Kabely, ampéry a kilowatty. Víte, co je dobré znát před nákupem prvního elektromobilu?

Jan Markovič Roman Šitner, Jan Markovič
6. 10. 2017 7:14
Začít jezdit s elektromobilem není tak snadné, jak by se mohlo zdát. Řidič musí být připraven na každou cestu a dobře plánovat. Nutné je zjistit kde jsou nabíjecí stanice a jaký formát podporují. Důležité je také vyznat se v kabelech. Sestavili jsme proto stručný přehleded toho, co je dobré vědět předtím, než si auto do zásuvky pořídíte.

Pokud plánujete koupi elektromobilu, najdete nabídku modelů včetně ceny a technických údajů zde.

Foto: Jan Horčík

Koncovky kabelů

Automobilovému průmyslu se pořád nepodařilo dohodnout nějaké standardy. Takže pro rychlé dobíjení jsou rozšířené tři naprosto nekompatibilní zásuvky, žádná ale není vyloženě okrajová - jedním je evropský standard, který používá například Volkswagen a BMW, druhou asijská norma, na kterou sází Nissan a třetí je cesta Tesly. Je třeba si to pamatovat a při plánování na to myslet. Rychlých dobíječek je ale málo, proto je třeba s sebou pro jistotu vozit dva kabely - jeden na dobíjení z třífázové zásuvky Mennekes, druhý je do běžné zásuvky na 230 voltů. Je možné si dokoupit řadu redukcí, ty jsou ale poměrně drahé, navíc zaberou další místo v kufru auta.

 

Právě se děje

Aktualizováno před 1 hodinou

Lipovská podala kvůli pohledávce ČT u společnosti Médea trestní oznámení na Dvořáka a Soukupa

Členka Rady České televize Hana Lipovská podala trestní oznámení na generálního ředitele ČT Petra Dvořáka, spolumajitele společnosti Médea Jaromíra Soukupa a dva členy dozorčí komise rady, předsedu Michala Petrmana a místopředsedkyni Zuzanu Prokopcovou. Důvodem je řešení pohledávky ČT v řádu desítek milionů korun vůči společnosti Médea, která spadla do insolvenčního řízení. Lipovská to uvedla na tiskové konferenci. Podle ČT je trestní oznámení nesrozumitelné.

Podle Lipovské se pohledávka po vyhlášení insolvence Médey řešila nestandardně, proto podala oznámení kvůli podezření ze zvýhodnění věřitele, porušení povinnosti a pletichy v insolvenčním řízení, podvodu a porušení povinnosti při správě cizího majetku. Dozorčí komise podle radní neupozornila na zjevný nesoulad mezi vyhlášením insolvenčního řízení na Médeu a nastavením splátkového kalendáře Českou televizí. Více Lipovská nechtěla podání, které má 150 stran, komentovat. Insolvenční řízení již bylo zastaveno.

"Trestní oznámení ohlášené paní radní Lipovskou je pro nás nesrozumitelné, není vůbec jasné, z čeho Českou televizi vlastně obviňuje. Proto se i těžko komentuje," řekla mluvčí ČT Karolína Blinková.

Lipovská prohlásilla, že nechtěla problém řešit v radě, kde by se z něj mohlo stát politikum. "Navzdory celému trestnímu oznámení a navzdory práci insolvenčních právníků já nejsem jako ekonom odborník na trestní právo," uvedla. Dodala, že podezření musí posoudit orgány činné v trestním řízení.

Zdroj: ČTK
Další zprávy