Jsou MPV ohrožený druh? Na českém trhu jich je hodně, některá ale nahradí SUV

Jan Matoušek Jan Matoušek
16. 6. 2017 9:42
Velkoprostorových automobilů, označovaných anglickou zkratkou MPV (Multi Purpose Vehicle - v překladu víceúčelové vozidlo), na českém trhu v poslední době postupně ubývá. Kdysi populární rodinné vozy postupně nahrazují SUV, tento trend přitom ani zdaleka není u konce. Jen z aktuální nabídky brzy vypadnou například Citroën C3 Picasso, Hyundai ix20 nebo Opel Meriva. Stále populárnější jsou naopak MPV odvozená od užitkových automobilů. Do přehledu jsem však vybrali taková auta maximálně do velikosti Renaultu Kangoo. Objevují se i větší stroje, například Volkswagen Multivan, ty už ale výrazně zasahují do segmentu minibusů.
Opel Zafira je jedním z typických zástupců segmentu MPV. I on ale bude nahrazen SUV.
Opel Zafira je jedním z typických zástupců segmentu MPV. I on ale bude nahrazen SUV. | Foto: Výrobci

Na přehled všech verzí na českém trhu nabízených MPV se podívejte pod následujícím odkazem.

BMW řady 2 Active/Gran Tourer

V nabídce BMW si řada 2 Active Tourer připsala hned několik prvenství. Před třemi lety šlo o první mnichovský model s pohonem předních kol a také o první MPV s modrobílou vrtulí na kapotě. Nedlouho po pětimístné verzi přijelo i provedení Gran Tourer s rozvorem prodlouženým o 110 milimetrů a možností třech řad sedadel. Pro kratší provedení je k dispozici sedm motorizací včetně plug-in hybridu 225xe iPerformance, Gran Tourer má o dvě motorizace méně. Výkonové rozpětí je 85 až 170 kW, respektive 85 až 140 kW. Připlatit je možné také za pohon všech kol, případně dynamicky laděný model M Sport. Cena řady 2 Active Tourer začíná na 661 700 korunách, Gran Tourer stojí nejméně 694 207 korun.

 

Právě se děje

před 1 hodinou

Albánii zasáhla dvě zemětřesení, zanechala po sobě 108 zraněných, nikdo nezemřel

Albánii v sobotu zasáhlo zemětřesení, jehož intenzitu seismologové stanovili na 5,8 stupně. Záchvěvy půdy byly cítit i v sousedních zemích, především v Černé Hoře, vyžádaly si 108 zraněných, kteří byli ošetřeni v nemocnicích v Tiraně a Drači. Nejsou hlášena žádná úmrtí. Epicentrum sobotního zemětřesení se nacházelo zhruba 30 kilometrů severně od města Drač (Durrës) u pobřeží blízko Mysu Rodon. Podle albánského geofyzikálního ústavu šlo o nejsilnější zemětřesení v Albánii za posledních 20 až 30 let. Obyvatele pak vyděsily další otřesy v noci ze soboty na neděli o síle 4,8 stupně. 

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

Zemřel hoteliér, který se zasloužil o expanzi Hiltonu, bylo mu 91 let

Ve věku 91 let zemřel tento týden ve Spojených státech hotelový magnát William Barron Hilton, který rozšířil hotelové impérium založené jeho otcem. Informovala o tom agentura AP. Rodina Hiltonových oznámila, že Barron Hilton zemřel přirozenou smrtí ve čtvrtek ve svém domově v Los Angeles. Zůstalo po něm osm dětí a 15 vnoučat, mezi nimiž jsou i známé celebrity Paris a Nicky Hiltonovy. V rodinné firmě začal působit v 50. letech minulého století a dokázal ji dostat až na špičku hotelového průmyslu. V čele společnosti, která v současné době provozuje tisíce hotelů po celém světě včetně České republiky, stál 30 let.

Zdroj: ČTK
Další zprávy