Když se marketingovému oddělení nedaří. Úsměvná i vulgární jména automobilů

Když se marketingovému oddělení nedaří. Úsměvná i vulgární jména automobilů
Jsou jména, která v zahraničí nikomu zvláštní nepřijdou, ale v Česku způsobí pobavení, případně hůř, rozpaky a pobouření. Do první části rozhodně patří jméno série konceptů městských Nissanů. Japonci pro ně totiž zvolili označení Pivo, byť s oblíbeným českým nápojem toto auto nemá vůbec nic společného.
Naopak možná trochu červenání může u někoho způsobit jméno čínské automobilky Seres. Jeden její model se prodává i v České republice, konkrétně jde o elektrické SUV 3, které se nabízí jako Dongfeng Seres 3. Brzy mají přibýt i další čínské elektromobily.
Jako existují jména úsměvná nebo sprostá v češtině, existují jména úsměvná nebo sprostá i v cizích jazycích. Třeba nákladní automobil Mazdy pro japonský trh se už od 70. let jmenuje Titan, verze se sklopným valníkem pak nese jméno Dump (z anglického výrazu "dump truck" tedy "sklápěč"). Dohromady se tak auto jmenuje Mazda Titan Dump, což působí na první pohled neškodně, v hovorové angličtině je ale možné spojení "Titan Dump" přeložit také jako "velký výkal". Podobný problém se sklápěčem měla i automobilka Isuzu.
Mazda má vůbec s podivnými jmény svých užitkových automobilů problém. Její kei truck či malá osobní dodávka se jmenuje Scrum, což je výraz pocházející ze světa rugby. V hovorové angličtině ale označuje také řitní otvor. V anglicky mluvících zemích se každopádně tento model nenabízí, exkluzivně je vyhrazen Japonsku.
Foto: Wikimedia Commons - Phalinn Ooi (CC BY-SA 2.0)
Jan Matoušek Jan Matoušek
14. 6. 2022 6:02
Některá jsou sprostá, jiná úsměvná a některá zkrátka jen zvláštní. Najít originální jméno pro auto je stále těžší a těžší a automobilky občas prostě šlápnou trochu vedle. Někdy neúmyslně, protože označení může být problematické jen v některé části světa. Na výběr některých zajímavých i úsměvných jmen aut a jejich významů se podívejte do galerie.
 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

před 2 hodinami

Britka Ghislaine Maxwellová byla dnes v USA odsouzena k 20 rokům vězení za napomáhání finančníkovi Jeffreymu Epsteinovi zneužívat náctileté dívky

Zdroj: ČTK
před 2 hodinami

O deset procent se od září navýší plat části zaměstnanců ve veřejném sektoru

Od 1. září by měli dostat o deset procent přidáno nepedagogičtí pracovníci či lidé, kteří pracují v resortech, jako je kultura. Jde zhruba o 300 tisíc lidí. Po jednání na úřadu vlády to novinářům řekli ministr práce Marian Jurečka (KDU-ČSL) a předseda Českomoravské konfederace odborových svazů Josef Středula. Konečnou shodu na růstu platů ve veřejném sektoru však předsedové vládních stran s odboráři nenalezli.

Před úterním jednáním odboráři požadovali přidání ve veřejném sektoru od července a uváděli, že se chtějí dohodnout na navýšení o 15 procent lidem se zmrazeným výdělkem a o 7,6 procenta ostatním. Devět odborových svazů veřejné sféry na podporu požadavků vstoupilo do stávkové pohotovosti, další čtyři je podporují. Koalice se s odboráři znovu sejde 19. července, kdy by podle Jurečky měla vzniknout dohoda nejen pro letošní rok, ale i pro rok 2023.

Zdroj: ČTK
před 3 hodinami

Trump věděl o zbraních v davu, který vyzval k pochodu na Kongres, řekla jeho někdejší asistentka

Někdejší prezident USA Donald Trump byl informován o přítomnosti zbraní v davu svých podporovatelů, které 6. ledna 2021 vyzval k pochodu na sídlo Kongresu bezprostředně před vypuknutím nepokojů. Před vyšetřovacím výborem Sněmovny reprezentantů to vypověděla někdejší asistentka Trumpova personálního šéfa Marka Meadowse. Rovněž uvedla, že Meadows se jí už 2. ledna svěřil s obavou, že den volební schůze Kongresu by mohl být "velmi, velmi špatný".

Sněmovní komise při narychlo svolaném slyšení předvolala Cassidy Hutchinsonovou, což byla podle médií Meadowsova pravá ruka, která se účastnila prakticky všech jeho aktivit. Důrazem na její svědectví se panel snaží ukázat, že Trumpův Bílý dům před událostmi 6. ledna dobře věděl o rizicích, přesto však pokračoval v kampani proti volebním výsledkům a v burcování stoupenců.

Zdroj: ČTK
Další zprávy