Komise zpřísňuje: Celoevropská stopka pro spalovací motory může přijít v roce 2035

Martin Přibyl ČTK Martin Přibyl, ČTK
14. 7. 2021 17:22
Evropská komise představila svůj nový plán na snižování emisí skleníkových plynů. Změny se mimo jiné výrazným způsobem dotknou osobních automobilů. Pro rok 2030 mají průměrné emise CO2 z nového prodaného auta klesnout oproti letošku o 55 procent, v roce 2035 dokonce o 100 procent. To znamená, že by se za patnáct let v Evropě nesměly prodávat nové vozy se spalovacím motorem.
Elektromobil VW ID.3, ilustrační snímek.
Elektromobil VW ID.3, ilustrační snímek. | Foto: Volkswagen

Komise tedy výrazně zpřísnila stávající plány. Podle nich měly v roce 2030 klesnout emise CO2 u nových aut o 37,5 % oproti letošku. Přechod na bateriové elektrické nebo vodíkové vozy chce usnadnit novým předpisem, který po členských státech požaduje rozšiřování sítě dobíjecích a plnicích stanic. Každých 60 kilometrů by na hlavní dálniční síti měla být dostupná dobíjecí stanice, každých 150 km vodíková plnička.

Tyto změny jsou součástí širšího plánu nazvaného "fit for 55", jehož cílem je snížit celkové evropské emise CO2 mezi lety 1990 a 2030 o 55 procent, v roce 2050 dosáhnout nulové uhlíkové stopy. K tomu, aby platil, je ale nutné ho ještě schválit, souhlasit s ním musí Evropský parlament i členské státy.

Ekologické organizace rozhodnutí Evropské komise chválí. "Navrhované evropské předpisy zpřístupní elektromobily a výrazným způsobem rozšíří síť dobíjecích stanic. Lidé si budou moci čistá auta dovolit a snadno je dobijí," říká William Todts, šéf organizace Transport & Environment.

Mezi jednotlivými zeměmi se naopak ozývají hlasy, které proti plánu brojí. Opatrně se vůči němu staví Francie i Německo. Obě země se již méně či více oficiální cestou vyjádřily pro zmírnění limitů pro 2035. V případě Francie to médiím řekl důvěrný zdroj z okolí prezidenta Macrona. Německý ministr dopravy Andreas Scheuer se pak vyslovil pro to, aby požadavky byly technicky splnitelné.

Podle nejmenovaného evropského diplomata bude úspěch balíčku do velké míry záviset na tom, jestli bude reálný a sociálně spravedlivý. "Cíl je dostat naše hospodářství na jinou úroveň, ne ho zastavit," citují ho Automotive News Europe.

Například loňská studie analytické společnosti Deloitte upozorňovala na to, že prodej elektromobilů se bude v rámci Evropy vyvíjet poměrně nerovnoměrně. Země východní a jižní Evropy budou s menší kupní silou zaostávat za bohatší západní Evropou. V jejím rámci si ostatně řada zemí sama stanovila datum konce prodeje spalovacích aut, například Dánsko a Nizozemsko již pro rok 2030. Podle Deloitte by měly mít v roce 2030 elektromobily a plug-in hybridy v Evropě tržní podíl 42 procent.

Dá se však tušit, že na splnění limitu, který by měl být necelých 43 g CO2 na km podle normy NEDC, by to nestačilo. Řada automobilek se však již na chystané změny připravuje a přizpůsobila jim své plány. Americký Ford tak v únoru letošního roku oznámil, že bude od roku 2030 prodávat v Evropě jen elektromobily, u francouzského Renaultu by prodeje čistých elektromobilů měly pro rok 2030 dosáhnout 90 procent, Stellantis plánuje ve stejném roce prodávat v Evropě 70 procent bateriových elektromobilů a plug-in hybridů.

Koncern Volkswagen chce v roce 2030 prodávat celosvětově polovinu svých vozů jako bateriové elektromobily. V případě Škody se v té samé době měly prodeje elektrifikovaných vozidel pohybovat mezi 55 a 70 procenty. Značky VW a Audi přestanou na starém kontinentě spalovací vozy nabízet začátkem třicátých let 21. století.

Podle šéfa vývoje Daimleru Markuse Schäfera jsou cíle stanovené komisí velice, velice ambiciózní. "Není to nerealistické, bude to ale vyžadovat zásadní přestavbu celé společnosti," řekl oborovému serveru Automobilwoche. Mezi herkulovské úkoly podle něj patří výstavba sítě dobíjecích stanic a přechod na obnovitelné zdroje.

Sám šéf koncernu VW Herbert Diess také v rozhovoru pro CNBC přiznal, že rozšíření elektromobilů bude v příštích pěti až deseti letech omezovat dostupnost baterií. "Během příštích let musíme vybudovat celý nový dodavatelský řetězec a to může vést k určitým omezením," řekl.

Právě dostupnost baterií by mohla být zásadní překážkou k očekávanému snižování cen elektromobilů, což by je mělo zpřístupnit průměrným Evropanům. V minulosti se ostatně objevila celá řada studií, která se v tomto směru výrazným způsobem minula. Například v roce 2011 studie Deutsche Bank předpovídala, že se ceny spalovacích a elektrických aut srovnají vloni, v roce 2020.

