Lež o kamionu budoucnosti se potvrdila. Zakladatele Nikoly usvědčili z podvodu

ČTK ČTK
15. 10. 2022 20:16
Trevora Miltona, zakladatele společnosti Nikola, která se chlubila revolučním nákladním vozem, usvědčili z podvodu s cennými papíry a ve dvou případech z bankovního podvodu. Trest má být znám v lednu.
Foto: Nikola Motors

New York 15. října (ČTK) - Zakladatel společnosti Nikola, výrobce kelektrických nákladních aut, Trevor Milton byl shledán vinným z podvodu, uvedla agentura AP. Podle obvinění podvedl investory přehnaným tvrzením o pokroku své společnosti při výrobě 18kolových nákladních vozů s nulovými emisemi, poháněných elektřinou nebo vodíkem. Miltonův právním Marc Mukasey uvedl, že se proti rozhodnutí odvolá.

Žalobci vylíčili Miltona jako podvodníka. Podle nich společnost Nikola, kterou Milton založil před šesti lety v Utahu, nepravdivě tvrdila, že vyrobila vlastní revoluční nákladní automobil. Ten byl ve skutečnosti výrobkem automobilky General Motors s logem společnosti Nikola. Podle nich využíval sociální média a rozhovory v médiích k nepravdivým a zavádějícím tvrzením o nákladních vozech a technologiích.

Miltonův právník ho naopak označil za inspirativního vizionáře, kterého příliš horliví žalobci dostali do úzkých. Mukasey žádal zproštění viny s tím, že je zde "ohromující nedostatek důkazů" o tom, že jeho klient měl někdy v úmyslu podvést investory.

Čtyřicetiletý Milton odmítl obvinění. V roce 2020 v reakci na zprávy o podvodech, které způsobily pokles cen akcií firmy Nikola, rezignoval. Obviněn byl v červenci 2021.

Porota shledala Miltona vinným ve třech ze čtyř bodů obžaloby. V jednom případě z podvodu s cennými papíry a ve dvou případech z bankovního podvodu. Trest má být vynesen 27. ledna.

Společnost Nikola v prohlášení po Miltonově odsouzení uvedla, že je ráda, že se tato kapitola uzavírá a bude nadále pracovat na vytváření hodnoty pro akcionáře. Firma loni souhlasila na urovnání sporu s americkou Komisí pro cenné papíry a burzy kvůli svým prohlášením pro investory za 125 milionů USD (3,2 miliardy Kč).

 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

před 46 minutami

Pražští Piráti zahájili schvalování koaliční smlouvy se Spolu a STAN

Pražští Piráti zahájili schvalování koaliční smlouvy se Spolu (ODS, TOP 09, KDU-ČSL) a STAN pro pražskou radnici. Proces s diskusí členů krajského fóra ke znění dohody potrvá týden. Hlasování o vstupu do koalice zabere poslední dva dny, sdělili Piráti v tiskové zprávě. Pirátská strana má mít v radě čtyři zástupce.

Končící primátor Zdeněk Hřib by se měl stát prvním náměstkem primátora pro dopravu, zastupitelka Jana Komrsková náměstkyní pro životní prostředí a klimatický plán, zastupitel Daniel Mazur radním mimo jiné pro informační a komunikační technologie a pro vědu výzkum a inovace a dosavadní radní Adam Zábranský radním pro majetek, transparentnost a legislativu.

Ostatní strany budoucí koalice projednají smlouvu příští týden. V případě pirátského hlasování se pro vstup do koalice musí vyslovit nadpoloviční většina všech hlasujících. Proces vnitrostranického schvalování dohody je u Pirátů nejdelší. Strany Spolu ještě budou schvalovat i rozložení míst v radě města. Dohoda by měla být podepsaná před jednáním pražského zastupitelstva v polovině února, na kterém budou členové volit nové vedení hlavního města v čele s primátorem Bohuslavem Svobodou (ODS).

Zdroj: ČTK
Další zprávy