Zelený ledoborec: Land Rover Defender míří do rukou české policie a rád by do armády

Zelený ledoborec: Land Rover Defender míří do rukou české policie a rád by do armády
Defender ve speciální úpravě pro policii. Vůz má neupravovaný motor (naftový šestiválec o objemu 3,0 l).
Už zvenčí ale poznáte, že nejde o obyčejné auto.
Má výstražné světelné zařízení, rozbliká se pomocí kolébkového přepínače, umístěného mezi sedadly.
Ve sluneční cloně se rozsvítí nápis...
Foto: Eva Srpová
Eva Srpová Eva Srpová
8. 4. 2021 14:31
Už brzy se ve vašem zpětném zrcátku může objevit rozblikaný zelený terénní policejní vůz. Policie ČR převezme 30 Defenderů ve speciální úpravě a budou se velmi blízce podobat tomuto předváděcímu vozu na fotkách. Krátce jsme se s ním projeli.

Defender je off-roadová legenda. Že v terénu nevyměkla ani nejmodernější generace a může posloužit těm, kteří potřebují odolný pracovní teréňák, chce ukázat toto předváděcí auto. Ostatně velmi blízce se podobá 30 speciálům, které se v následujících dvou letech postupně dostanou do rukou Policie ČR.

Začněme parametry a seznamem úprav, kterými se Defender 110 oproti sériové verzi liší. Temně zelená fólie na karoserii se jmenuje NATO green, vůz má terénní pneumatiky na plechových kolech, šnorchl alias zvýšené sání kvůli prachu, střešní nosič, na který lze naložit až 300 kg materiálu, když auto stojí (při jízdě uveze 168 kg nákladu). Na střechu lze vyšplhat po žebříku na levé straně auta. 

Na druhém boku má uzamykatelnou schránku na věci, které je potřeba mít rychle při ruce, například kurty. Na nárazníku nechybí naviják a vyprošťovací oka. Auto utáhne 3,5tunový přívěs a v terénu řidič ocení jak vynikající světlou výšku 291 mm, tak i velké nájezdové úhly (přední 37,5, přejezdový 28, zadní 40 stupňů) a umí se bezpečně přebrodit bahnem nebo řekou hlubokou až 90 cm.

Zatímco doposud se nám do rukou dostal jen Defender prošpikovaný nejmodernější technikou a s luxusním interiérem (test zde), tentokrát jsme si mohli osahat úplně obyčejný plastový volant. Na sedadla se navlékly omyvatelné potahy, které si můžete objednat z katalogu příslušenství značky. 

Před spolujezdcem se nachází čtecí lampička, mezi předními sedadly pak panel s kolébkovými přepínači, které ovládají majáky a světelnou rampu na střeše auta i světelné výstražné nápisy STOP a POLICIE ve sluneční cloně spolujezdce.

Technické parametry zůstaly stejné, vůz pohání slabší varianta naftového šestiválce o objemu 3,0 litru o výkonu 147 kW/200 koní a 500 Nm. Samozřejmě se pyšní veškerou off-roadovou technikou, tedy redukční převodovkou a uzávěrkami mezinápravového i zadního diferenciálu.

Obyčejný plastový volant na předváděcích vozech v showroomech neuvidíte.
Obyčejný plastový volant na předváděcích vozech v showroomech neuvidíte. | Foto: Eva Srpová

"Vůz vyjde zhruba na dva miliony bez DPH," řekl Aktuálně.cz tiskový mluvčí firmy Dajbych Tomáš Petrů. Ta dodá zmíněných 30 aut Policii ČR a úpravy na voze provedla buď sama v servisním centru v Plzni, případně si na některé úkony najímá externí dodavatele. Podle smlouvy na dodávku 30 aut podle ČTK Policie ČR zaplatí za každý vůz 2,18 milionu korun s DPH, nicméně policejní Defendery mají silnější verzi šestiválce a další výbavu navíc (například druhou sadu kol, mříž mezi předními a zadními sedadly a další).

"V podstatě se dá říci, že je to auto made in Czechoslovakia. Defender se vyrábí ve slovenské Nitře, my pak speciály dovybavíme," dodává Petrů. Tento konkrétní předváděcí vůz firma Dajbych vyrobila proto, aby ho mohla představovat dalším složkám IZS, zejména hasičům a pak také armádě.

"Starý Defender jezdí v armádě dlouhá léta, jak v základním vybavení, tak i verze Kajman. Podle našich informací má česká armáda aktuálně asi 1400 vozů kategorie AOT, tedy automobily osobní terénní, z čehož je zhruba 800 Defenderů, zbytek jsou UAZy. Logicky se tedy nabízí, že by se terénní jednoprostorové vozy mohly vyměnit za modernější," uvažuje Tomáš Petrů.

Ministerstvo obrany ale před nedávnem již ve výběrovém řízení na nové osobní automobily pro armádu vybralo nabídku na Toyoty Hilux, celkem se má do roku 2024 obměnit 1200 aut.

