Konečně na Západ: Tatra se podílí na dodávce vozidel pro belgickou armádu

Martin Frei Martin Frei
4. 3. 2021 12:00
Tatra Trucks dodá podvozky s pohonem všech kol pro 879 vozidel belgické armády. Auta ponesou logo nizozemské firmy DAF, která s Tatrou spolupracuje od roku 2010. Kopřivnické podvozky zvolila pro jejich vlastnosti v těžkém terénu. Zbrojařská Tatra Defence Vehicle dodá k vozidlům 352 speciálních kabin s balistickou ochranou. Pro obě firmy jde o důležitou referenční zakázku.
Foto: Tatra Trucks

Tatru svírají dva mlýnské kameny. V civilním sektoru je po terénních náklaďácích poptávka hlavně mimo Evropu. Schopnosti v těžkých podmínkách by ocenili vojáci, ale v armádách NATO je těžké se dostat mezi tradiční velké dodavatele.

Vojenské Tatry tak dosud mířily do Izraele, Indie, Indonésie, Jordánska či Brazílie. Dlouholeté partnerství s nizozemskou firmou DAF teď otevřelo dveře velké dodávce pro belgickou armádu, což je pro Tatru výborná reference.

Jak je v oboru zvykem, vozidla představují skládačku dílů různých specialistů. Automobily bude pohánět motor Paccar přes německou převodovku ZF. Nákladní nástavbu dodá česká firma Porgest, sklápěče slovenský VS-Mont a jeřáby švédský HIAB.

Podvozek Tatra s centrálním páteřovým rámem a dělenými nápravami se vyznačuje delším zdvihem kol a křížením náprav než u obvyklých žebřinových rámů s nápravami v celku. Tatra má vyvinutou modulární architekturu, díky níž může snadno konfigurovat podvozky od dvou do pěti náprav.

Většinu vozidel DAF osadí svými kabinami z řady CF. Přes 350 jich nicméně dostane speciální kabinu s balistickou ochranou prvního stupně. Kabinu uzpůsobenou specifickému podvozku dodá zbrojařská firma Tatra Defence Vehicle, známá obrněnými transportéry Pandur. 

 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

před 1 hodinou

"Naše země není otevřená". Američané začali vyhošťovat tábořící migranty z Haiti

Americké úřady začaly s vyhošťováním tisíců lidí původem z Haiti, kteří se tento týden utábořili na hranici mezi Mexikem a Texasem. Úřady dnes vypravily první tři lety na Haiti, řekl agentuře AP nejmenovaný zdroj. Bezpečnostní složky také zablokovaly vstup do Texasu z mexické strany. 

Tento týden dorazilo do okolí texaského města Del Rio z Mexika zhruba 14 tisíc lidí. Utábořili se u mostu, který spojuje mexický a texaský břeh řeky Rio Grande, tvořící hranici mezi Mexikem a USA. Většina migrantů je z Haiti, ale i zemí Střední Ameriky.

V sobotu americké ministerstvo vnitřní bezpečnosti oznámilo, že navýší přepravní kapacity pro vyhoštění lidí, kteří nezákonně překročili hranici. Ministerstvo uvedlo, že "naše hranice není otevřená, a lidé by se neměli vydávat na nebezpečnou cestu". Migranti by měli být navráceni do země původu, aniž by dostali možnost si podat žádost o azyl.

Další zprávy