Nestárnoucí ruský off-road. Vyznáte se ve verzích, ve kterých se prodává Lada Niva?

I když už se tak oficiálně nejmenuje, nikdo jí neřekne jinak než Niva. Vyznáte se v různých verzích?
Lada "Niva" je jedním z nejdéle vyráběných aut na světě. S průběžnými inovacemi, ale bez mezigenerační obměny, se vyrábí dlouhých 42 let - už od roku 1977. Všechna kola vždy roztáčí benzinový motor o objemu 1,7 l a výkonu 61 kW.
Základní třídveřové provedení je nejznámější. Krátký rozvor (jen 2,2 metru) a nízká cena jsou příčinou, že vůz nemá mnoho konkurentů. A přestože, jak bylo výše zmíněno, v mnohém působí zastarale, výrobní závod hlásí, že pro letošek je nejlevnější verze vyprodaná.
Plastové nárazníky prozrazují „luxusnější“ provedení Urban. To má navíc i litá kola, vyhřívání sedadel a elektricky nastavitelná zrcátka s vyhříváním. Je však o něj menší zájem (i kvůli vyšší ceně), a proto se prodejní kvóty většinou nerozeberou tak rychle.
Náhradní kolo se vždy nachází na nečekaném místě: pod kapotou motoru. Má to jednoduchý důvod, nikam jinam se rezerva nevejde. Původní zadání konstrukce Nivy totiž vyžadovalo co nejmenší vnější rozměry.
Foto: Lukáš Vaverka
Tomáš Starý
14. 8. 2019 6:02
Jméno Niva už se dávno ztratilo z názvu legendárního off-roadu, který se vyrábí nepřetržitě od roku 1977, ale přesto mu tak nikdo jinak neřekne. Stálý pohon všech kol, primitivní technika, levné díly a cena startující okolo 300 tisíc korun jsou klíčové přednosti auta, které díky nim nemá ve světě off-roadů mnoho konkurentů. Kromě všeobecně známé klasické třídveřové verze ale existuje mnoho dalších možností. Podívejte se do přehledu na osm způsobů, ve kterých se dá pořídit.
 

Právě se děje

před 51 minutami

Kvůli nejhoršímu suchu za poslední desetiletí se zmenšily Viktoriiny vodopády na hranici Zambie a Zimbabwe oproti normálnímu stavu na pouhý potůček.

Podle agentury Reuters se místní nyní obávají, že pokud změny klimatu povedou k častějším a výraznějším suchům, přijde region o jednu z hlavních turistických atrakcí, kterou ročně navštíví asi milion lidí.

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

V indické nemocnici podlehla zraněním mladá žena, kterou před dvěma dny přepadla a zapálila skupina útočníků. K soudu vypovídat jako oběť znásilnění.

před 1 hodinou

Česko má před sebou první lyžařský víkend nové sezony

Jako první spustily vleky v pátek skiareály v Branné a v Karlově v Jeseníkách, dnes se rozjedou na Černé hoře u Janských Lázní a v Malé Úpě v Krkonoších, na šumavské Kvildě, beskydském středisku Bílá a ve Stupavě na Uherskohradišťsku. V porovnání s loňským rokem ale většinou zahajují sezonu o něco později. Ostatní areály pokračují v přípravě na sezonu a zasněžují, přírodního sněhu totiž mají minimum.

Na otevření se teprve připravuje i největší krkonošské středisko Špindlerův Mlýn. Na dnešek a neděli má sice naplánovaný program SkiOpening, sezonu zahájí ale až v pátek 13. prosince.

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

Bílý dům oznámil, že se nehodlá účastnit řízení v Kongresu, které se týká možné ústavní žaloby na prezidenta Donalda Trumpa

Trump čelí snaze demokratů zbavit ho funkce kvůli červencovému telefonátu, v němž vyzýval nového ukrajinského prezidenta Volodymyra Zelenského, aby spolupracoval na vyšetřování jeho demokratického politického rivala Joea Bidena. Demokraté to označují za nepřípustné zatahování cizího státu do kampaně před prezidentskými volbami, které Američany čekají příští rok v listopadu.

Právní poradce Bílého domu Pat Cipollone označil vyšetřování prezidenta Trumpa kvůli ukrajinské aféře za "naprosto neopodstatněné" a nespravedlivé. 

Podle stanice CNN by členové právního výboru měli o žalobě hlasovat v týdnu od 9. prosince. Celá Sněmovna reprezentantů by pak mohla o ústavní žalobě rozhodovat v předvánočním týdnu po 16. prosinci. Poté se obžaloba dostane k projednání Senátu, kde však Trumpovi republikáni mají většinu a je krajně nepravděpodobné, že by návrh zbavit prezidenta úřadu podpořili.

Zdroj: ČTK
Další zprávy