Máme se čtyřikrát líp než Němci. Aspoň podle počtu aut, která propadnou u STK

Martin Frei Martin Frei
12. 2. 2020 6:02
I v loňském roce potvrdily povinné prohlídky vzorný stav českého vozového parku, od STK vyletělo jen pět procent aut. Němců s těmi jejich zanedbanými škopky nám musí být vyloženě líto: kvůli vážným závadám jich neprošlo 20 %. Jen opraváři nám to kazí. Bezplatné prohlídky Pit Stop u obchodních domů našly u velké většiny starších českých aut nedostatky, s nimiž STK projít nelze. Chytrému napověz.
Foto: Profi Auto

Mobilní servisní stanoviště, s nímž opravárenská síť ProfiAuto obráží parkoviště velkých obchodních center, objevilo na náhodně přistavených vozidlech celou řadu závad, které potvrzují, že se my Češi o auta moc nestaráme. To není překvapivý závěr. Předem jasná je také úvaha, v jakém stavu mají auta lidé, kteří využijí službu mechaniků, jen když je zadarmo.

Konkrétní výstupy z programu Pit Stop přesto stojí za pozornost. Ze 750 vozidel prohlédnutých během loňské sezony jich mělo 78 procent vůle v podvozku nebo řízení, 70 procent opotřebené brzdy, 53 procent sjeté nebo špatně nahuštěné pneumatiky a 54 procent špatně seřízená světla.

Tato čísla samozřejmě neodrážejí stav kompletního vozového parku, protože prohlídek zdarma využívají především majitelé starších nebo nejzanedbanějších vozů. Jenže srovnatelný vzorek máme i z Německa, kde podobnou akci pod názvem Safety Check pořádá Dekra, a výsledky se značně liší.

S brzdami tam mělo problém 43 procent vozů, u dalších 46 procent je uvedena souhrnná položka "podvozek a pneumatiky". Takto setříděná čísla nejsou plně porovnatelná, ale s trochou zjednodušení lze říct, že četnost závad je nižší o třetinu až polovinu. Dekra zároveň upozorňuje, že nesrovnalosti nachází nejčastěji na autech mladých a začínajících řidičů. Ne že by to u nás neplatilo, ale mladí a neklidní v tom rozhodně nejsou sami.

Zásadní nepoměr ovšem spočívá v tom, že při povinných dvouletých prohlídkách v Německu 20 procent vozidel propadne a před reparátem musí do servisu. A to jde o zlepšení: před pěti lety nevyhovovalo dokonce 25 procent, což je mimochodem pozoruhodný vývoj vzhledem k tomu, že i německý vozový park stárne. Němci se pod vlivem klesající životní úrovně a přísných kontrol zřejmě učí o auta lépe starat.

Naše vozidla jsou zjevně v horším stavu, do kolonky "nevyhovující" jich ale za celý loňský rok spadlo jen pět procent. Tiskový odbor ministerstva dopravy se k nápadnému nepoměru nechce vyjadřovat, protože nemá k dispozici srovnatelná data. Lidé z oboru ovšem vědí o kamarádských vztazích mezi stanicemi STK, servisy i autobazary, jež dovolují všem zúčastněným snadno vydělat. Což nikoho k lepší péči o vůz nemotivuje.

Ministerstvo dokázalo za dvacet let prosadit jen povinné fotografování, díky němuž auto musí na prohlídku alespoň doopravdy přijet. To je ale pramalý úspěch. Jak loni v létě ukázala další z mnoha reportáží České televize, STK nadále procházejí životu nebezpečné vraky a v celé zemi není síly, která by zakročila. Je-li nejnovějším zlepšovákem ministerstvo bez ministra, budou mít myši ještě větší pré. Proto se nejspíš i za rok dočteme, že 78 procent náhodně vybraných starších aut má nadměrné vůle v podvozku a 70 procent špatné brzdy.

 

Právě se děje

před 8 hodinami

Princ Harry a Meghan se vzdají královských povinností od dubna

Britský princ Harry a jeho manželka Meghan se vzdají svých královských povinností k 31. březnu. S odvoláním na mluvčí manželského páru o tom ve středu informoval zpravodajský web BBC. Vnuk královny Alžběty II. na počátku roku oznámil, že se s ženou vzdají role v královské rodině a začnou pracovat, aby se stali finančně nezávislými. Podle britských médií ale nebudou zřejmě moci používat značku Sussex Royal, o jejíž registraci před časem požádali.

Zdroj: ČTK
před 8 hodinami

Alternativa pro Německo se po ostré kritice omluvila za rasistické omalovánky

Ostrou kritiku si vysloužila pravicově populistická strana Alternativa pro Německo (AfD) za dětské omalovánky, které její členové rozdávali na akci v porýnském Krefeldu. Sešit totiž neobsahoval obrázky pohádkových postaviček, ale kresby, které jsou podle kritiků rasistické, xenofobní a plné stereotypů. Případem se zabývá i policie, informoval list Westdeutsche Zeitung. AfD kritiku nejdříve odmítla, ve středu se ale za vytištění omalovánek omluvila a jejich rozdávání označila za "organizační chybu".

V sešitu s názvem "Nordrhein-Westfalen zum Ausmalen" (Severní Porýní-Vestfálsko k vymalování) je například obrázek lidí v autech s tureckými vlajkami a zbraněmi v rukou. Na další straně jsou nakreslení lidé s kostí v kudrnatých vlasech, kteří se koupou v bazénu, od něhož prchají mladé dívky. Na obrázku je ve vodě také zcela zahalená žena či ruka s nožem. Omalovánky rozdávala minulý týden na své akci v Krefeldu frakce AfD ze zemského parlamentu nejlidnatější německé země, Severního Porýní-Vestfálska.

Zdroj: ČTK
Další zprávy