Když ojeté, tak domácí. Podívejte se na nejoblíbenější ojetiny napříč Evropou

Martin Přibyl Martin Přibyl
22. 2. 2022 6:01
Na trhu s ojetinami platí pravidlo lokálního patriotismu snad ještě více než mezi novými auty. Podívejte se do přehledu, který jsme na základě dat z prodejů sítě autobazarů AAA Auto, online tržiště Carvago a dalších zdrojů sestavili pro osm vybraných evropských zemí.

Poznámka: Prodejní čísla ve statistikách neuvádíme, zdroje jsou často velice odlišné a neporovnatelné.

Foto: Martin Přibyl

Česká republika

Ač mezi novými auty vloni prodejně zvítězila Fabia, v případě ojetin obhájil vítězství tradiční bestseller posledních let, Škoda Octavia. Fabia je druhá, na třetím místě podle statistik Carvaga Superb, podle prodejů v síti AAA Auto pak jeho technický příbuzný Volkswagen Passat. Oproti statistikám prodejů nových aut je také znát, že mezi ojetinami jsou o poznání oblíbenější vozy VW, které mezi novými auty v posledních letech do určité míry vyklidily pozice.

Carvago přitom uvádí data vycházející z celého trhu s ojetinami, AAA Auto statistiky z prodeje ve vlastní síti (vč. Mototechny a Auto Diskont patřící do stejné skupiny).

Pořadí Ojetiny (Carvago) Ojetiny (AAA Auto) Nová auta
1. Škoda Octavia Škoda Octavia Škoda Fabia
2. Škoda Fabia Škoda Fabia Škoda Octavia
3. Škoda Superb Volkswagen Passat Škoda Kamiq
4. Volkswagen Golf Škoda Superb Hyundai i30
5. Volkswagen Passat Volkswagen Golf Škoda Karoq
 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

před 41 minutami

Ledecká je popáté Královnou bílé stopy

Trojnásobná olympijská vítězka Ester Ledecká je popáté Královnou bílé stopy. Vyhrála i hodnocení obou svých sportů, tedy alpského lyžování a snowboardingu. Na trůnu vystřídala snowboardcrossařku Evu Samkovou, která o vrchol olympijské sezony přišla poté, co si v prosinci zlomila obě nohy u kotníků. Naopak Ledecká v Pekingu vyhrála paralelní obří slalom na snowboardu a přidala ke dvěma zlatým olympijským medailím z Pchjongčchangu další triumf.

Ledecká na ZOH útočila na medaile i na lyžích. V kombinaci skončila čtvrtá, v superobřím slalomu pátá a ve sjezdu ji jen hrubá chyba srazila až na 27. příčku. Na stupně vítězů se mezi lyžařkami dostala v závodech Světového poháru. Při únorových sjezdech v Crans Montaně byla první a druhá, v lednu obsadila třetí příčku při sjezdu v Cortině d'Ampezzo. Třetí místo jí patřilo i v celkovém hodnocení sjezdu ve Světovém poháru.

Aktualizováno před 1 hodinou

Německo a Francie oznámily první případy opičích neštovic, WHO se obává šíření

Po zjištění výskytu opičích neštovic v několika evropských zemích z tohoto týdne potvrdilo první případy této vzácné nemoci také Německo, Francie, Belgie a Kanada. Austrálie má podezření na nákazu u muže, který se vrátil z cesty do Evropy. Opičí neštovice jsou vzácné virové onemocnění, jehož projevy jsou podobné lidským neštovicím, avšak obvykle s mírnějšími projevy. Zástupce Světové zdravotnické organizace dnes řekl, že v souvislostí s nadcházejícím létem se obává šíření této nemoci.

První dva výskyty oznámila Belgie. Nákaza se objevila u dvou lidí z různých měst, kteří se však v poslední době zúčastnili téhož večírku na blíže neurčeném místě. Oba mají mírný průběh onemocnění. Virolog Steven Van Gucht z belgické agentury pro veřejné zdraví Sciensano agentuře Reuters řekl, že očekává další nárůst případů, Belgie však podle něj zvládne dostat virus pod kontrolu.

Virus se podle Světové zdravotnické organizace (WHO) přenáší blízkým kontaktem s tkání a tělesnými tekutinami nakaženého a také kapénkami. Přenos může nastat rovněž přes kontaminované materiály, například přes ložní prádlo.

Zdroj: ČTK
Další zprávy