Lexus přiváží na trh nový sporťák. RC F je za 2 145 000 Kč

23. 12. 2014 6:40
Pětilitrový osmiválcový motor je schopen vyprodukovat výkon až 477 koňských sil.
Foto: Lexus

Nejvýkonnějším sportovním vozem s osmiválcovým motorem, který kdy vyvinuli inženýři automobilového koncernu Toyota, je kupé Lexus RC F.

Nyní se automobil dostává do prodeje i v České republice. Cena byla stanovena na 2 145 000 korun.

Pod kapotou kupé je osmiválcový motor 5,0 l o výkonu 477 k a točivém momentu 530 Nm. Nový motor má o 12 % vyšší výkon než jednotka v modelu IS F, ze které byl odvozen; maximum výkonu se zvýšilo o 54 k (40 kW) na výsledných 477 k (351 kW) a nejvyšší otáčky vzrostly z 6800 na 7300 ot/min. Maximum točivého momentu se posunulo až na 530 Nm při 4800 až 5600 ot/min.

Foto: Lexus


RC-F zrychluje z 0 na 100 km/h za 4,5 s, dosahuje pružného zrychlení z 80 na 120 km/h za pouhých 3,7 s, překonává 0-400 m s pevným startem za 12,5 s a dosahuje maximální rychlosti 270 km/h (elektronicky omezeno).

Inteligentní diferenciál

Osmistupňová převodovka SPDS (Sports Direct Shift) je vybavena šesti režimy volitelnými řidičem, včetně nového řídicího módu G-sensor AI-Shift, jenž sleduje síly bočního zrychlení G a následně optimalizuje volbu převodových stupňů při rychlé sportovní jízdě.

Kupé RC F je celosvětově prvním vozem s motorem vpředu a pohonem zadních kol, který může být na přání vybaven inteligentním diferenciálem TVD (Torque Vectoring Differential), jenž dále zlepšuje mimořádné jízdní schopnosti díky lepšímu záběru a držení stopy.

V České republice bude tento model nabízen ve třech základních výbavách Executive, Premium a Carbon.

V základní výbavě je 8 airbagů, parkovací senzory, zadní elektricky stavitelný spoiler, LED technologie ve světlech vozu, systém proti odcizení, 4,2“ barevný informační displej, 7“ Lexus Media Displey s funkcí Mirror link, elektronicky řízená dvouzónová klimatizace, přední sportovní sedadla stavitelná v 8 směrech, startování motoru tlačítkem či tempomat.  

Foto: Aktuálně.cz

V modelu RC F je poprvé použit tříramenný volant se silným věncem eliptického průřezu a průměrem 370 mm (novinka u značky Lexus), nabízející lepší kontrolu nad vozem při sportovní jízdě.

Zcela nová sedadla RC F s dlouhými opěradly se inspirovala elastickým sportovním oblečením. Speciální čalounění zajišťuje optimální oporu pro záda, ramena, tělo i nohy během akcelerace, brzdění či průjezdy zatáčkami, kdy je řidič vystaven velkým silám bočního zrychlení.

O tuhost šlo v první řadě

Kvůli dosažení co nejlepších jízdních vlastností konstruktéři vozu přes jeho poměrně kompaktní rozměry (délka 4705 mm, šířka 1845 mm a výška 1390 mm) použili dlouhý rozvor 2730 mm a široký rozchod 1555 mm vředu, resp. 1560 mm vzadu.

Navíc dveřní prahy mají bezmála dvojnásobný průřez v porovnání s modelem IS, což se podepisuje na vyšší pevnosti kabiny a jízdní stabilitě. Zesíleny jsou i podlahové panely vpředu a byly použity výztužné plechy uprostřed podlahové části. Jako další opatření byly použity boční výztuhy pod čelním oknem, zvýšil se počet spojů u přední výztuhy a výztuhy dveřního prahu v přední části; totéž platí pro zadní výztuhu, výztuhu dveřního prahu v jeho zadní části a výztuhy v zadní části karoserie. Výsledkem komplexního nasazení výztuh propojujících levou a pravou stranu ve spodní části karoserie vozidla je vyšší stabilita bez zbytečných náklonů a lepší reakce řízení. Použití lepidel ke spojování panelů karoserie pomáhá zvyšovat tuhost karoserie a současně potlačovat vibrace.  Dalšího snížení hmotnosti o 10 kg lze dosáhnout pomocí paketu prvků z kompozitů (výbava na přání) – zahrnuje kapotu, střechu a zadní křídlo.

Foto: LexusKupé Lexus RC F je vybaveno zcela novými výkonnými brzdami Brembo s vylepšeným chlazením; jednotka řízení soustavy ABS zahrnuje i senzor svislého zrychlení. Součástí soustavy jsou brzdové kotouče 380 x 34 mm se šestipístkovými protilehlými třmeny z hliníku vpředu, resp. kotouče 345 x 28 mm se čtyřpístkovými protilehlými třmeny z hliníku na zadní nápravě. Použití monoblokových hliníkových třmenů přineslo nižší hmotnost při současném zvýšení tuhosti.

RC F GT 3 má hmotnost jen 1250 kg

Pro RC F jsou k dispozici čtyři různé varianty 19" kol, vždy z kovaného hliníku v zájmu optimální tuhosti a co nejnižší hmotnosti. Šířka pneumatik u RC F se na jednotlivých nápravách liší; vpředu najdeme obutí 255/35 R19, zatímco vzadu jsou širší pneumatiky o rozměru 275/35 R19.

V návaznosti na úspěch modelu RC F v panasijské závodní sérii Super GT vyvinula automobilka Lexus výrazně upravenou variantu sportovního kupé V8, označenou RC F GT3 a určenou pro jízdu na závodních okruzích. Model RC F GT3, splňující přísné parametry GT3 (kategorie cestovních vozů podléhající předpisům Mezinárodní automobilové federace FIA), vzešel ze společného tříletého vývoje společnosti Lexus International a její pobočky Techno Craft, která rovněž zajistí jeho výrobu na objednávku.

GT3 je širší a nižší než standardní kupé RC F (délka 4705 mm, šířka 2000 mm, výška 1270 mm, rozvor 2730 mm), ale po nahrazení ocelových karosářských komponent pomocí dílů z uhlíkových vláken a úpravě interiéru v souladu se soutěžními specifikacemi váží GT3 jen 1250 kg. Upravená verze agregátu V8 5,0 l z RC F dosahuje maximálního výkonu cca. 540 k.

 

Právě se děje

před 1 hodinou

Maďarský parlament přijal zákon posilující kontrolu nad kulturou

Maďarský parlament ve středu přes odpor opozice schválil kontroverzní zákon, který posiluje vládní kontrolu nad kulturou. V pondělí proti chystanému právnímu předpisu demonstrovalo v centru Budapešti několik tisíc lidí a protestní internetová petice získala kolem 50.000 podpisů, napsala agentura DPA.

Zákon počítá se vznikem Národní kulturní rady, která by měla vládě umožnit "strategicky řídit sektor kultury". Kromě toho při jmenování ředitelů městských divadel a dalších institucí dotovaných státem musí být zajištěn souhlas ministra kultury. Dosud o tom, kdo řídí divadla, rozhodovaly městské úřady samostatně.

Část opozičních zákonodárců při hlasování na znamení nesouhlasu vstala a dala si před obličej černé divadelní masky. Informoval o tom portál 444.hu na základě videa, které na facebooku zveřejnil liberální poslanec Tordai Bence.

Zdroj: ČTK
Další zprávy