastníte historický Citroën a chcete se akce zúčastnit i jako vystavovatel, navštivte stránky www.citroencc.com. Přihláška je zpoplatněna částkou 120 eur pro dvě dospělé osoby a jeden vůz na celé tři dny, tři děti do 12 let věku za vstup neplatí.

 

Právě se děje

před 6 hodinami

Ruští lékaři vyzvali Navalného, aby ukončil hladovku, než bude pozdě

Ruští lékaři, kteří poskytovali péči opozičnímu představiteli Alexeji Navalnému, když byl na svobodě, politického aktivistu nyní vyzvali, aby v zájmu zachování svého zdraví ukončil protestní hladovku. Vyjádřili obavy o jeho život a úřady vyzvali, aby umožnily jeho převoz z vězeňské do civilní nemocnice v Moskvě.

Ruská ombudsmanka Taťjana Moskalkovová dnes naopak uvedla, že lékařská péče, které se Navalnému ve vězeňském zařízení ve Vladimirské oblasti dostává, odpovídá mezinárodním standardům, napsala agentura Interfax.

Vězněný Navalnyj drží hladovku již 23 dní. Chce její pomocí docílit, aby k němu byli puštěni kromě vězeňských zdravotníků také lékaři zvenčí.

"Pokud bude hladovka pokračovat, dokonce i po velmi krátkou dobu, bohužel brzy jednoduše nebudeme mít koho léčit. Naším hlavním úkolem je ochránit život a zdraví našeho pacienta," napsali lékaři. Jejich výzvu zveřejnil ruský opoziční zpravodajský portál Mediazona.

K otevřenému dopisu se připojila šéfka ruských lékařských odborů a Navalného lékařka Anastasija Vasiljevová. "Opravdu doufáme, že Alexej zítra (v pátek) hladovku ukončí," sdělila Vasiljevová agentuře Reuters.

Zdroj: ČTK
Další zprávy