Jsou MPV ohrožený druh? Na českém trhu jich je hodně, některá ale nahradí SUV

Jan Matoušek Jan Matoušek
16. 6. 2017 9:42
Velkoprostorových automobilů, označovaných anglickou zkratkou MPV (Multi Purpose Vehicle - v překladu víceúčelové vozidlo), na českém trhu v poslední době postupně ubývá. Kdysi populární rodinné vozy postupně nahrazují SUV, tento trend přitom ani zdaleka není u konce. Jen z aktuální nabídky brzy vypadnou například Citroën C3 Picasso, Hyundai ix20 nebo Opel Meriva. Stále populárnější jsou naopak MPV odvozená od užitkových automobilů. Do přehledu jsem však vybrali taková auta maximálně do velikosti Renaultu Kangoo. Objevují se i větší stroje, například Volkswagen Multivan, ty už ale výrazně zasahují do segmentu minibusů.

Na přehled všech verzí na českém trhu nabízených MPV se podívejte pod následujícím odkazem.

BMW řady 2 Active/Gran Tourer

V nabídce BMW si řada 2 Active Tourer připsala hned několik prvenství. Před třemi lety šlo o první mnichovský model s pohonem předních kol a také o první MPV s modrobílou vrtulí na kapotě. Nedlouho po pětimístné verzi přijelo i provedení Gran Tourer s rozvorem prodlouženým o 110 milimetrů a možností třech řad sedadel. Pro kratší provedení je k dispozici sedm motorizací včetně plug-in hybridu 225xe iPerformance, Gran Tourer má o dvě motorizace méně. Výkonové rozpětí je 85 až 170 kW, respektive 85 až 140 kW. Připlatit je možné také za pohon všech kol, případně dynamicky laděný model M Sport. Cena řady 2 Active Tourer začíná na 661 700 korunách, Gran Tourer stojí nejméně 694 207 korun.

 

Právě se děje

před 34 minutami

V části Čech se bude v noci a v sobotu při dešti tvořit ledovka

V části Čech se bude v noci a sobotu tvořit při mrznoucím dešti ledovka, varují meteorologové. Upozornění na ledovku se týká Prahy, Středočeského, Jihočeského a Ústeckého kraje a dále částí Libereckého kraje (Českolipsko, Novoborsko) a Vysočiny (Pacovsko, Pelhřimovsko) a platí od sobotních 1:00 do 14:00. Silnice a chodníky tak mohou klouzat a hrozí nebezpečí úrazů a problémy v dopravě. 

Další zprávy