Korejské UFO za 600 tisíc korun. Nová Kia Sportage míří do Česka, konkuruje i Karoqu

Jan Matoušek Jan Matoušek
11. 1. 2022 6:02
Po čtyři generace byla Kia Sportage prodejně úspěšným a vzhledově klasicky střiženým SUV. V páté generaci se ale Korejci vydali cestou mnohem výraznějšího vnějšího designu. Jestli se potká s prodejním úspěchem, je otázka příštích měsíců a let, čemuž dost může pomoci i cena. Tu základní dovozce stanovil na 600 tisíc korun. V galerii najdete nejen rozbor ceníku, ale i srovnání s konkurencí.

Kia Sportage

Pátá generace Kie Sportage je prakticky od základu nová. Už platforma je jiná než u předchůdce, což prozrazuje mimo jiné i skladba pohonných jednotek. Minulostí je základní atmosférická benzinová šestnáctistovka, teď je vstupní branou do nabídky přeplňovaná šestnáctistovka o výkonu 110 kW. Stejný motor se nabízí i jako mildhybrid, a to s manuální i sedmistupňovou dvouspojkovou automatickou převodovkou. A zatímco čtyřkolka s manuální převodovkou má stále 110 kW, s automatem je to 132 kW.

Nechybí ani turbodiesel 1.6 CRDi o výkonu 85 nebo 100 kW, silnější verze je vždy mildhybridní a dodává se i jako čtyřkolka. Novinkou je plnohodnotný hybrid a také dobíjecí plug-in hybrid. Oba mají 132kW přeplňovanou šestnáctistovku, ovšem díky elektromotoru jiný kombinovaný výkon - hybrid 169 kW a plug-in hybrid dokonce 195 kW. V obou případech je k dispozici pohon všech kol a výhradně šestistupňový automat. Jelikož dobíjecí hybrid bude k dispozici až později, dovozce zatím nezveřejnil jeho přesná data o spotřebě nebo dojezdu čistě na elektřinu, mělo by to být ale přes 60 km - soudě podle technicky shodného Hyundai Tucson.

Přehled pohonných jednotek

Výkon Převodovka Pohon
1.6 T-GDI 110 kW 6 MT předních kol
1.6 T-GDI MHEV 110 kW 6 MT všech kol
1.6 T-GDI MHEV 110 kW 7 DCT předních kol
1.6 T-GDI MHEV 132 kW 7 DCT všech kol
1.6 T-GDI HEV 169 kW 6 AT předních kol
1.6 T-GDI HEV 169 kW 6 AT všech kol
1.6 T-GDI PHEV 195 kW 6 AT všech kol
1.6 CRDi 85 kW 6 MT předních kol
1.6 CRDi MHEV 100 kW 6 MT předních kol
1.6 CRDi MHEV 100 kW 7 DCT předních kol
1.6 CRDi MHEV 100 kW 6 MT všech kol
1.6 CRDi MHEV 100 kW 7 DCT všech kol

* MHEV = mildhybrid, HEV = hybrid, PHEV = plug-in hybrid, DCT = dvouspojková automatická převodovka, AT = automatická převodovka

Rozvětvenou nabídku pohonných jednotek pak doplňují i větší celkové rozměry. Rozvor narostl mezigeneračně o 10 mm na celkem 2680 mm, délka auta 4515 mm je pak o 30 mm delší než u předchůdce. Zvětšil se i objem zavazadelníku, pokud porovnáváme základní benzinové verze (mildhybridní, hybridní, plug-in hybridní i naftové agregáty mají vždy o něco menší objem). Novinka má 591 až 1780 litrů, což je o 88, respektive 288 litrů více než doposud.

Samostatnou kapitolu pak tvoří vnější i vnitřní design. SUV vyráběné ve slovenské Žilině se proměnilo v pořádné UFO, čemuž napomáhají především výrazné diody denního svícení ve tvaru bumerangu. Na ně navazuje i výrazná maska chladiče. V kabině si pak řidič může připadat trochu jako v Mercedesu. Digitální budíky a displej infotainmentu tvoří vizuálně jeden velký pás, navíc mírně zakřivený.

Jak nová Kia Sportage jezdí, najdete zde.

 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

před 6 hodinami

Vesmírný teleskop Jamese Webba dnes dosáhl své konečné pozice zhruba 1,5 milionů kilometrů od Země

Na twitteru to napsal americký Národní úřad pro letectví a vesmír (NASA). Dosud největší a nejvýkonnější zařízení svého druhu do kosmu vynesla raketa na konci loňského prosince, fungovat začne asi za čtyři měsíce.

Teleskop se na svou pozici dostal pomocí trysek při operaci, která trvala zhruba pět minut. Inženýři ze zemského střediska v americkém Baltimoru je aktivovali ve 20:00 SEČ, napsala agentura AFP.

Sedmitunové zařízení bude pozorovat vesmír z takzvaného druhého Lagrangeova bodu (L2), kde se vyvažují gravitační síly Země a Slunce. Díky tomu může teleskop udržovat stabilní pozici a zároveň je dostatečně daleko od Slunce na to, aby dokázal zachytit velice slabé infračervené záření, které dorazí na jeho zrcadla z prvních hvězd a galaxií, jež vznikaly před 13,5 miliardami let.

První pozorování se od zařízení, které je nyní od Země zhruba čtyřikrát dál než Měsíc, očekávají letos v červnu. Předcházet jim bude nastavení zrcadel a ochlazení detektorů infračerveného záření.

Další zprávy