Konec klasických autorádií? V novém Audi A3 nebude

Radek Pecák Radek Pecák
19. 1. 2012 20:53
Knoflík ovládání hlasitosti se přestěhoval na středový tunel
Foto: Aktuálně.cz

Přesně 80 let poté, co firma Blaupunkt přišla s prvním autorádiem, éra tohoto klasického vybavení v automobilech zvolna skončí.

Lidé si samozřejmě i nadále budou moci pustit při jízdě autem svoji oblíbenou rozhlasovou stanici, jen se budou muset smířit s tím, že ovládání předvoleb, hlasitosti a dalších funkcí, už nenaleznou na klasickém zaběhnutém místě uprostřed palubní desky.

Tedy bude to tak, pokud se i u ostatních výrobců vžije nápad, který na veletrhu spotřební elektroniky CES v Las Vegas představila automobilka Audi.

Ta chtěla mladé návštěvníky zaujmout, a proto představila svůj inovovaný systém multimediálního rozhraní MMI společně s celým interiérem nové generace Audi A3. Ta se představí světu v celé své kráse s největší pravděpodobností na ženevském autosalonu v březnu.

Palubní deska vypadá nezvykle

Zjednodušený design palubní desky zaujme i kvůli tomu, že na něm chybí ovládací panel rádia. Tedy nejen displej, ale i obvyklá tlačítka pro ladění, rychlou volbu stanic uložených v paměti a vkládání a vyjímání CD či DVD disku.

Kvůli tomu se muselo logicky změnit uspořádání ovládacích prvků MMI mezi sedačkou řidiče a spolujezdce. 

Jak šel vývoj autorádií:

  • Srpen 1932 - dceřiná společnost firmy Bosch - Blaupunkt  představila první evropské autorádio
  • Jmenovalo se Autosuper AS 5 a s pěti elektronikami mělo hmotnost 15 k
  • Do palubní desky se nevešlo,  proto dostalo mechanické dálkové ovládání, které konstruktéři umístili na sloupek řízení. 
  • Autorádia Blaupunkt se začala montovat do palubní desky po druhé světové válce.
  • V 50. letech se začíná ladit pomocí variometru a přechází se na vysílání v pásmu VKV. Jsou také již mechanická tlačítka s předvolbou
  • V šedesátých letech po nahrazení lektronek tranzisotry se rádia zmenšují a dostává se do nich i přehrávač kazet
  • V roce 1969 Blaupunkt představila první stereo-autorádio na světě.
  • V 70. letech umí rádia poznat, kde se vysílá dopravní zpravodajství a automaticky se na tento signál přeladit
  • Konec 20. století pak přinesl rádia s CD přehrávačem, 
  • V další fázi rádia dostala schopnost přehrávat soubory MP3 z USB flash disců či paměťových karet

Hlavní otočný ovladač má současně na horní straně touchpad jako na notebooku. Na něj je možno prstem psát písmena a tím volit adresu pro navigaci, můžete tak i zadat internetovou adresu či odeslat SMS.

Kvůli tomu, aby se snáze přecházelo mezi navigací, ovládáním telefonu, nahranými skladbami a podobně, byla v nové generaci MMI nahrazena klasická tlačítka dvěma kolébkovými přepínači. Jeden otočný ovladač pro zvyšování a snižování hlasitosti přesto v autě zbyl. Je také na středové konzoli.

V základní verzi to bude sotva

Měnič CD a DVD bude umístěn, jako je tomu ostatně častokrát už nyní, v přihrádce před spolujezdcem. 

Naladěné stanice se budou pochopitelně zobrazovat na výklopném displeji navigace a v budoucnu pravděpodobně rovněž na nové generaci head up displeje.

O tom, zda kompletní systém MMI bude dostupný již v základní výbavě vozu, Audi zatím informace neposkytuje. Je ovšem pravděpodobné, že to bude výsadou až nejvyšších stupňů výbavy, případně za příplatek. Méně vybavené verze nové A3  pravděpodobně nějaké malé rádio na palubní desku dostanou.

 

Právě se děje

Aktualizováno před 18 minutami

Trump příkazem usiluje o snížení právní ochrany sociálních sítí

Americký prezident Donald Trump dnes nařídil přezkoumat zákon, který chrání sociální sítě před převzetím zodpovědnosti za obsah zveřejněný jejich uživateli. Exekutivní příkaz podepsal v reakci na krok společnosti Twitter, která označila několik jeho zpráv za nepřesné. Podle názorů odborníků nemá jeho pokus valnou šanci na úspěch, napsaly světové agentury.

Trump příkazem útočí na ustanovení zákona z roku 1996, které dává společnostem Facebook, Twitter, Youtube a Google de facto imunitu vůči žalobám spojeným s veřejným obsahem, neboť jim udílí status pouhé platformy. Cílem prezidentova příkazu je změnit způsob, jakým je zákon využíván. Regulačním úřadům chce umožnit, aby se mohly vyjádřit k tomu, jak jednotlivé společnosti spravují obsah na sítích.

Zdroj: ČTK
před 38 minutami

Odložený klimatický summit bude v listopadu 2021 v Glasgowě

Příští klimatický summit se uskuteční v první polovině listopadu 2021 ve skotském městě Glasgow. Na twitteru o tom dnes informoval britský ministr Alok Sharma, který má organizaci akce na starosti. Vrcholná schůzka se měla v Glasgowě uskutečnit už letos na podzim, kvůli pandemii byla ale v dubnu odložena.

