Konec elektromobilů ve Wyomingu? Návrh je žert, varuje před unáhleností všech zákazů

Martin Frei Martin Frei
20. 1. 2023 12:51
Skupina republikánských kongresmanů a senátorů amerického státu Wyoming podala návrh zákona zakazujícího až do roku 2035 prodávat elektromobily. Některá média to pochopila jako pokus brzdit nástup čisté mobility. Tvůrci však ani sami nečekají, že by návrh prošel. Napsali ho pro znázornění rozporu mezi složitou realitou a jednoduchými zákazy, které se v ostatních státech týkají spalovacího motoru.
Foto: Shutterstock

Zatímco Kalifornie a některé další státy plánují od roku 2035 zakázat prodej spalovacích motorů, skupina zákonodárců Wyomingu naopak navrhla, aby se do stejného data nesměly prodávat elektromobily.

"Zákon by řekl: když se vám nelíbí naše benzinová auta, tak nám se nelíbí vaše elektromobily," shrnul podstatu návrhu senátor Jim Anderson. A zkritizoval řadu environmentálních aspektů spojených s těžbou vzácných kovů či jejich recyklací.

Kritici návrhu poukazují na to, že právě Wyoming má silný fosilní průmysl, který ovlivňuje politiku. S tím je těžko polemizovat. Jde o americkou jedničku v těžbě uhlí, dvojku v zemním plynu a křižovatku mnoha produktovodů.

Je tu zkrátka mnoho věcí, které si leckdo spojuje se "starým světem", a politika tomu odpovídá. Například v míře přerozdělování. Jde o jeden z mála států, které dosud nevybírají daň z příjmu. 

Návrh na zákaz elektromobilů také dává nepokrytě najevo nechuť měnit stávající poměry. "Zákaz elektromobilů do roku 2035 zajistí stabilitu místního ropného a plynového průmyslu a pomůže zachovat zásoby minerálů pro životně důležité účely."

Zní to jako obrana starých pořádků zaplacená petrodolary. Ve skutečnosti však nejde tolik o obsah jako o rétoriku vypůjčenou z kalifornských předpisů mířících opačným směrem: zajištění zaměstnanosti, ochrana přírody.

"Máme vážné obavy o zdroje surovin v chudých zemích s chabou ochranou životního prostředí a také o zacházení s nebezpečnými odpady," upřesnil Anderson. 

Návrh také doslovně zavazuje guvernéra Wyomingu, aby případně schválený dokument poslal svému protějšku v Kalifornii. Čímž by progresivně orientovaný stát na jihu zatáhl do hry. A do diskuse o všem, co pro úplný přechod k elektromobilitě není připraveno: energetikou a nabíječkami počínaje, recyklacemi konče. Kalifornie má v plánu zakázat prodej spalovacích aut v roce 2035, stejně jako Evropská unie.

Těžko si přitom nevzpomenout na nedávná slova Thierryho Bretona, eurokomisaře pro vnitřní trh. "Při přechodu k elektromobilitě zanikne 600 tisíc pracovních míst. Přitom budeme do roku 2030 potřebovat patnáctkrát víc lithia, čtyřikrát víc kobaltu i grafitu, třikrát víc niklu. Spotřeba elektřiny stoupne o 20 až 25 procent a musí to být elektřina bezemisní. Musíme postavit sedm milionů nabíječek. Zatím jich máme 350 tisíc a z toho 70 procent stojí ve třech zemích." 

Zatímco wyomingský návrh je politická taškařice a sami tvůrci považují šanci na jeho přijetí za ryze symbolickou, Breton mluví vážně. Přitom říká úplně totéž. Shoduje se i takový detail, že Wyoming má mezi americkými státy jednu nejméně rozvinutých sítí nabíječek.

Rozdíl je ovšem v tom, že Evropská unie do infrastruktury chudších oblastí investuje a na nové formy mobility je připravuje, ať už budou přicházet jakýmkoli tempem. Možná, že i námitky senátorů Wyomingu by vyvolaly serióznější diskusi, kdyby reprezentace zároveň projevila iniciativu a investovala do podobných projektů.

 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

před 1 hodinou

V krymském Sevastopolu hořela dělnická ubytovna, při požáru zemřelo nejméně sedm lidí

Nejméně sedm lidí zemřelo v noci na čtvrtek při požáru ubytovacího zařízení pro stavební dělníky ve městě Sevastopol na Ruskem anektovaném ukrajinském poloostrově Krym. Informovala o tom agentura RIA Novosti s odvoláním na záchranáře. Osud pěti dělníků je neznámý.

Požár vypukl v ubytovně z modulárních kontejnerů a objekt zcela shořel. Požářiště mělo podle místních úřadů plochu 200 metrů čtverečních.

"V současné době se dokončuje likvidace požáru a odklízejí se trosky," uvedla podle TASS sevastopolská prokuratura, která požár vyšetřuje. Podle ní obětí neštěstí se stali dělníci pracující na stavbě dálnice Tavrida, která má zajistit lepší spojení anektovaného poloostrova s Ruskem.

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

Paliva v Česku zdražila, benzin stojí nejvíc za posledních osm týdnů

Pohonné hmoty v Česku za poslední týden zdražily. Průměrná cena benzinu stoupla o 84 haléřů na 37,83 koruny za litr, a je tak nejvyšší za posledních skoro osm týdnů. Nafta od minulé středy zdražila o 26 haléřů na 37,67 koruny za litr. Naposledy byl diesel dražší před téměř čtyřmi týdny. Vyplývá to z údajů společnosti CCS, která ceny paliv sleduje.

Nejlevnější paliva tankují řidiči v Královéhradeckém kraji, kde je litr naturalu v průměru za 37,40 koruny. Naftu na východě Čech prodávají za 37,11 koruny. Naopak nejdražší paliva nabízejí pumpy v Praze. Litr benzinu vyjde v hlavním městě průměrně na 39,05 koruny. Nafta se v metropoli prodává za 39,19 koruny za litr.

Pohonné hmoty v ČR zlevňovaly vytrvale od konce loňského října. V prvních dnech letošního roku cena rostla, aby následně dva týdny paliva opět zlevňovala. V posledních zhruba dvou týdnech se ceny pohonných hmot vrátily k růstu.

Paliva jsou v současnosti dražší než před rokem. Za benzin tehdy řidiči platili o téměř 1,50 koruny méně než nyní, nafta byla počátkem loňského února levnější skoro o 2,50 Kč.

Zdroj: ČTK
Další zprávy