Každý desátý Čech si na nečekanou opravu auta musí půjčit, ukázal průzkum

ČTK ČTK
27. 3. 2019 12:53
Za neočekávanou opravu svého vozidla museli loni Češi zaplatit v průměru 14 931 korun. Havárii nebo poruchu přitom řešily dvě pětiny tuzemských motoristů. Vyplývá to z průzkumu společnosti Nielsen Admosphere mezi 1500 respondenty pro firmu Profi Credit.
Foto: iStock

Minimálně jeden automobil má ve své domácnosti 84 procent Čechů. Ve většině případů jde o vůz soukromý. Benefit ve formě služebního vozu čerpá pouze deset procent dotázaných.

Neočekávanou opravu v průběhu posledního roku řešilo 41 procent českých automobilistů a devět procent z nich dokonce připustilo více než jednu takovou opravu. Náklady na její pokrytí se přitom mohou značně lišit v závislosti na typu poruchy, značky či stáří vozidla.

Více než polovina respondentů uvedla, že se při financování nenadálé poruchy vešla do 10 000 Kč, ale 13 procent za ni zaplatilo více než 20 000 Kč.

Zhruba 90 procent respondentů uvedlo, že tento výdaj pokrylo z běžného příjmu či vlastních úspor, zbylá desetina si na něj muselo půjčit. "Z našich interních průzkumů víme, že půjčka na nezbytnou opravu auta, kterým žadatel dojíždí do práce, nebo vozí děti do školy, je jedním z velmi častých důvodů žádostí o úvěr," uvedl ředitel Profi Creditu Pavel Klema.

Autorizovaný servis navštěvuje 36 procent těch, kteří vlastní soukromý automobil. Tento fakt úzce souvisí s tím, že sedm z deseti Čechů si naposledy pořídilo automobil ojetý a na ten se výhody autorizovaných servisů nevztahují. Ti, co si naposledy koupili nový vůz, jezdí do autorizovaných servisů nejvíce.

Téměř tři čtvrtiny respondentů alespoň občas jezdí s některým se svých automobilů do myčky. Pravidelně pak 16 procent dotázaných. Čtyři z deseti vlastníků soukromých aut mají svůj vůz garážovaný.

K tomu, že dostali v posledním roce pokutu, se přiznalo pouze 16 procent dotázaných. Průměrná částka za pokuty činila 1356 Kč.

 

Právě se děje

před 1 hodinou

Jsem v Londýně, oznámil lídr hongkongských protestů Nathan Law

Jeden z hlavních představitelů hongkongského prodemokratického hnutí Nathan Law v pondělí oznámil, že je v Londýně. Law byl jedním ze tří lídrů prodemokratického hnutí Demosisto. V reakci na zavedení nového bezpečnostního zákona v Hongkongu ale všichni tři na své funkce rezignovali a hnutí rozpustili. Law poté řekl, že Hongkong dokonce opustil, kde se nachází, ale nebylo nejdříve jasné, uvedla britská zpravodajská stanice BBC.

"S batohem a malým zavazadlem v ruce jsem nastoupil na svůj noční let. Jaká budoucnost mě čeká, nebylo jasné. Jedno jsem ale věděl jistě - mojí cílovou destinací byl Londýn," napsal Nathan Law na Twitteru týden a půl poté, co oznámil, že opouští Hongkong.

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

Vláda schválila šéfy krajských soudů v Praze a Plzni

Vláda v pondělí schválila návrh jmenovat novými předsedy Městského soudu v Praze a Krajského soudu v Plzni Jaroslavu Pokornou a Alexandra Krysla. Prezident Miloš Zeman by je měl do funkcí jmenovat 29. července, řekla novinářům ministryně spravedlnosti Marie Benešová (za ANO). Kabinet podpořil i návrh na jmenování 33 nových soudců, kteří většinou nahradí své kolegy odcházející do penze.

Současným předsedům pražského městského a plzeňského krajského soudu - tedy Liboru Vávrovi a Miloslavu Sedláčkovi - vyprší mandát na konci letošního září. Podle návrhu ministryně by je měli nahradit osmapadesátiletá předsedkyně Obvodního soudu pro Prahu 10 Pokorná a čtyřiačtyřicetiletý místopředseda Krajského soudu v Plzni Krysl.

Zdroj: ČTK
Další zprávy