reklama
 
 

Koupě ojetiny v zimě? Vyšší riziko, že pořídíte bouraný vůz, ale také lepší prověření stavu techniky

9. 1. 2017
Tuzemské autobazary očekávají kvůli panujícímu zimnímu počasí zvýšený počet nabízených aut, které jsou po nehodě. Zpřísnily proto výkupní kontroly. Nyní odmítají 70 až 80 procent aut. Vyplývá to z informací obchodníků s ojetými vozy.

Za prvních sedm dní letošního roku se v Česku stalo 1853 dopravních nehod, které šetřila policie. Vedle Prahy a Středočeského kraje bylo nejvíce nehod v Královéhradeckém a Ústeckém kraji. Předběžná odhadovaná škoda dosáhla více než 110 milionů korun.

"Pokaždé, když dojde v České republice, potažmo i v okolních evropských státech, k mimořádným výkyvům počasí, jako je současné silné sněžení, tak zpřísňujeme kontroly vykupovaných aut. Z našich dlouhodobých zkušeností víme, že se nám majitelé budou snažit prodat bourané vozy," uvedl provozní ředitel AAA Auto Petr Vaněček.

Podle odborníků bývá v zimních měsících o poznání více nehod ve srovnání s létem. Celosvětové statistiky ale dokazují, že nemívají tak fatální následky jako ty letní. "Ve městech dochází k většímu počtu nehod, které ale nemívají vážné následky. To ovšem neznamená, že auto po menší nehodě bude v pořádku. I v malé rychlosti může – zejména u menších vozů – dojít výraznému poškození, které nebude na první pohled patrné, ale při neodborné opravě bude následně ohrožovat posádku vozidla," uvedl Roman Budský z Týmu silniční bezpečnosti.

V zimním období prochází podle Pavla Foltýna z Auto Esa vozy před výkupem myčkou a následným měřením tloušťky laku, což má odhalit případné opravy po havárii. "Denně odmítáme vykoupit 30 až 50 vozidel, z toho zhruba 15 procent kvůli opravě po vážné havárii. Takové vozy pak většinou končí v soukromé inzerci, kdy nový zájemce nemá v podstatě šanci v šeru a bez správné diagnostiky, zvedáku a měřáku tloušťky laku tento nedostatek odhalit," podotkl.

Mrazivé počasí na druhou stranu přináší potenciálním zájemcům o obměnu vozového parku i výhody. Podle Miloslava Knapa z pražské Mototechny lze v zimě nejlépe prověřit technický stav auta. "Nízké teploty kladou na auto vysoké nároky a některé ojetiny se s nimi nedokážou popasovat. Ojetina, která i v teplotách hluboko pod bodem mrazu nastartuje bez problémů a dobře jede, bývá dobrou koupí. Zima totiž prověří kvalitu baterie a lépe se dají zkontrolovat i topné a výhřevné systémy," podotkl Miloslav Knap z Mototechny.

autor: ČTK | 9. 1. 2017

Související

  Hlavní zprávy

  reklama
  reklama
  reklama
  reklama
  reklama
  reklama

  Sponzorované odkazy

  reklama