Léto bude pro řidiče na českých silnicích těžké. Opravy čekají všechny hlavní dálnice

Eva Srpová Eva Srpová
29. 6. 2017 10:31
Ministerstvo dopravy spolu s Ředitelstvím silnic a dálnic zveřejnilo mapu, ve které zaznamenává aktuální situaci s opravami a modernizacemi na českých silnicích a dálnicích a připravuje české řidiče na to, co je v létě čeká. Rozkopáno bude skoro všude, z dálnic například na D1, D2, D5 a D8. Aktuálně je podle ministerstva ve výstavbě asi 230 kilometrů dálnic a silnic I. třídy.
Na českých dálnicích se bude v létě hojně opravovat a uzavírat. Podle ministerstva dopravy ale prakticky všude zůstanou dva pruhy v jednom směru, i když zúžené.
Na českých dálnicích se bude v létě hojně opravovat a uzavírat. Podle ministerstva dopravy ale prakticky všude zůstanou dva pruhy v jednom směru, i když zúžené. | Foto: ČTK

V létě obvykle vrcholí opravy na silnicích a dálnicích. Silničáři předpokládají, že řidiči odjedou na dovolené a doprava nebude tak hustá.

Léto 2017 proto nebude na českých silnicích a dálnicích bezproblémové. Podle ministra Dana Ťoka se má letos opravit nebo zmodernizovat asi 600 kilometrů. 

Mapa oprav na českých silnicích a dálnicích v létě 2017
Mapa oprav na českých silnicích a dálnicích v létě 2017 | Foto: ŘSD

Nejvíce prací bude přes léto na brněnské D1, D2 mířící na Bratislavu, ale také na plzeňské D5 nebo na ústecké D8. Na silnicích I. tříd se jedná o opravy na silnicích I/14, I/16, I/38, I/9 nebo I/12. Více podrobnějších informací o opravách lze vyčíst na na mapě.

"Ve výstavbě je aktuálně 230 kilometrů dálnic a silnic I. třídy, z čehož jenom letos bude ke konci roku dokončeno včetně úseků modernizace D1 takřka 80 kilometrů nových komunikací. Dalších více než 150 kilometrů silnic se začne nově stavět," řekl na středeční tiskové konferenci Ťok.

V létě se bude opravovat na sedmi úsecích dálnice D1. Jde o úseky Ostředek-Šternov, Psáře-Soutice, Hořice-Koberovice, Jihlava - Velký Beranov, Měřín - Velké Meziříčí, V. Meziříčí - Lhotka a Velká Bíteš - Devět křížů. 

V srpnu 2017 se má začít pracovat také na dvou dalších úsecích, a to mezi Mirošovicemi-Hvězdonicemi a Humpolcem-Jeníkovem. 

Po sečtení všech úseků to znamená, že v srpnu se bude opravovat 68,7 km dálnice D1 mezi Prahou a Brnem. 

Ministr dopravy Dan Ťok ale tvrdí, že českým řidičům pomůže v letních měsících zavedení omezení jízdy kamionů, které vedle celoročního omezení v neděli a o svátcích (od 13 do 22 hodin) mají od 1. července do 31. srpna zákaz jízdy také v pátek (od 17 do 21 hodin) a sobotu (od 7 do 13 hodin). 

Generální ředitel Ředitelství silnic a dálnic Jan Kroupa sice na tiskové konferenci neuvedl, kdy přesně se s opravami na hlavních českých tazích skončí, tvrdí ale, že v porovnání s předchozími lety se zvýšila doba, při které dělníci pracují na dálnicích v noci.

Také řidičům radí, aby využívali mapu www.dopravniinfo.cz, která informuje o situaci v dopravě v České republice. "Také jsme vytvořili mobilní aplikaci pro chytré telefony. V současnosti funguje ve zkušebním provozu. Troufám si tvrdit, že naše aplikace je lepší než například Waze a jí podobné, protože v případě, že zaznamenáme zhuštění dopravy, můžeme se na místo podívat díky kamerovým systémům, případně pak na místo poslat policejní hlídku," tvrdí Kroupa.

Pokud řidiči nemají chytrý telefon, mohou zavolat na bezplatnou linku 800 280 281, kde jim operátoři sdělí, jaká je aktuální doprava na jimi naplánované trase.

 

Právě se děje

před 37 minutami

Evropský parlament odsoudil polský zákaz potratů. Ohrožuje podle něj zdraví žen a povede k tajným interrupcím

Evropský parlament ve čtvrtek odsoudil říjnové rozhodnutí polského ústavního soudu zásadně omezit možnost umělého přerušení těhotenství. Podle europoslanců tento de facto zákaz potratů ohrožuje zdraví polských žen a povede k výraznému rozšíření tajně prováděných a méně bezpečných interrupcí. Omezení je podle evropských zákonodárců dalším důkazem posilování vlivu polských vládnoucích politiků na justici.

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

Ve věku 63 let po krátké těžké nemoci zemřel prezident Exekutorské komory ČR Vladimír Plášil

Ve věku 63 let po krátké těžké nemoci zemřel prezident Exekutorské komory ČR Vladimír Plášil. V tiskové zprávě to oznámila mluvčí komory Lenka Desatová. Plášil působil od roku 2001 jako soudní exekutor v Praze 7 a v minulosti byl mimo jiné členem Legislativní rady vlády. Byl zakládajícím členem Exekutorské komory ČR a také dlouholetým členem jejího prezidia. V čele komory pak stál od roku 2018.

"Zasadil se o další transparentnost a elektronizaci komory, která za jeho působení významným způsobem zefektivnila svou činnost. Významným způsobem také přispěl k zapojení komory do legislativních procesů a k užší spolupráci s orgány veřejné moci," sdělila Desatová. Za Plášilova působení v prezidiu také podle ní posílila Exekutorská komora ČR svou pozici v Mezinárodní unii soudních exekutorů.

Exekutorská komora České republiky sdružuje soudní exekutory, vykonává jejich samosprávu a dohlíží nad jejich úřední činností. Členství v komoře je pro všechny exekutory ze zákona povinné. Komora sídlí v Praze a má pobočku v Brně.

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

Na daňového balíčku, který bude projednávat Senát, dál není v koalici shoda. Střet je nešťastný, říká Babiš

V koalici dál není shoda na podobě daňového balíčku, který bude projednávat Senát. Premiér Andrej Babiš (ANO) a vicepremiér Jan Hamáček (ČSSD) se ve čtvrtek na návrhu daňových změn jako lídři vládních stran nedohodli. V jednání o zvýšení přídavků na děti se posunuli ke shodě. 

Změnu daní po zrušení superhrubé mzdy, postoj k návrhu státního rozpočtu a navýšení přídavků měla ve čtvrtek projednávat koaliční rada. Vládní strany mají rozdílné postoje. Babiš jednání zrušil, místo toho se sešli jen s Hamáčkem.

"Střet ohledně daní je nešťastný," uvedl po jednání premiér. Podle něj původně shoda byla. Do předloženého vládního daňového balíčku Babiš jako poslanec doplnil návrh na zrušení superhrubé mzdy a s daní z příjmu 15 a 23 procent u vysokých výdělků. Hamáček pak také jako poslanec přidal vlastní návrh daní z příjmu 19 a 23 procent a se zvýšením daňové slevy na poplatníka z 24.840 na 30.000 korun.

Zdroj: ČTK
Další zprávy