Land Rover přichází s hybridem. Je to stále terénní vůz

Tomáš Rybecký
4. 9. 2013 16:00
Na světě jsou hybridní Range Rover a Range Rover Sport
Foto: Land Rover

Land Rover na frankfurtském autosalonu představí SUV s nízkou spotřebou a emisemi CO2. Oba vozy si přitom zachovaly terénní schopnosti vozů Land Rover. Terénní hybridy bude možné objednávat od 10. září.

Nové hybridní vozy Land Rover mají lehkou hliníkovou konstrukci, stejně jako jejich klasičtí předchůdci. Range Rover s hybridním pohonem kombinuje třílitrový turbodiesel SDV6 s osmistupňovou automatickou převodovkou, do které je integrován elektromotor o výkonu 35 kW. Hybridní systém zahrnující lithium-iontový akumulátor, invertor a elektromotor váží méně než 120 kg.

Elektromotor s maximálním točivým momentem až 170 N.m zajišťuje lepší akceleraci a zároveň funguje jako generátor pro dobíjení vlastní baterie, ke kterému získává energii z rekuperačního brzdění. Kapalinou chlazená baterie je uložena pod podlahou vozidla v ochranném bor-ocelovém rámu. Díky tomu nedochází k ovlivnění prostoru pro pět pasažérů, ani objemu zavazadlového prostoru. Pokud řidič zvolí režim EV, hybridní Range Rover může ujet až 1,6 km s maximální rychlostí 48 km/h, než se znovu spustí vznětový motor.

Celkový výkon hybridního systému je až 340 k při 4 000 otáčkách za minutu, což zajistí podobnou dynamiku jako motor SDV8. Oba modely zrychlí z nuly na 100 km/h za méně než 7 s a nabízejí maximální rychlost 218 km/h. Zároveň došlo ke snížení emisí CO2 na 169 g/km. To odpovídá kombinované spotřebě 6,4 l na 100 km.

 

Právě se děje

před 51 minutami

MOV neuznal volbu Lukašenkova syna do čela olympijského výboru

Mezinárodní olympijský výbor (MOV) odmítl uznat zvolení Viktora Lukašenka, syna prezidenta Alexandra Lukašenka, šéfem Běloruského olympijského výboru. Oba muže loni v prosinci MOV suspendoval za to, že nezabránili diskriminaci běloruských sportovců kvůli jejich politickým názorům.

Dosavadní viceprezident Viktor Lukašenko byl v únoru zvolen do čela národního olympijského výboru místo svého otce, který ho vedl 24 let. Od opětovného znovuzvolení Alexandra Lukašenka do prezidentské funkce loni v srpnu zmítá Běloruskem chaos. Kritici autoritářského vůdce tvrdí, že volby byly zmanipulované, a protesty proti Lukašenkovi jsou násilně potlačovány.

K protestům se připojilo i více než 1500 sportovců, kteří v otevřeném dopise požadovali spravedlivé volby a konec násilí při pokojných demonstracích. Lukašenko je následně označil za zrádce.

MOV v prosinci konstatoval, že vedení Běloruského olympijského výboru "dostatečně nehájí běloruské sportovce před politickou diskriminací v rámci národního olympijského výboru, sportovních federací či celého sportovního hnutí." Dnes doplnil, že nové volby "tyto obavy plně nerozptýlily."

Oba Lukašenkové mají od MOV zákaz účasti na olympijských hrách v Tokiu stejně jako třetí běloruský sportovní funkcionář Dmitrij Baskov. Šéf národní hokejové federace je spojován s násilným útokem na aktivistu Romana Bondarenka, jenž nepřežil zranění hlavy. Baskov byl zvolen do vedení olympijského výboru a ani tuto volbu MOV neuznal.

Bělorusko má také od prosince zmrazené veškeré platby od MOV a v lednu mu Mezinárodní hokejová federace IIHF odebrala spolupořadatelství letošního mistrovství světa.

Zdroj: ČTK
Další zprávy