Koncept závodního elektromobilu má 1000 koní. Trať pokoří i bez řidiče

Jan Markovič Jan Markovič
5. 1. 2016 11:35
Futuristický koncept nazvaný FFZERO1 je prvním počinem nově vznikající automobilky, která chce brzy konkurovat Tesle. Faraday Future bude vyrábět elektromobily v Nevadě. Zatím ukazuje vůz, který má výkon 1000 koní a zvládne jezdit bez zásahu řidiče na silnici i na závodním okruhu.
Koncept futuristického elektrického závodního vozu, který se předvedl na výstavě CES v Las Vegas v lednu 2016.
Koncept futuristického elektrického závodního vozu, který se předvedl na výstavě CES v Las Vegas v lednu 2016. | Foto: Faraday Future

Tesla má konkurenci. Tedy zatím jen hypotetickou. Na veletrhu CES se totiž předvedl koncept závodního vozu budoucnosti, který je prvním počinem nově vzniklé firmy Faraday Future. Ta by měla v blízké době investovat v přepočtu okolo 25 miliard korun do stavby vlastní továrny v Nevadě. V ní bude vyrábět hned několik typů elektromobilů.

Aktuálně představený koncept Faraday Future FFZERO1 je ukázkou toho, co by měla automobilka zvládnout. Za pozornost stojí jeho sci-fi design s nápadnými tvary a kokpitem pro řidiče, který sedí uprostřed ve speciálně skloněném sedadle. To má zaručit menší únavu. Do volantu vozu lze nasadit chytrý telefon, který pak pilota informuje o důležitých parametrech.

Automobilka ovšem na konceptu demonstruje hlavně využití konstrukční platformy VPA, která umožňuje stavbu nejrůznějších typů elektromobilů. Díky tomu, že jsou baterie vozu uloženy uprostřed, může se měnit rozvor. Stačí jen přidávat nebo ubírat články. Firma tak ušetří náklady a přitom může vyvíjet modely s pohonem předních, zadních nebo všech kol.

To je i případ konceptu FFZERO1, který uvádí do pohybu hned čtyři elektromotory. Disponují kombinovaným výkonem 1000 koní, což by mělo zaručit zrychlení z nuly na 100 km/h za tři sekundy. Maximálně by pak měl uhánět rychlostí až 320 km/h. Vzhledem k tomu, že jde o koncept, jsou ale všechny údaje teoretické.

Stejně tak je nutné brát i další technologie na palubě. Auto by totiž podle Faraday Future mělo disponovat autonomním řízením. To by mělo fungovat nejen na běžné silnici, ale také na závodním okruhu, na který je tento koncept určen. Auto se prý dokáže naučit správnou stopu a pak ji přesně zopakovat. Zatím ale neexistuje žádný typ závodů, kterého by se případně takové auto mohlo zúčastnit.

Na veletrhu CES se předvedl koncept závodního vozu budoucnosti, který je prvním počinem nově vznikající automobilky Faraday Future. | Video:
 

Právě se děje

před 5 hodinami

Facebook zvýšil čtvrtletní zisk, tržby překonaly očekávání. Dařilo se i Amazonu či Googlu

Americká společnost Facebook, která provozuje stejnojmennou sociální síť, ve třetím čtvrtletí meziročně zvýšila čistý zisk o zhruba 29 procent na 7,85 miliardy dolarů (184 miliard Kč). Oznámila to dnes firma. Její tržby překonaly očekávání analytiků, protože nárůst využívání internetu v době koronavirové krize podpořil její příjmy z reklamy.

Tržby americké společnosti Alphabet, která je majitelem internetové firmy Google, stouply ve třetím čtvrtletí meziročně na 46,17 miliardy dolarů (bilion Kč) ze 40,5 miliardy dolarů, což znamená návrat k růstu. Překonaly odhady analytiků, když se díky přílivu inzerentů dařilo kanálu YouTube, ale i cloudovým službám.

Tržby internetového prodejce Amazon stouply ve třetím čtvrtletí o 37 procent na 96,15 miliardy dolarů (2,3 bilionu Kč) a překonaly odhady. Firma dnes sdělila, že čeká díky pokračování pandemie, kvůli níž mnoho lidí přesouvá nákupy na síť, meziroční růst mezi 28 a 38 procenty i v aktuálním čtvrtletí. Zisk se ztrojnásobil na 6,3 miliardy dolarů (147,7 miliardy Kč).

Zdroj: ČTK
Další zprávy