Konečně na Západ: Tatra se podílí na dodávce vozidel pro belgickou armádu

Martin Frei Martin Frei
4. 3. 2021 12:00
Tatra Trucks dodá podvozky s pohonem všech kol pro 879 vozidel belgické armády. Auta ponesou logo nizozemské firmy DAF, která s Tatrou spolupracuje od roku 2010. Kopřivnické podvozky zvolila pro jejich vlastnosti v těžkém terénu. Zbrojařská Tatra Defence Vehicle dodá k vozidlům 352 speciálních kabin s balistickou ochranou. Pro obě firmy jde o důležitou referenční zakázku.
Foto: Tatra Trucks

Tatru svírají dva mlýnské kameny. V civilním sektoru je po terénních náklaďácích poptávka hlavně mimo Evropu. Schopnosti v těžkých podmínkách by ocenili vojáci, ale v armádách NATO je těžké se dostat mezi tradiční velké dodavatele.

Vojenské Tatry tak dosud mířily do Izraele, Indie, Indonésie, Jordánska či Brazílie. Dlouholeté partnerství s nizozemskou firmou DAF teď otevřelo dveře velké dodávce pro belgickou armádu, což je pro Tatru výborná reference.

Jak je v oboru zvykem, vozidla představují skládačku dílů různých specialistů. Automobily bude pohánět motor Paccar přes německou převodovku ZF. Nákladní nástavbu dodá česká firma Porgest, sklápěče slovenský VS-Mont a jeřáby švédský HIAB.

Podvozek Tatra s centrálním páteřovým rámem a dělenými nápravami se vyznačuje delším zdvihem kol a křížením náprav než u obvyklých žebřinových rámů s nápravami v celku. Tatra má vyvinutou modulární architekturu, díky níž může snadno konfigurovat podvozky od dvou do pěti náprav.

Většinu vozidel DAF osadí svými kabinami z řady CF. Přes 350 jich nicméně dostane speciální kabinu s balistickou ochranou prvního stupně. Kabinu uzpůsobenou specifickému podvozku dodá zbrojařská firma Tatra Defence Vehicle, známá obrněnými transportéry Pandur. 

 

Právě se děje

před 50 minutami

Vláda Zemanovi navrhla, aby jmenoval druhou generálku české armády

Armáda by měla získat druhou generálku. Vláda dnes schválila návrh na jmenování rektorky Univerzity obrany plukovnice Zuzany Kročové do hodnosti brigádní generálky. Kabinet odsouhlasil také návrh na jmenování dalších deseti generálů. Pokud prezident Miloš Zeman vládní doporučení odsouhlasí, povýšeni budou k 8. květnu. Sdělil to v pondělí Jakub Fajnor z tiskového oddělení ministerstva obrany.

Návrh vládě předložil ministr obrany Lubomír Metnar (za ANO). "Přestože je většina pozornosti věnována pomoci armády v opatřeních proti covidu-19, nebylo možné opomenout tradiční a významnou událost, jmenování nových generálů," uvedl. "Všichni nově jmenovaní i povýšení generálové si uznání zaslouží, protože dlouhodobě prokazují, že patří k nejlepším vojákům z povolání, které ozbrojené síly České republiky mají," dodal ministr.

Zdroj: ČTK
Aktualizováno před 50 minutami

Německá vládní CDU chce Lascheta jako kandidáta na kancléře, CSU zase Södera

Německá vládní Křesťanskodemokratická unie (CDU) dosluhující kancléřky Angely Merkelové dnes podpořila kandidaturu svého předsedy a premiéra Severního Porýní-Vestfálska Armina Lascheta na kancléře v zářijových parlamentních volbách. Sesterská bavorská Křesťanskosociální unie (CSU) se následně jasně postavila za svého šéfa a bavorského premiéra Markuse Södera. Nyní je tak na Söderovi a Laschetovi, aby se dohodli, kdo z nich tedy konzervativní unii CDU/CSU do voleb povede.

Generální tajemník CDU Paul Ziemiak na dnešní tiskové konferenci po jednání předsednictva CDU prohlásil, že podpora Laschetovi není konečným rozhodnutím. Postoj CDU ho totiž pověřuje k tomu, aby se nyní dohodl se Söderem, kdo z této dvojice nakonec konzervativní unii CDU/CSU do voleb povede. Laschet prohlásil, že se Söderem bude hovořit ještě dnes. Söder k tomu uvedl, že s ním již jednal o záležitostech pandemie a že nevylučuje další telefonát. Dodal ale, že dnes nelze rozhodnutí o kandidatuře očekávat.

Další zprávy