Každé čtrnácté auto prodané v Evropě vyrobili Češi

Radek Pecák Ekonomika Radek Pecák, Ekonomika
17. 7. 2014 10:10
Prodeje aut v Evropě v červnu pokračovaly v růstu, před krizí byl ale trh ještě o dvacet procent vyšší.
Ilustrační foto.
Ilustrační foto. | Foto: Radek Pecák

Brusel - Každé čtrnácté auto, které se letos prodalo v zemích Evropské unie, Švýcarsku, Norsku, Lichtenštejnsku a na Islandu, bylo vyrobeno v České republice.

Vyplývá to z odhadů Sdružení automobilového průmyslu České republiky, sestaveného na základě čerstvých statistik evropského sdružení výrobců automobilů ACEA a údajů o počtech vyrobených vozů v Česku.

"Podíl značky Škoda na uvedených trzích stoupl za první pololetí na 4,42 procenta oproti loňským 3,92 procenta. Značka Hyundai má nyní podíl 3,21 procenta (v Nošovicích bylo vyrobeno zhruba 50 až 60 procent z celkem prodaných 219 617 kusů). Podíl českých výrobců na evropském trhu, včetně odhadu podílu vozidel vyrobených v kolínské TPCA, tak zřejmě překračuje sedm procent," upřesňuje Antonín Šípek, ředitel sdružení.

Dodává, že po náběhu plné výroby v kolínském závodě TPCA se ještě letos tento podíl dále navýší.

Trh roste, ale pořád je menší než před krizí

Za první pololetí letošního roku bylo v Evropské unii a čtyřech dalších zmíněných zemích nově registrováno 6,62 milionu aut. To je sice o 6,5 procenta více než před rokem, ale o téměř pětinu méně než v roce 2007 před začátkem krize.

Za samotný červen bylo registrováno 1,19 milionu aut. Oproti loňskému červnu je to o 4,5 procenta více, ale stále jde o druhé nejnižší číslo za tento měsíc od roku 2003, kdy ACEA začala s měřením v rámci širší EU. Trh nicméně pokračuje v růstu, který začal před deseti měsíci.

Jedničkou zůstává Volkswagen

Nejprodávanější značkou v prvním pololetí zůstává s výrazným náskokem Volkswagen (801,2 tisíce kusů). Následují Ford (498,2 tisíce), Opel, Renault, Peugeot, Audi, BMW, Citroen, Mercedes a Fiat.

Značce Škoda patří jedenácté místo, za pololetí prodala v Evropské unii 288,7 tisíce aut - zhruba o 28 tisíc více než Toyota na dvanáctém místě. Rychleji než Škoda rostou v současné době jen Renault a Dacia. Po započtení Švýcarska, Norska, Lichtenštejnska a Islandu prodala Škoda poprvé přes 300 tisíc vozů.

 

Právě se děje

před 4 hodinami

Seemanová překonala český rekord i na kraulové čtyřstovce

Plavkyně Barbora Seemanová překonala v Taškentu další český rekord. Po čtvrteční kraulové dvoustovce posunula nejlepší čas i na dvojnásobné trati. Časem 4:08,89 vylepšila svůj předchozí rekordní zápis z loňského mistrovství světa v Kwangdžu o 84 setin sekundy.

"Čtyřstovka se mi stejně jako včera dvoustovka jela skvěle. Cítila jsem silný záběr, což je pro mě hodně důležité. I když je to čtyřstovka, která vždycky bolí, tak jsem se snažila ke konci do toho ještě kopnout, ale abych nevytuhla, což se ale pochopitelně trochu stalo," popsala rekordní závod dvacetiletá Seemanová v tiskové zprávě.

"Opět skvělý výsledek, vylepšený osobní rekord, český rekord, no prostě paráda. Stále ale cílíme na olympijský A-limit, který Báře stále uniká. Na druhou stranu se zlepšuje a uvidíme, co se stane na jaře," uvedla trenérka Petra Škábová.

Na vynikající časy z International Swimming League v Budapešti navázala v Taškentu Simona Kubová. Po náročném programu posledních týdnů dokázala na 100 metrů znak zaplavat čas 1:00,03 a zopakovat olympijský A-limit. Ten už má splněný od loňského jara.

Zdroj: ČTK
Další zprávy