Nestárnoucí ruský off-road. Vyznáte se ve verzích, ve kterých se prodává Lada Niva?

I když už se tak oficiálně nejmenuje, nikdo jí neřekne jinak než Niva. Vyznáte se v různých verzích?
Lada "Niva" je jedním z nejdéle vyráběných aut na světě. S průběžnými inovacemi, ale bez mezigenerační obměny, se vyrábí dlouhých 42 let - už od roku 1977. Všechna kola vždy roztáčí benzinový motor o objemu 1,7 l a výkonu 61 kW.
Základní třídveřové provedení je nejznámější. Krátký rozvor (jen 2,2 metru) a nízká cena jsou příčinou, že vůz nemá mnoho konkurentů. A přestože, jak bylo výše zmíněno, v mnohém působí zastarale, výrobní závod hlásí, že pro letošek je nejlevnější verze vyprodaná.
Plastové nárazníky prozrazují „luxusnější“ provedení Urban. To má navíc i litá kola, vyhřívání sedadel a elektricky nastavitelná zrcátka s vyhříváním. Je však o něj menší zájem (i kvůli vyšší ceně), a proto se prodejní kvóty většinou nerozeberou tak rychle.
Náhradní kolo se vždy nachází na nečekaném místě: pod kapotou motoru. Má to jednoduchý důvod, nikam jinam se rezerva nevejde. Původní zadání konstrukce Nivy totiž vyžadovalo co nejmenší vnější rozměry.
Foto: Lukáš Vaverka
Tomáš Starý
14. 8. 2019 6:02
Jméno Niva už se dávno ztratilo z názvu legendárního off-roadu, který se vyrábí nepřetržitě od roku 1977, ale přesto mu tak nikdo jinak neřekne. Stálý pohon všech kol, primitivní technika, levné díly a cena startující okolo 300 tisíc korun jsou klíčové přednosti auta, které díky nim nemá ve světě off-roadů mnoho konkurentů. Kromě všeobecně známé klasické třídveřové verze ale existuje mnoho dalších možností. Podívejte se do přehledu na osm způsobů, ve kterých se dá pořídit.
 

Právě se děje

před 4 hodinami

Ve velkém procesu v Salvadoru odsoudili 373 členů známého gangu

Salvadorský soud dnes poslal do vězení 373 členů nechvalně proslulé zločinecké organizace Mara Salvatrucha. Výše trestů se různí, některé jsou v délce až 74 let. Podle agentury AP o tom informovala tisková služba příslušného soudu v hlavním městě San Salvadoru.

Během procesu se podle soudních dokumentů mimo jiné potvrdila tajná jednání mezi kriminálními skupinami a politiky ohledně podpory ve volbách v roce 2014. Potvrdily to předložené důkazy ve formě videozáznamů, fotografií a přepisů zachycených telefonních rozhovorů.

Předsedající soudce Godofredo Salazar v této souvislosti kritizoval prokurátory, že nevznesli obžalobu vůči politikům jak z levicové Fronty národního osvobození Farabunda Martího (FMLN), tak z pravicového Nacionalistického republikánského spojenectví (ARENA).

Zdroj: ČTK
před 7 hodinami

Před pěti lety z bankomatu v Mělníku zmizelo šest milionů korun, policie nyní obvinila dva muže

Policie zadržela dva muže, kteří jsou podezřelí z toho, že před pěti lety vykradli bankomat v Mělníku. Podle kriminalistů z něho odnesli šest milionů korun. Hrozí jim pět až 12 let vězení.

"Pracovali v bezpečnostní agentuře, která poskytuje služby v převozu peněz a provozuje bezpečnostní systémy. Měli tak detailní znalosti o chodu společnosti, znali způsob manipulace s kazetami na bankovky a jejich doplňování do bankomatů," uvedla mluvčí.

Policisté oba, čtyřicetiletého a čtyřiačtyřicetiletého muže, zadrželi 4. prosince. Obvinili je z vloupání.

Zdroj: ČTK
Další zprávy