Luzifer na registrační značce neprošel, Satan ano

Radek Pecák Radek Pecák
14. 8. 2010 0:00
Úředníci posuzují, zda si někdo nepřeje vozit na autě urážlivý či dvojsmyslný nápis
Foto: Aktuálně.cz

Pokud u nás budou jednou také zavedeny registrační značky s kombinací písmen a číslic podle přání majitele vozu, ještě to neznamená, že bude povoleno úplně vše. Vždy totiž bude záležet na benevolenci policie či nějakého státního úředníka, který bude mít za povinnost zjišťovat, za se nejedná o dvojsmyslný či urážlivý nápis.

Na to doplatila, podle zprávy francouzské tiskové agentury AFP jistá Švédka, která si chtěla nechat zaregistrovat registrační značku s nápise Luzifer. (Ve Švédsku se za vydání registrační značky na přání platí poplatek ve výši příbližně 6000 švédských korun (15600 Kč). Úředníkům dopravního úřadu se však jméno pána pekla nelíbilo.  "Kombinace písmen, o kterou jste požádala, může být interpretována jako urážlivá," napsal dopravní úřad v zamítnutí žádosti. Prý již v minulosti zamítl například značky Sexyboy  nebo Vodka.

Je zřejmé, že úředníci v různých zemích mají na velmi podobné nápisy různý metr. A tak, zatímco ve Švédsku Luzifer neprošel, v Rakousku Satan ano. V mnoha amerických státech projdou ještě i daleko horší.

Za jedničku stamilióny

Značky na přání se již desítky let vydávají v řadě evropských zemí. Poplatky za jejich vydání se velmi liší. Zřejmě nejlevněji si značku pořídí na Slovensku. nejvíce platí Dánové (přes 20 000 Kč). V Británii se značky draží a tak majitele mohou stát i milióny. Například jistý občan Spojených arabských emirátů neváhal zaplatit za značku s prostým číslem 1 více než 200 miliónů korun.

V Česku se uvažuje o částce za značku s kombinací na přání ve výši 10 000 Kč. O termínu ovšem zatím rozhodnuto nebylo. Kromě poplatku a schvalování vhodnosti či nevhodnosti návrhu se však zájemci budou muset obrnit trpělivostí. Zatímco běžné značky mají úřady v zásobě a vydávají je (pokud samozřejmě vše běží tak jak má) postupně, tyto značky se budou muset zadávat výrobci. A to samozřejmě nějakou dobu potrvá.

 

Právě se děje

teď

Brusel schválil státní pomoc 525 milionů eur pro německé aerolinky Condor

Evropská komise (EK) dnes schválila státní pomoc v celkovém objemu 525,3 milionu eur (13,5 miliardy Kč) pro německou leteckou společnost Condor. Pomoc zahrnuje 204,1 milionu eur na náhradu škod souvisejících s šířením koronaviru a dalších 321,2 milionu eur na podporu restrukturalizace podniku, která má obnovit jeho životaschopnost. Komise o tom dnes informovala v tiskové zprávě.

Komise už Condoru dříve schválila státní pomoc v objemu 550 milionů eur. Druhý nejvyšší soud EU však minulý měsíc toto rozhodnutí anuloval kvůli nedostatečnému odůvodnění souhlasu. EK proto nyní učinila nové rozhodnutí založené na dodatečné analýze škod a zohledňující názor soudu.

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

Magistrát se odvolá proti demolici vily z počátku 20. století v Praze 5

Pražský magistrát se odvolá proti povolení demolice bourání vily z počátku 20. století v ulici Nad Výšinkou v Praze 5. Na mimořádném jednání to v úterý schválili městští radní. K odvolání hlavní město vyzvala mimo jiné městská část, která s demolicí nesouhlasí a sama odvolání podat nemůže. Vilu, kterou nechal vybudovat stavitel Viktor Beneš, vlastní Valérie Haščáková, manželka spolumajitele investiční skupiny Penta Jaroslava Haščáka.

Demoliční výměr vily ve čtvrti Na Hřebenkách vydal stavební úřad Prahy 5 v pátek 9. července, lhůta pro odvolání podle primátora Zdeňka Hřiba (Piráti) vyprší ve středu. Odvolání je již podle něj připraveno. "Nebude problém stihnout ten zítřejší (středeční) termín," řekl.

Hřib zopakoval, že vedení města považuje vilu za cennou a s bouráním nesouhlasí. Primátor dále řekl, že rada se dnes také shodla na tom, že ve spolupráci s Prahou 5 podá žádost o prohlášení budovy kulturní památkou. Žádostí podle něj na ministerstvo kultury míří více, proti bourání vznikly také petice.

Předseda magistrátního výboru pro územní rozvoj Petr Zeman (Praha Sobě) dodal, že zařazení na seznam kulturních památek nebude automaticky znamenat záchranu vily, protože v metropoli jsou památky, které jejich majitelé nechávají dlouhodobě chátrat. Vila je podle Zemana specifická, což bude znamenat nutnost najít pro ni vhodné využití. Politik se podle svých slov snaží kontaktovat majitelku vily, což se mu zatím nepodařilo. Požádal proto Pentu, aby dialog zprostředkovala.

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

Amazon bitcoin přijímat nebude. Cena kryptoměny po výstupu nad 40 000 dolarů klesla

Cena nejznámější kryptoměny bitcoin po krátkém pondělním výstupu nad 40 000 dolarů (zhruba 872 000 Kč) opět klesla. Největší světový internetových obchod Amazon totiž popřel zprávu, že hodlá do konce roku začít přijímat platby v bitcoinech. Informovala o tom agentura Reuters.

Podle serveru CoinDesk se bitcoin krátce po 13:00 SELČ prodával za 37 598 dolarů. Jeho cena tak za posledních 24 hodin vykazovala pokles zhruba o 2,5 procenta. V pondělí večer přitom vystoupila až na 40 539,39 dolaru. Hranici 40 000 dolarů tak překonala poprvé od poloviny června.

K růstu ceny bitcoinu přispěla nedělní zpráva londýnského listu City A.M., že Amazon plánuje do konce roku začít přijímat platby v bitcoinech. Amazon ale v pondělí tuto zprávu popřel. "Bez ohledu na náš zájem o tuto oblast není spekulace ohledně našich konkrétních plánů pro kryptoměny pravdivá," uvedla firma.

Zdroj: ČTK
Další zprávy