Klimatický summit (COP26) se bude konat od 1. do 12. listopadu. Naposledy se představitelé zemí světa na vrcholné klimatické schůzce setkali loni v prosinci v Madridu.

Zdroj: ČTK
před 48 minutami

Letadlo z Karáčí před pádem třikrát narazilo do ranveje

Pilot pákistánského letadla, které se minulý týden zřítilo v Karáčí, při prvním pokusu o přistání kontrolní věži neoznámil, že mu nejde vysunout podvozek. Třikrát pak narazil do ranveje, než stroj zvedl a při druhém pokusu přistát havaroval. Podrobnosti z posledních chvil před neštěstím ve čtvrtek zveřejnila pákistánská vláda.

Airbus A-320, který letěl do Karáčí z Láhauru, se zřítil minulý pátek jen zhruba 1,5 kilometru od ranveje. Při nehodě zemřelo 97 lidí; dva pasažéři neštěstí přežili.

Pilot se poprvé pokusil přistát na letišti v pákistánském velkoměstě, neoznámil však nefunkční podvozek. Třikrát se při tomto pokusu dotkl motory ranveje. "Nebyl ve správné výšce … Kontrolní věž mu řekla, nejste ve vyžadované výšce, snižte svou výšku," uvedl pákistánský ministr pro civilní letectví, podle kterého pilot na toto odpověděl, že "to zvládne".

Pilot pak sdělil kontrolní věži několik vteřin před pádem, že ani jeden z motorů nefunguje a že má problém udržet výšku. Očekává se proto, že vyšetřovatelé zkontrolují, zda motory byly při nárazech poškozeny. Ve spodní části motoru se nachází klíčové komponenty, poznamenala agentura Reuters.

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

Česko odpovědělo EU na výtku k voucherům, podle ministerstva jsou v pořádku

Ministerstvo pro místní rozvoj (MMR) v termínu odeslalo Evropské komisi odpověď na vytýkací dopis k voucherům za zájezdy zrušené kvůli koronavirové krizi. Podle odpovědi jsou poukazy v pořádku. Komise Česku vytýká uzákonění možnosti pro cestovní kanceláře, vydávat za zrušené cesty vouchery na zájezdy místo hotovosti. V odpovědi ministerstvo předložilo právní argumenty, které podle úřadu svědčí o souladu české legislativy s právem Evropské unie, sdělil mluvčí MMR Vilém Frček.

Ministerstvo podle něj v dopise mimo jiné dokládá, že česká legislativa zranitelným spotřebitelům zachovává veškerá dosavadní práva, která mají u zájezdů zaručena. "Ostatním spotřebitelům tato práva neodepírá, pouze v zájmu naplnění účelu směrnice EU i za koronavirové situace odkládá možnost jejich vymáhání za předpokladu, že by spotřebitelé nevyužili alternativní nabídku voucherů namísto okamžité kompenzace za zrušení zájezdu z důvodu vyšší moci," uvedl Frček.

Česko umožnilo cestovním kancelářím místo hotovosti za zaplacené zálohy na zrušené zájezdy s plánovaným odjezdem od 20. února do 31. srpna vydávat klientům poukazy. Podle komise mají ale lidé právo na vrácení peněz.

Nárok na vrácení hotovosti budou mít čeští klienti, kteří poukaz nevyužijí do 31. srpna příštího roku k úhradě jiné cesty. Odmítnout mohou poukaz lidé ve věku nad 65 let, zdravotně postižení, nezaměstnaní, rodiče na mateřské nebo rodičovské dovolené, samoživitelky a samoživitelé či lidé, kteří nemohou kvůli koronaviru pracovat. Peníze mohou rovnou požadovat také školy v případě školních zájezdů.

Zdroj: ČTK
Aktualizováno před 1 hodinou

Agentura Fitch zhoršila úvěrový rating vlastníka Komerční banky

Mezinárodní ratingová agentura Fitch Ratings ve čtvrtek zhoršila hodnocení úvěrové spolehlivosti francouzské bankovní společnosti Société Générale, která v Česku vlastní Komerční banku. Rating dlouhodobých závazků francouzského podniku snížila o jeden stupeň na úroveň A-. Tato ratingová známka se nachází na dolní hranici pásma vyšší střední kvality a stále signalizuje nízké riziko nesplácení závazků.

Zhoršení ratingu podle agentury odráží mimo jiné předpokládaný negativní vliv koronavirové krize na ziskovost společnosti Société Générale. Výhled ratingu je stabilní, což signalizuje, že jeho další snížení Fitch prozatím nepředpokládá.

Úvěrový rating je důležitým vodítkem pro investory, neboť jim ukazuje, jaká je pravděpodobnost řádného splácení půjček. Má významný vliv na ochotu věřitelů příslušnému subjektu půjčovat a rovněž na podmínky půjčky, například na úrokovou sazbu.

Société Générale koncem dubna oznámila, že se v letošním prvním čtvrtletí propadla do ztráty 326 milionů eur (8,8 miliardy Kč) po zisku 686 milionů eur před rokem. Firma kvůli koronavirové krizi ztrojnásobila rezervy na ztrátové úvěry a její výnosy klesly. Société Générale vlastní podíl 60,4 procenta v Komerční bance, která patří mezi největší banky v České republice.

Agentura Fitch upozornila, že hospodářské výsledky Société Générale byly v prvním čtvrtletí ovlivněny zhoršujícími se ekonomickými podmínkami a vrtkavostí na finančních trzích. Předpověděla, že provozní výsledky banky letos zůstanou pod tlakem a v příštím roce oživí pouze částečně.

Zdroj: ČTK
Další zprávy