Lincoln Continental se vrací. V New Yorku je koncept vozu

Radek Pecák ČTK Radek Pecák, ČTK
31. 3. 2015 9:33
Automobilka předpokládá, že o nový typ vozu bude velký zájem především na čínském trhu.
Foto: Reuters

Koncept nové generace luxusního sedanu Lincoln Continental vystaví automobilka Ford na autosalonu v New Yorku.

V současné době tento typ vozu, ve kterém se vozili američtí prezidenti a vlastnily ho hvězdy jako například Elvis Presley či Clark Gable, v nabídce značky není.

Výroba dosud poslední generace skončila před třinácti lety. O obnovení výroby rozhodl podle představitelů Fordu zájem čínských zákazníků. S ohledem na jejich požadavky má mít vůz velký prostor pro cestující na zadních sedadlech. Výroba sériového vozu by měla začít na jaře příštího roku.

Foto: Reuters

Historie Lincolnu Continental se začala psát v roce 1938, kdy si syn zakladatele továrny Henryho Forda vyrobil auto pro svou letní dovolenou. Pod dojmem obdivného přijetí, s nímž se setkal během pobytu v Palm Beach, jej zařadil do sériové výroby.

Vůz se brzy stal symbolem luxusu poválečných Spojených států. Jezdily v něm hollywoodské hvězdy včetně herečky Elizabeth Taylorové, která jej dostala v roce 1956 od studia Warner Brothers vyvedený v barvě svých očí.

Continental je ale spojen rovněž s jednou z nejčernějších událostí moderních amerických dějin: právě v něm seděl prezident John F. Kennedy, když byl v roce 1961 zastřelen v Dallasu.

Vrchol jeho prodeje zaznamenala firma Ford v roce 1990, když se prodalo 62 732 kusů.

 

Právě se děje

před 1 hodinou

Životní minimum se zvyšuje z 3410 na 3860 Kč měsíčně

Životní minimum se od středy zvyšuje o 13,2 procenta, a to po více než osmi letech. Pro samotného dospělého se měsíční částka zvedá z 3410 na 3860 korun. U dětí a dospělých v rodině se pohybuje nově od 1970 do 3550 korun, roste tak o 230 až 410 korun. Existenční minimum činí 2490 místo dosavadních 2200 korun.

S životním minimem se srovnává příjem žadatelů o dávky. Zjišťuje se tak, zda mají na pomoc od státu nárok. Například přídavek na dítě či porodné je pro rodiny s příjmem pod 2,7násobek minima. Nejnižší uznaná částka pro život se využívá třeba i pro stanovení nezabavitelného minima u dlužníků.

Zdroj: ČTK
Další zprávy