Koncept závodního elektromobilu má 1000 koní. Trať pokoří i bez řidiče

Jan Markovič Jan Markovič
5. 1. 2016 11:35
Futuristický koncept nazvaný FFZERO1 je prvním počinem nově vznikající automobilky, která chce brzy konkurovat Tesle. Faraday Future bude vyrábět elektromobily v Nevadě. Zatím ukazuje vůz, který má výkon 1000 koní a zvládne jezdit bez zásahu řidiče na silnici i na závodním okruhu.
Koncept futuristického elektrického závodního vozu, který se předvedl na výstavě CES v Las Vegas v lednu 2016.
Koncept futuristického elektrického závodního vozu, který se předvedl na výstavě CES v Las Vegas v lednu 2016. | Foto: Faraday Future

Tesla má konkurenci. Tedy zatím jen hypotetickou. Na veletrhu CES se totiž předvedl koncept závodního vozu budoucnosti, který je prvním počinem nově vzniklé firmy Faraday Future. Ta by měla v blízké době investovat v přepočtu okolo 25 miliard korun do stavby vlastní továrny v Nevadě. V ní bude vyrábět hned několik typů elektromobilů.

Aktuálně představený koncept Faraday Future FFZERO1 je ukázkou toho, co by měla automobilka zvládnout. Za pozornost stojí jeho sci-fi design s nápadnými tvary a kokpitem pro řidiče, který sedí uprostřed ve speciálně skloněném sedadle. To má zaručit menší únavu. Do volantu vozu lze nasadit chytrý telefon, který pak pilota informuje o důležitých parametrech.

Automobilka ovšem na konceptu demonstruje hlavně využití konstrukční platformy VPA, která umožňuje stavbu nejrůznějších typů elektromobilů. Díky tomu, že jsou baterie vozu uloženy uprostřed, může se měnit rozvor. Stačí jen přidávat nebo ubírat články. Firma tak ušetří náklady a přitom může vyvíjet modely s pohonem předních, zadních nebo všech kol.

To je i případ konceptu FFZERO1, který uvádí do pohybu hned čtyři elektromotory. Disponují kombinovaným výkonem 1000 koní, což by mělo zaručit zrychlení z nuly na 100 km/h za tři sekundy. Maximálně by pak měl uhánět rychlostí až 320 km/h. Vzhledem k tomu, že jde o koncept, jsou ale všechny údaje teoretické.

Stejně tak je nutné brát i další technologie na palubě. Auto by totiž podle Faraday Future mělo disponovat autonomním řízením. To by mělo fungovat nejen na běžné silnici, ale také na závodním okruhu, na který je tento koncept určen. Auto se prý dokáže naučit správnou stopu a pak ji přesně zopakovat. Zatím ale neexistuje žádný typ závodů, kterého by se případně takové auto mohlo zúčastnit.

Na veletrhu CES se předvedl koncept závodního vozu budoucnosti, který je prvním počinem nově vznikající automobilky Faraday Future. | Video:
 

Právě se děje

před 4 hodinami

Tradiční novoroční oběd naplánovali Zeman s Babišem na 5. ledna

Na tradičním novoročním obědě se prezident Miloš Zeman s premiérem Andrejem Babišem sejdou v neděli 5. ledna. Ještě jednou se setkají do Vánoc. Ve středu spolu na pravidelné večeři ve středočeských Lánech probrali zahraniční politiku včetně prezidentova plánu jet na jaře do Moskvy na oslavy výročí konce druhé světové války.

"Pan prezident mne informoval, že chce navštěvovat kraje a že se chystá na oslavy v květnu do Moskvy, kde má být americký prezident a další prezidenti. Takže jsme nějak koordinovali zahraniční aktivity," uvedl Babiš po zhruba půldruhahodinové schůzce. S prezidentem hovořili také o aktuálních otázkách, jako jsou plány v jaderné energetice či schvalování rozpočtu na příští rok.

Zdroj: ČTK
před 4 hodinami

Na summitu NATO bude Česko zastupovat Zeman, chce navrhnout změny

Česko bude na summitu NATO v Londýně 3. a 4. prosince zastupovat pouze prezident Miloš Zeman. Premiér Andrej Babiš (ANO) se zúčastní projednávání rozpočtu ve sněmovně, dohodli se na tom při pravidelné večeři na zámku v Lánech. Předseda vlády po jednání novinářům řekl, že na Severoatlantickou alianci má s prezidentem stejný názor, naznačil, že by se její pravidla měla po sedmdesáti letech změnit. Mluvit o tom chce na Evropské radě.

"Je to důležitá aliance, ale je potřeba aby si evropské členské státy víceméně řekly, že možná nastal čas celkově mluvit o té smlouvě, která byla podepsána před sedmdesáti lety," uvedl Babiš.

Zdroj: ČTK
Další zprávy