Malé autobazary krachují. Důvodem je nedokonalá legislativa i větší informovanost zákazníků

Jiří Kaloč
21. 11. 2017 11:50
Asociace prodejců použitých automobilů - autobazarů ČR (APPAA) zveřejnila meziroční bilanční zprávu o stavu prodeje použitých automobilů na českém trhu. Podle ní ukončilo svoji činnost v posledním roce celkem 56 prodejců ojetých vozidel. Z toho bylo celkem 87 procent těch, kteří měli v nabídce nejvýše 50 vozidel. Dalších 13 prodejců bylo z asociace vyloučeno hlavně kvůli nekalým obchodním praktikám. V Česku se přitom prostřednictvím autobazarů prodá okolo 230 tisíc automobilů z celkového počtu 700 tisíc ojetých vozidel. Ostatní jsou totiž dovezeny nebo prodány individuálně.
Foto: Radek Pecák

Podle asociace je největším problém českého trhu s ojetými automobily nedokonalá legislativa. Předseda APPAA Petr Přikryl tvrdí, že prodej ojetin není v Česku nijak regulován a funguje prakticky stejně jako v divokých 90. letech minulého století. "Ojetá vozidla může prodávat kdokoliv, a to dokonce i bez patřičné odbornosti," říká Petr Přikryl.

Ve své dlouholeté praxi se prý často setkával s prodejci, kterým chyběly základní technické znalosti a do prodeje přijímali vozidla po totálních haváriích nebo v žalostném technickém stavu. "Taková auta se stále dokola dostávají do oběhu a jsou ve výsledku nebezpečím českých silnic," varuje Přikryl.

Dalším diskutovaným problémem je podle Přikryla nechuť úředníků kvalifikovat stáčení tachometrů jako trestný čin. "Němečtí policisté zabavili při speciální akci více než 300 vozidel s přetočeným tachometrem a zatkli několik desítek lidí. Tohle je u nás zcela nemyslitelné, protože přetáčení tachometrů je v podstatě legální."

Ačkoliv se legislativa nezměnila, počty stížností na autobazary se snížily. Jejich zákazníci jsou totiž stále lépe informováni a auta nakupují spíše ve velkých autobazarech s minimálně 100 modely v nabídce. Kultivace trhu s ojetinami se zlepšuje také díky férovému chování velkých prodejců. Podle Přikryla by měl stát zákazníka více chránit, lépe vymezit pravidla pro obchod a mnohem více spolupracovat s profesními organizacemi.

Zároveň by měly mít autobazary větší oporu v legislativě. "Přístup k informacím o vozidlech je v ČR prakticky nulový. Například databáze Ministerstva dopravy je přístupná pouze majitelům vozidel, nikoliv zájemcům o koupi. Navíc obsahuje informace od STK, které však zvláště u dovezených automobilů mohou být již upraveny," vysvětluje Petr Přikryl.

Jako příklad uvádí stížnost kupujícího, který reklamoval nákup vozidla od prodejce v Karlových Varech s přetočeným tachometrem o 400 tisíc kilometrů. V systému Ministerstva dopravy byl přitom údaj z STK, která vozidlo kontrolovala až po přetočení tachometru. "Na prodejce, který opakovaně nabízí vozy se stočeným tachometrem, je současná česká legislativa zatím krátká," konstatuje smutně Petr Přikryl.

Mezi další obvyklé nedostatky malých autobazarů patří především neúplná servisní historie vozů, nemožnost kontroly v externích servisech před nákupem vozu, neseznámení zákazníka s technickým stavem vozu před nákupem popřípadě absence reklamačních oddělení a nedostatečná komunikace při případném problému.

 

Právě se děje

před 12 minutami

Tálibán se přihlásil k útoku na rezidenci afgánského ministra obrany

Radikální hnutí Tálibán se ve středu přihlásilo k úternímu útoku na rezidenci afghánského ministra obrany v Kábulu. Mluvčí Tálibánu Zabiulláh Mudžáhid řekl, že v ministrově bydlišti se tou dobou konala důležitá schůzka.

Agentura Reuters uvedla, že ministrovi Besmilláhovi Chánu Muhammadímu se nic nestalo, ale útok, který si vyžádal osm lidských životů, je znamením toho, že Tálibán stupňuje ofenzivu. Útok se stal poblíž kábulské ostře střežené diplomatické čtvrti, které se násilí, jež s narůstající intenzitou zachvátilo jiné části země, v posledních týdnech vyhnulo.

Další nálož explodovala ve středu nedaleko objektu afghánské zpravodajské služby NDS v Kábulu. Zranění utrpěli dva civilisté a jeden příslušník bezpečnostních sil. K tomuto útoku se zatím nikdo nepřihlásil.

Zdroj: ČTK
před 33 minutami

Aerolinky loni kvůli koronaviru přepravily o 60 procent méně cestujících než v roce 2020

Aerolinky přepravily v loňském roce na pravidelných linkách 1,8 miliardy cestujících, což bylo o 60,2 procenta méně než v předchozím roce. Vyplývá to ze statistické ročenky za rok 2020, kterou zveřejnilo Mezinárodní sdružení pro leteckou dopravu (IATA). Tržby z přepravy cestujících se loni kvůli pandemii propadly o 69 procent na 189 miliard USD (čtyři biliony Kč). Čistá ztráta leteckých společností pak činila 126,4 miliardy USD. 

Poptávka po letecké dopravě v celém odvětví měřená v tržbách za osobokilometry meziročně klesla o 65,9 procenta. To byl nejvyšší propad od roku 1950, kdy se tento údaj začal sledovat. Poptávka po mezinárodních letech klesla o 75,6 procenta a na domácích trasách o 48,8 procenta.

Zdroj: ČTK
před 37 minutami

V červenci zbankrotovalo nejméně podnikatelů od předloňského února

V červenci bylo v Česku vyhlášeno 51 bankrotů obchodních společností, o 29 méně než v červnu a nejméně od počátku roku. Rovněž bylo vyhlášeno 425 bankrotů podnikatelů, o 161 méně než před rokem a nejméně od února 2019. Vyplývá to ze studie společnosti CRIF - Czech Credit Bureau.

"Nízký počet bankrotů bude spíše jednorázovou záležitostí, ve které svoji roli částečně sehrály i červencové svátky. Nicméně především u podnikatelů dlouhodobě sledujeme pokles počtu insolvenčních návrhů i vyhlášených bankrotů, který může mít řadu příčin. Jednou z nich může být i značný počet přerušených živností," uvedla analytička CRIF Věra Kameníčková.

Bylo podáno 92 návrhů na bankrot obchodních společností, o deset více než v červnu. Šlo o druhý nejvyšší počet v tomto roce. Návrhů na bankrot podnikatelů bylo 487. To bylo o 56 méně než v předchozím měsíci.

Zdroj: ČTK
Další zprávy