Obavy v tomto směru již pro ČTK vyjádřil partner společnosti EY pro automobilový průmysl Petr Knap. "Jako důsledek 100procentního vyloučení spalovacích motorů z nových osobních vozů bude velmi pravděpodobně narůstat stáří využívaných vozů, které budou zejména domácnosti déle provozovat v případech, kdy jim nebude vyhovovat elektromobil nebo pro ně bude příliš drahý," uvedl.

Se změnou nesouhlasí ani české Sdružení automobilového průmyslu. "Se stanovením pevného data zákazu prodeje spalovacích motorů nesouhlasíme a pro celý automobilový průmysl by mohlo jít v konečném důsledku o kontraproduktivní rozhodnutí. Nejde totiž zdaleka jen o automobilky, ale i jejich dodavatele, pro něž bude příští desetiletí extrémně náročné a velmi nákladné, z hlediska plánování a přeskupování výroby stávajících i nově požadovaných technologií. Negativní dopady lze proto očekávat v rámci celého hodnotového řetězce autoprůmyslu, a to včetně dopadů na pracovní trh," uvedl výkonný ředitel sdružení Zdeněk Petzl.

Podle Petzla by v plánu měly být zohledněny rozdílné geografické i ekonomické podmínky v jednotlivých členských státech EU. Navržená regulace také podle něj málo zohledňuje přínos syntetických a obnovitelných paliv pro dekarbonizaci i stávajícího vozového parku, jakož i potřebu zachování adekvátních technologických řešení pro široké portfolio využití vozidel. "Naprosto zásadním úkolem také je, aby změny vyžádané regulací nepředstavovaly skokové zásahy do objemů výroby jednotlivých technologií a dílů a jejího plánování," podotkl Petzl.

 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

před 6 hodinami

Městem Little Rock v americkém Arkansasu se prohnalo ničivé tornádo, média informují o stovkách zraněných a značných škodách na majetku

Zdroj: ČTK
před 8 hodinami

Hokejový brankář Dobeš se domluvil na dvouleté smlouvě s Montrealem

Hokejový brankář Jakub Dobeš se domluvil na dvouleté nováčkovské smlouvě s Montrealem. Jedenadvacetiletý gólman, jenž doposud působil v univerzitní soutěži NCAA, si díky ní může ročně vydělat 925.000 dolarů. Vedení Canadiens to oznámilo na svém oficiálním webu.

Dobeš působí v zámoří od roku 2017, o tři roky později jej pro NHL draftoval Montreal v pátém kole jako celkově 136. hráče. Ostravský rodák z severní Americe vystřídal několik týmů i soutěží, poslední dvě sezony hrál za tým Ohio State University.

Montreal se zároveň s Dobešem domluvil na smlouvě pro závěr sezony, v níž může chytat na farmě v Lavalu v nižší AHL.

Zdroj: ČTK
před 8 hodinami

Itálie zakázala ChatGPT, bojí se zneužití osobních údajů

Itálie nařídila provozovateli chatovacího robota ChatGPT, aby uživatelům z této země od soboty znemožnil ke službě přístup. Informovala o tom agentura Reuters s odkazem na páteční prohlášení italského úřadu na ochranu osobních údajů. Americké společnosti OpenAI, která robota provozuje, hrozí v případě neuposlechnutí pokuta. Italské úřady původně plánovaly používání chatovacího robota na italském území pouze omezit.

"Očekáváme, že služba bude zablokovaná od soboty," uvedl mluvčí italského úřadu na ochranu osobních údajů. Přístup ke službám chatovacího robota byl dnes na italském území možný i několik hodin po oznámení úřadu. Ten ale poukázal na to, že není možné fungování robota omezit okamžitě.

Používání služby ChatGPT plánoval úřad původně pouze omezit. Není podle něj totiž jasné, za jakých právních podmínek robot sbírá a shromažďuje osobní údaje uživatelů, kteří ani nejsou o těchto podmínkách informováni. Ačkoliv provozovatel uvádí, že robota mohou používat lidé, kterým je nejméně 13 let, aplikace podle úřadu věk nijak nekontroluje.

Zdroj: ČTK
Aktualizováno před 8 hodinami

Papežův stav se zlepšil a zotavuje se, v sobotu opustí nemocnici

Papež František podle očekávání opustí v sobotu římskou nemocnici Gemelli, kde se léčí se zánětem průdušek. Potvrdil to v pátek Vatikán, který uvedl, že se František z infekce nadále zotavuje. Papež je hospitalizován od středy, druhou noc v nemocnici strávil v klidu, řekl zahraničním tiskovým agenturám zdroj z papežova okolí. Vatikánský mluvčí Matteo Bruni později řekl, že se v neděli očekává papežova účast na mši na Svatopetrském náměstí.

"Po zhodnocení výsledků dnes provedených vyšetření a příznivého klinického vývoje (lékařský tým) potvrdil zítřejší (sobotní) propuštění Svatého otce z nemocnice Gemelli," oznámil večer Vatikán.

O očekávaném návratu papeže do jeho rezidence informoval již dříve v průběhu dne vatikánský mluvčí Matteo Bruni. Pontifik podle něj ve čtvrtek povečeřel pizzu s personálem, který se o něj stará. Bruni dodal, že se v neděli očekává účast papeže na mši ke Květné neděli, kterou začínají velikonoční obřady.

Podle zdroje zahraničních agentur z papežova okolí strávil šestaosmdesátiletý František noc v klidu. Podávaná antibiotika mají na jeho zdravotní stav očekávané účinky, uvedla agentura AFP.

Zdroj: ČTK
Další zprávy