Koncept závodního elektromobilu má 1000 koní. Trať pokoří i bez řidiče

Jan Markovič Jan Markovič
5. 1. 2016 11:35
Futuristický koncept nazvaný FFZERO1 je prvním počinem nově vznikající automobilky, která chce brzy konkurovat Tesle. Faraday Future bude vyrábět elektromobily v Nevadě. Zatím ukazuje vůz, který má výkon 1000 koní a zvládne jezdit bez zásahu řidiče na silnici i na závodním okruhu.
Koncept futuristického elektrického závodního vozu, který se předvedl na výstavě CES v Las Vegas v lednu 2016.
Koncept futuristického elektrického závodního vozu, který se předvedl na výstavě CES v Las Vegas v lednu 2016. | Foto: Faraday Future

Tesla má konkurenci. Tedy zatím jen hypotetickou. Na veletrhu CES se totiž předvedl koncept závodního vozu budoucnosti, který je prvním počinem nově vzniklé firmy Faraday Future. Ta by měla v blízké době investovat v přepočtu okolo 25 miliard korun do stavby vlastní továrny v Nevadě. V ní bude vyrábět hned několik typů elektromobilů.

Aktuálně představený koncept Faraday Future FFZERO1 je ukázkou toho, co by měla automobilka zvládnout. Za pozornost stojí jeho sci-fi design s nápadnými tvary a kokpitem pro řidiče, který sedí uprostřed ve speciálně skloněném sedadle. To má zaručit menší únavu. Do volantu vozu lze nasadit chytrý telefon, který pak pilota informuje o důležitých parametrech.

Automobilka ovšem na konceptu demonstruje hlavně využití konstrukční platformy VPA, která umožňuje stavbu nejrůznějších typů elektromobilů. Díky tomu, že jsou baterie vozu uloženy uprostřed, může se měnit rozvor. Stačí jen přidávat nebo ubírat články. Firma tak ušetří náklady a přitom může vyvíjet modely s pohonem předních, zadních nebo všech kol.

To je i případ konceptu FFZERO1, který uvádí do pohybu hned čtyři elektromotory. Disponují kombinovaným výkonem 1000 koní, což by mělo zaručit zrychlení z nuly na 100 km/h za tři sekundy. Maximálně by pak měl uhánět rychlostí až 320 km/h. Vzhledem k tomu, že jde o koncept, jsou ale všechny údaje teoretické.

Stejně tak je nutné brát i další technologie na palubě. Auto by totiž podle Faraday Future mělo disponovat autonomním řízením. To by mělo fungovat nejen na běžné silnici, ale také na závodním okruhu, na který je tento koncept určen. Auto se prý dokáže naučit správnou stopu a pak ji přesně zopakovat. Zatím ale neexistuje žádný typ závodů, kterého by se případně takové auto mohlo zúčastnit.

Na veletrhu CES se předvedl koncept závodního vozu budoucnosti, který je prvním počinem nově vznikající automobilky Faraday Future. | Video:
 

Právě se děje

před 5 minutami

Guvernér New Yorku Cuomo čelí již druhému obvinění z obtěžování

Demokratický guvernér New Yorku Andrew Cuomo čelí již druhému obvinění ze sexuálního obtěžování mladé členky svého poradního týmu. Charlotte Bennettová, která pracovala od března loňského roku jako poradkyně pro zdravotnictví, uvedla, že jí guvernér kladl nevhodné otázky, nikdy se jí ale nedotkl. Politik reagoval tím, že nikdy neměl v úmyslu chovat se nevhodně, píše agentura AP. Kancelář guvernéra nechá věc nezávisle prověřit, případ bude vyšetřovat bývalá federální soudkyně.

"Pochopila jsem, že se mnou chce guvernér spát, cítila jsem se velmi nepříjemně a vyděsilo mě to," uvedla Bennettová citovaná serverem Politico s tím, že Cuomo se jí ptal na její milostný život, třeba, zda "měla styk se starším mužem". Některé rozhovory jí prý připadaly "jako z hororového filmu."

Po jednom z nepříjemných rozhovorů Bennettová oznámila guvernérovo chování jeho personální ředitelce. Společně se dohodly na přesunu na jinou pozici v rámci úřadu, při které nebude v kontaktu s guvernérem. Bennettová je podle AP s novou pozicí spokojená a nehodlá se již k záležitosti vracet.

Zdroj: ČTK
Další zprávy