Dajbych se na úpravy terénních aut dlouhodobě specializuje, vloni předal modely Discovery Policii ČR i Vojenské policii, vyrobil také speciální průzkumné vozidlo Gepard postavené na podvozku Toyoty Land Crusier 70.

"Demo auta v showroomech bývají vybavená špičkovým infotainmentem, klade se důraz na digitalizaci a ekologii. Naše zákazníky ale často zajímá něco jiného, ukazujeme jim, že Defender jde přizpůsobit tak, aby z něj bylo opravdu terénní a odolné auto do nejtěžších podmínek," dodává Tomáš Petrů.

 

Právě se děje

před 40 minutami

Írán postihlo zemětřesení o síle 5,9 stupně v oblasti jaderné elektrárny

Zemětřesení o síle 5,9 stupně v neděli zasáhlo íránskou provincií Búšehr, kde stojí i jaderná elektrárna. Informovala o tom íránská státní televize. Zatím však nejsou hlášeny žádné škody ani ztráty na životech. Do zasažené oblasti byly podle televize vysláni záchranáři z íránského Červeného půlměsíce. Nejmenovaný představitel íránské vlády agentuře Reuters sdělil, že zatím nejsou žádné zprávy o poškození jaderného komplexu Búšehr.

Zdroj: ČTK
před 54 minutami

Plážové volejbalistky v Mexiku neuspěly

Českým plážovým volejbalistkám se první ze tří turnajů Světového okruhu v Cancúnu nevydařil. Markéta Nausch Sluková s Barborou Hermannovou i Michala Kvapilová s Michaelou Kubíčkovou prohrály oba zápasy ve skupině a nevyužily příležitost získat další body do olympijské kvalifikace.

Ve hře jsou ještě Ondřej Perušič s Davidem Schweinerem, kteří v březnu triumfovali na turnaji Světového okruhu v Dauhá. Také oni začali další čtyřhvězdičkovou akci v Cancúnu porážkou. O postup do play off budou dnes bojovat s domácími Mexičany Rodolfem Ontiverosem a Juanem Virgenem.

České ženské jedničky Nausch Sluková a Hermannová po úvodních porážkách nezvládly boj o účast ve vyřazovacích bojích s bronzovými medailistkami z posledního mistrovství světa Taliquou Clancyovou a Mariafe Artachovou z Austrálie. S druhým nasazeným párem prohrály 23:21, 10:21 a 10:21. Kvapilová s Kubíčkovou nestačily na turnajové desítky Brazilky Anu Patrícii a Rebeccu, jimž podlehly 19:21 a 11:21. Po úspěchu v kvalifikaci neuhrály v hlavní soutěži ani set.

Další turnaj se v Cancúnu koná příští týden.

Turnaj Světového okruhu v plážovém volejbalu kategorie 4* v Cancúnu (Mexiko):

Ženy:

Skupina B:

Clancyová, Artachová (2-Austr.) - Hermannová, Nausch Sluková (15-ČR) 2:1 (-21, 10, 10).

Skupina G:

Ana Patrícia, Rebecca (10-Braz.) - Kvapilová, Kubíčková (26-ČR) 2:0 (19, 11).

Zdroj: ČTK
před 58 minutami

Do Černého moře zamíří britské válečné lodě, chtějí podpořit Kyjev

Do Černého moře v květnu zamíří britské válečné lodě, aby tak demonstrovaly solidaritu s Kyjevem a spojenci z NATO v regionu. V neděli o tom informoval list The Sunday Times, který se odvolává na zdroje z námořnictva. Zpráva přichází v době stupňujícího se napětí mezi Ukrajinou a Ruskem, které na východě státu v oblastech ovládaných proruskými separatisty a na Krymu v poslední době shromáždilo velké armádní síly. 

Do Černého moře podle zdrojů zamíří torpédoborec třídy Daring s protiletadlovými raketami a protiponorková fregata třídy Duke. V případě ohrožení ruskými plavidly je budou připraveny podpořit bojové letouny F-35 Lightning a helikoptéry Merlin z letadlové lodě HMS Queen Elizabeth. Ta zůstane ve Středozemním moři, protože vstup letadlových lodí do Černého moře zakazuje mezinárodní smlouva, píše The Sunday Times.

List rovněž poukazuje na to, že britské plány kontrastují s postupem Spojených států, jejichž prezident Joe Biden se nedávno rozhodl zrušit plánované vyslání dvou amerických válečných lodí do Černého moře kvůli obavám z eskalace napětí. V této souvislosti The Sunday Times upozorňuje, že náčelník britského generálního štábu Nick Carter v pátek připustil, že Londýn nesouhlasil s Bidenovým rozhodnutím stáhnout do září vojenské jednotky z Afghánistánu.

Zdroj: ČTK
Další zprávy