Každý nový model Škody bude "svůj", slibuje šéfdesignér značky Jozef Kabaň

Radek Pecák Radek Pecák
6. 9. 2016 6:47
Už i veřejnost má možnost posoudit vzhled nejnovějšího modelu mladoboleslavské automobilky, což je velké SUV s medvědím jménem Kodiaq. Jeho tvary stvořil tým vedený šéfdesignérem značky Jozefem Kabaněm. Ten již v Mladé Boleslavi nakreslil karosérie octavie třetí generace, dále například současných verzí fabie a superbu.
Foto: Radek Pecák

Šéfdesignér automobilky Škoda měl po berlínské večerní premiéře nového SUV Kodiaq dobrou náladu. Ihned po skončení oficiální části totiž přijímal četné gratulace a poslouchal obdivná vyjádření.

V tiskové zprávě, kterou automobilka Škoda doprovodila premiéru nového SUV Kodiaq, se mimo jiné říká, že dvojitá horizontální linie na přídi symbolizuje bezpečí a sílu. To byl asi záměr, vytvořit takový vnější dojem robustnosti a odolnosti, že?

Samozřejmě, k autu tohoto charakteru a velikosti to patří. A já vám garantuji, že Kodiaq takto nejen působí, ale je takový i ve skutečnosti.

Design tohoto auta je minimálně v přední části o dost jiný než u předcházejících nových modelů. Znamená to, že příští škodovky jiných jmen a velikostí nebudou mezi sebou na první pohled zaměnitelné, jako se to stávalo například u Rapidu a Octavie?

Každý model musí mít svůj vlastní charakter, ale současně musí být v jeho designu obsaženy i určité sjednocující prvky, které jsou typické pro charakter značky Škoda a současně odkazují rovněž na její jedinečnou historii.

  

V následujících letech Škoda obmění a doplní nabídku aut z kategorie SUV. To je teď určitě úkol číslo 1. Budete mít po jeho dokončení možnost pracovat na modelech, které by nabídku značky posunuly do ještě emocionálnější roviny, mám na mysli třeba kupé?

Můžu odpovědět pouze tak, že nic není nemožné, ale teď nás opravdu hodně zaměstnávají chystané sportovně-užitkové modely.

Pomalu se blíží doba, kdy se i do útrob škodovek dostanou systémy pro elektrický pohon, ať už ve formě hybridu, nebo zcela bezemisního. Budou takové modely Škoda na první pohled nějak odlišné, než jsou současně produkované vozy využívající fosilní palivo?

Dokážu si představit, že v některých řadách bude elektrický pohon zabudován do vozů, jejichž větší část se prodá s benzinovým nebo dieselovým motorem, ale nebránil bych se ani tomu, že vznikne speciální typ elektromobilu.

Co je pro vás v nejbližší budoucnosti největší výzvou? Umím si představit, že by to mohla být například nová generace Octavie, což je pro Škodovku ten nejdůležitější model...

Samozřejmě že Octavia je pro mě výzvou. Ale jako nejméně stejně důležitý úkol cítím postupné vylepšování image značky Škoda. To je proces, který nikdy neskončí, sice je často poměrně nenápadný, ale v dlouhodobějším horizontu nesmírně potřebný a užitečný.

Skoro při každém vašem veřejném vystoupení zaznívá téma inspirací sklem a uměním sklářů. Dočkáme se někdy využití tohoto materiálu ve vozech Škoda?

Sklo tam přece už dávno je. Okna jsou skleněná, také povrch dotykového displeje je z tohoto materiálu (smích). Ale vážně, určitě se toho v brzké době dočkáme. Víc ale zatím prozradit nemůžu. Nechte se překvapit.  

 

Právě se děje

před 52 minutami

Ronaldo je na covid stále pozitivní, proti Messimu nenastoupí

Pětinásobný nejlepší fotbalista světa Cristiano Ronaldo chybí kvůli nákaze koronavirem v nominaci Juventusu na večerní zápas Ligy mistrů proti Barceloně. Na jeho očekávané souboje s hvězdou Katalánců Lionelem Messim tak tentokrát nedojde.

Pětatřicetiletý Ronaldo byl pozitivně testován na koronavirus před dvěma týdny v portugalské reprezentaci. Od té doby je v karanténě a nemá příznaky covidu-19, k návratu na trávník ale potřebuje negativní výsledek testu. Ten podle úterní informace televizní stanice Sky Sport Italia nepřinesly ani nejnovější odběry.

Hráč na sociálních sítích uvedl, že se cítí zdravotně zcela v pořádku, a přidal ostrou kritiku věrohodnosti PCR testů. Kvůli nákaze Ronaldo vynechal zatím tři zápasy Juventusu a turínský tým bez něj vyhrál pouze jednou.

před 1 hodinou

Strany v Libereckém kraji dnes podepsaly koaliční smlouvu.

Zástupci vítězných Starostů pro Liberecký kraj, Pirátů a ODS dnes v Oblastní galerii v Liberci podepsali koaliční smlouvu pro Liberecký kraj. Klíčovým úkolem pro nejbližší období je zvládnutí koronavirové krize, řekl po podpisu smlouvy novinářům lídr Starostů a současný hejtman Martin Půta. Koalice má 32 hlasů ze 45 v krajském zastupitelstvu. Ustavující zasedání, které zvolí nové vedení kraje, se uskuteční v úterý 3. listopadu.

"Dohodli jsme se na spolupráci, která bude navazovat na práci v minulých osmi letech a zároveň má ambice věnovat se výzvám, které před Libereckým krajem stojí. Shodli jsme se na tom, že koncem března příštího roku projednáme úpravu programového prohlášení. To už bychom měli znát dopady pandemie koronaviru do rozpočtu kraje," doplnil hejtman.

Starostové v Libereckém kraji vyhráli volby potřetí v řadě.

Další zprávy