Kdo chce opici, musí mít na banány. Podívejte se na rizika koupě luxusní ojetiny

Tomáš Starý
22. 10. 2019 6:02
Trh ojetých vozů poskytuje velice široké možnosti lidem s jinak omezeným zdrojem financí. Do poměrně zřetelně ohraničených rozpočtů pak zájemcům o ojetinu padají i luxusní auta věhlasných značek se silnými motory a bohatou výbavou.

Je ale koupě takové ojetiny dobrý nápad? Hned si ukážeme, že ze zdánlivě výhodného nákupu luxusního auta se může stát obrovská chyba, které můžete litovat do konce života. Ne snad, že by všechny prémiové ojetiny byly past, ale pořád musíte mít dostatečnou finanční rezervu a trpělivost, abyste je dokázali udržet při životě.

Foto: Audi

Převodovky před kolapsem

Trpí na to hodně ojeté vozy BMW se silnými motory, ale potkat vás to může i u spousty jiných aut. Moderní automatické převodovky jsou sice efektivní, ale choulostivé. A výrobci jaksi zapomínají, že i v nich je olej, který má omezenou životnost. Některé značky (třeba Mercedes) aspoň myslí na kontrolu náplně a doporučí její výměnu, ale právě BMW označuje náplň jako doživotní.

A skutečně, po zhruba 180 000 km je pak už takový automat opravdu na konci životnosti. Profesionální proplach a následná výměna oleje v takovém automatu jsou první servisní úkon, který musíte udělat. Odborníci doporučují nenajíždět na jednu náplň 120 000 km, u některých převodovek se interval dokonce doporučuje zkrátit na 60 000 km.

 

Právě se děje

Další zprávy