Radikální omezení: Madrid na 80 % ulic sníží povolenou rychlost na 30 km/h

Martin Přibyl Martin Přibyl
10. 10. 2018 16:30
Španělská metropole se přidává k evropským městům, která omezují povolenou rychlost. Kromě toho chce omezit vjezd starších aut do centra a zabránit parkování skútrů na chodnících.
Madrid zavádí takřka plošné omezení nejvyšší dovolené rychlosti na 30 km/h.
Madrid zavádí takřka plošné omezení nejvyšší dovolené rychlosti na 30 km/h. | Foto: Shutterstock

Madridská radnice minulý týden schválila řadu opatření, které podle ní mají přispět ke snížení emisí a zvýšení bezpečnosti dopravy. Tím nejvýraznějším je plošné omezení nejvyšší povolené rychlosti na 30 km/h, které má ve španělské metropoli platit ve všech jednosměrkách a ulicích s jedním obousměrným jízdním pruhem. Zdá se to sice jako přísné kritérium, ale podle El País má toto opatření zasáhnout 80 % madridských ulic.

Ve vybraných oblastech, kde je chodník ve stejné výškové úrovni jako vozovka, má být rychlost snížena na 20 km/h. Podobně jako je tomu v obytných zónách. V místech, kde bude platit třicítka, budou moci chodci přecházet ulici všude, kde se jim zachce, pokud neomezí dopravu. V oblastech s dvacítkou pak dokonce budou mít před auty přednost.

Plán zavést třicetikilometrovou rychlost jako základní rychlostní omezení po celém městě již oznámili také třeba v Londýně. Do čtyř let by tam měly ulice s třicetikilometrovým omezením tvořit 70 % všech komunikací. Již od roku 1992 pak platí stejné takřka plošné omezení nejvyšší dovolené rychlosti v rakouském Štýrském Hradci.

Opatření v Madridu se však netýkají jen rychlosti. Španělé plánují rozšířit množství světelných křižovatek kontrolovaných kamerami.

Zásadní změna se ale dotkne také oblíbených motorek a skútrů: ty totiž nebudou moci parkovat na chodnících, které nemají na šířku tři metry a v pětimetrové vzdálenosti od přechodů pro chodce. Cyklisté budou moci na červené odbočit doprava, jako kdyby měli zelenou doplňkovou šipku.

Po německém vzoru chce Madrid navíc omezit vjezd starších a neekologických aut. Zatímco rezidenti budou moci do centra vjet volně, pro přespolní budou platit omezení.

Volný vjezd budou mít elektromobily, hybridy a vozidla na alternativní paliva (LPG a CNG). Benzinové vozy splňující normu Euro 3 a vyšší a diesely s normou novější, než je Euro 4, budou moci parkovat na vyhrazených místech. Starší auta do centra nebudou smět vůbec.

Změny začnou v Madridu platit 23. listopadu.

 

Právě se děje

před 35 minutami

Produkce medu loni klesla o 40 procent, vyrobilo se ho nejméně od roku 1993

Produkce medu loni klesla o 40 procent na 4997 tun, uvedl Český statistický úřad (ČSÚ). To je nejméně od vzniku Česka v roce 1993. Podle Českého svazu včelařů může jít o nejhorší rok za půl století.

Zdroj: ČTK
před 53 minutami

Soud v Senegalu obvinil opozičního politika ze znásilnění. Zemi zaplavily protesty

Senegalský soud v pondělí obvinil opozičního politika Ousmana Sonka ze znásilnění a na kauci ho propustil. Oznámila to agentura Reuters, podle níž by mohlo Sonkovo propuštění pomoci uvolnit napětí, které v zemi panuje od minulého týdne.

Sonkovi příznivci považují obvinění za vyřizování politických účtů. Několik dní proti Sonkově uvěznění protestovali a v pondělí měl začít další třídenní protest. Senegal byl dosud považován za stabilní zemi v jinak neklidné oblasti. Současné nepokoje jsou největší za mnoho let.

Sonko vznesená obvinění odmítl a řekl, že jsou motivovaná politicky. Jeho případ obrací pozornost na prezidenta Mackyho Salla. Podle opozice se bezdůvodně zaměřuje na politické soupeře. Panuje podezření, že bude chtít své působení ve funkci prodloužit nad ústavně povolený dvojí mandát.

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

Basketbalistky čeká na ME Francie, Rusko a Chorvatsko

České basketbalistky se na červnovém mistrovství Evropy utkají v základní skupině D ve Štrasburku s domácí Francií, Ruskem a Chorvatskem. Rozhodl o tom dnešní los ve Valencii, kde turnaj vyvrcholí. V případě úspěchu se tam svěřenkyně trenéra Štefana Svitka budou stěhovat na semifinále či zápasy o konečné umístění.

před 1 hodinou

Praha poskytne šest bytů Bělorusům pronásledovaným režimem

Pražský magistrát poskytne šest bytů běloruským občanům, kteří se stali obětí represí režimu prezidenta Alexandra Lukašenka. Čtyři byty jsou určeny pro rodiny a dva byty pro jednotlivce. Nájemné bude 180 korun za metr čtvereční měsíčně. Vyplývá to z dokumentu, který v pondělí schválili pražští radní. Praha v minulosti podpořila opozici v Bělorusku například vyvěšením vlajky na magistrátu a nasvícením Petřínské rozhledny. O byty město požádal odbor azylové a migrační politiky ministerstva vnitra.

"Stojím za svobodným Běloruskem a demokratickými hodnotami a odsuzuji násilí proti tamním obyvatelům. Teď se navíc ze symbolické roviny posouváme ke konkrétním krokům," uvedl primátor Zdeněk Hřib (Piráti).

Ve většině případů se podle dokumentu jedná o rodiny v mladším produktivním věku. Stát běloruským občanům nabídne podporu sociálních pracovníků, tlumočníka nebo pomůže se zaplacením prvních nájmů a základním vybavením bytů.

Zdroj: ČTK
Další zprávy