Lamborghini Sián z Lega se poprvé vystavuje v Praze. Byli jsme u nočního přesunu

Lamborghini Sián z Lega se poprvé vystavuje v Praze. Byli jsme u nočního přesunu
Je sice z kostek a nemá motor, ale při převozu potřebuje speciální péči.
Lamborghini Sián postavili z 400 tisíc kostiček Lega a nepoužili na něj ani kapku lepidla.
Stavebnice váží 2,2 tuny a má identické rozměry jako originální italský supersport.
Aby se dala snadněji převážet, je připevněná ke speciální podložce.
Foto: Jakub Plíhal
Eva Srpová Eva Srpová
4. 12. 2021 6:18
Nejnovější počin kladenských stavitelů z Lega se konečně ukazuje v Česku. Lamborghini Sián FKP 37 sestavené z 400 tisíc kostiček oblíbené dánské stavebnice se v noci ze čtvrtka na pátek přesunul do prostor pražského obchodního centra, kde si ho mohou návštěvníci prohlédnout do konce roku.

Stačí lehce přimhouřit oči a sporťák z kostiček vypadá skoro jako italský originál. Je sestavený z 400 tisíc dílků stavebnice Lego z celkem 154 typů kostek, váží 2,2 tuny a je na milimetry shodný s předlohou, tedy limitovanou edicí Lamborghini Sián FKP 37. Uchvátí i těmi nejmenšími detaily, jakými jsou světlomety, zpětná zrcátka a samozřejmě interiér. 

Lamborghini Sián je v pořadí třetím autem v životní velikosti, které navrhli a postavili v kladenské továrně Lego a po designové stránce je z aut postavených ze stavebnice v měřítku 1:1 nejpropracovanější. Více jsme se mu věnovali tady. Designéři a inženýři na něm prý chtějí ukázat, že ze stavebnice jde postavit, cokoli si dokážete představit. Vytvořil ho tým patnácti lidí a návrh a výroba trvaly celkem 8660 hodin.

"Dlouho mi trvalo si to auto nakoukat, pochopit, co se tam po designové stránce děje, proč je tady nějaká linka či zlom," vysvětluje Lubor Zelinka, hlavní designér v Legu a autor modelu Sián.

Dostat Lego Lamborghini na své místo není jen tak, na stavebnici se nepoužilo lepidlo.
Dostat Lego Lamborghini na své místo není jen tak, na stavebnici se nepoužilo lepidlo. | Foto: Jakub Plíhal

Předobrazem stavebnice je vůbec první hybridní supersport ikonické italské značky, který vznikl jen v omezené edici o 63 kusech. Tedy 64, ten poslední je z Lego kostiček, přesněji řečeno elementů. Z 400 tisíc dílů se 20 vyrobilo přesně na míru pro potřeby modelářů. Ze sériového auta nemá nic vyjma skutečných kol a dvou log Lamborghini na přídi a zádi vozu. Jeho stavba trvala 8660 hodin.

Uvnitř kokpitu detaily pokračují: z kostek je postavený volant se slavným znakem Lamborghini a italskou vlajkou, i závodní sedadla jsou postavená z kostek Lego. Novinkou u Siánu jsou nalakované šestiúhelníkové kostičky, které tvoří povrch "karoserie", speciálním nátěrem s UV efektem, lakování zajistili přímo v lakovně Lamborghini v Itálii. Jedovatá barva je navíc identická s tou na stavebnici autíčka Sián Lego Technic v měřítku 1:8. 

"Řešení, které jsme použili u Bugatti, jsme vylepšili. Plošky karoserie jsou menší, lehčí a lépe propojené mezi sebou. Díky tomu má Sián jednolitější povrch a lépe drží," popisuje Zelinka. 

Aby vůz mohl často cestovat na výstavy po celém světě, je napevno spojený s kovovou podložkou. Při stavbě se nepoužila ani kapka lepidla. Samotné auto váží asi půl tuny, z čehož sériová kola váží asi metrák, s podložkou se hmotnost vozu zvedla na 2,2 tuny.

Díly na míru jsou například průhledné elementy s LED světly, které představují světlomety vpředu i vzadu a také zvýrazňují boky auta. Nejenže svítí, vytvářejí také vizuální efekt připomínající blesk, což odkazuje i na název auta. Sián znamená v boloňském nářečí blesk nebo záblesk.

Teď se konečně ukazuje veřejně v Česku, v noci ze čtvrtka na pátek se auto převezlo do pražského obchodního centra Westfield Chodov, kde bude stát až do konce roku. Podívejte se do galerie, jak se unikátní replika Siánu z Lega instaluje. 

 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

Aktualizováno před 5 hodinami

V Kralupech nad Vltavou hoří plastový odpad, hasiči vyhlásili nejvyšší stupeň poplachu

Na okraji Kralup nad Vltavou na Mělnicku hoří od odpoledne v areálu kovošrotu plastový odpad. Je vyhlášen zvláštní, tedy nejvyšší stupeň poplachu. U požáru zasahuje 30 jednotek hasičů a speciální technika, hasit budou zřejmě celou noc.

Odpoledne začala hořet zhruba 50 metrů široká hromada plastového odpadu v areálu kovošrotu. Kolem 19. hodiny zvýšili hasiči stupeň poplachu na nejvyšší, který vyhlašují při mimořádných událostech. Počet jednotek se zvýšil ze 13 na 30, na místě zasahuje záchranný útvar hasičů ze Zbirohu a Jihlavy se speciální technikou na rozhrabávání. "Rypadly budou rozhrabávat hromadu hořícího odpadu a hasiči ji budou prolévat vodou, řekl mluvčí krajských hasičů Tomáš Bakalář. Jeden hasič při zásahu utrpěl lehčí zranění.

Chemická jednotka z laboratoře v Kamenici, která monitoruje případný únik škodlivých látek do ovzduší, zatím zvýšené hodnoty nezjistila, podle Bakaláře bude v měření pokračovat. Lidem v části Lobeček doporučilo město podle starosty Marka Czechmanna nevětrat.

Policie se bude zabývat vyšetřováním příčin požáru až po dohašení, které může trvat celou noc. "Vzhledem k tomu, že zde před několika dny již k menšímu požáru došlo, bude zřejmě jednou z variant příčin i úmyslné zapálení," řekla policejní mluvčí Barbora Schneeweissová. Podle ní zřejmě požár nezpůsobí finanční škodu, protože jde o odpad. 

před 5 hodinami

Na jezu v Českém Krumlově se převrátil raft, záchranáři pátrají po jednom muži

Na jezu v Českém Krumlově se dnes vpodvečer převrátil raft. Čtyři lidé vyplavali, po jednom muži pátrají záchranáři a policie. Na twitteru o tom informovala policie. V řece Vltavě je po deštích zvýšený průtok vody. Právě dnes varovali policisté především vodáky, kteří sjíždějí Vltavu a proplouvají Českým Krumlovem, aby byli velmi opatrní. "Vltava je v těchto dnech nebezpečná, hladina je zvýšená a je zaznamenán větší průtok vody v řece, " uvedli.

Další zprávy