Jezdíte autem daleko do práce? Ztloustnete!

Tomáš Rybecký
15. 5. 2012 3:09
Dlouhé dojíždění do zaměstnání má nepříznivý vliv na zdraví.
Foto: Aktuálně.cz

Americký zdravotnický magazín American Journal of Preventative Medicine zveřejnil výsledky studie naznačující, že lidé, kteří žijí blízko svého zaměstnání, jsou obecně zdravější.

Naopak studie zjistila, že dlouhé dojíždění do zaměstnání má nepříznivý vliv na zdraví a vede k nadváze. Ve svých závěrech uvádí, že lidé s delším dojížděním do práce po čase zjistí, že mají větší objem pasu, méně zdravé srdce a vyšší krevní tlak. Dlouhým sezením v autě se podle této studie hromadí nepříznivé faktory působící na zdraví.

Jisté je, že velká hustota provozu je špatná pro krevní tlak, ale nová studie uvádí, že dlouhé dojíždění je také významným faktorem pro zhoršování fyzické kondice a růstu nadváhy.

Studie zkoumala zdravotní stav 4300 lidí žijících a pracujících v oblasti Dallas-Fort Worth a Austin v Texasu. Studie zjistila, že ti, kteří za prací dojíždějí 20 km a více, pravděpodobně nevykazují středně těžkou nebo těžkou fyzickou aktivitu. Ti, kteří jezdí za prací 15 km a více, mají obvykle vyšší krevní tlak než je průměrem odpovídající jejich věku.

Studie rovněž uvádí, že ti, kteří dlouho dojíždějí za prací, obvykle nemají ani čas chodit do fitcentra nebo se věnovat jiným sportovním aktivitám v porovnání s těmi, kteří cestují do práce na kratší vzdálenost. Studie se nezabývala tím, co ti se sedavým zaměstnáním dělají ve svém volném čase.

 

Právě se děje

před 3 hodinami

Maďarská opozice míří k vítězství v Budapešti, ve volbách zřejmě porazila Orbánovu stranu

V nedělních volbách starosty maďarské metropole Budapešti podle předběžných výsledků míří za vítězstvím kandidát sjednocené opozice Gergely Karácsony. S lehce nadpolovičním ziskem hlasů (50,1 procenta) poráží po sečtení bezmála tří čtvrtin hlasů kandidáta vládní strany Fidesz Istvána Tarlóse, jemuž vyjádřilo podporu 44,8 procenta budapešťských voličů. Informovala o tom agentura Reuters, podle níž by se jednalo o největší vítězství maďarské opozice za posledních deset let.

Zdroj: ČTK
před 5 hodinami

Brazilci nedokázali porazit ani Nigérii, Neymar se zranil

Fotbalisté Brazílie ani ve druhém přípravném utkání v Singapuru nedokázali porazit soupeře z Afriky. S Nigérií dnes remizovali 1:1 stejně jako ve čtvrtek se Senegalem. Zápas nedohrála jejich největší hvězda, útočník Neymar odkulhal ze hřiště už ve 12. minutě se zraněným levým stehnem.

Sedmadvacetiletý Neymar ve čtvrtek odehrál stý reprezentační zápas a stal se sedmým brazilským fotbalistou, který to dokázal. Dnes ho ale už krátce po zahájení duelu musel vystřídat Philippe Coutinho.

Nigerijci v poločase vedli po brance Johna Ariba, který nebojácně vběhl do vápna, obhodil si stopera Marquinhose a prostřelil gólmana Edersona. Krátce po přestávce vyrovnal Casemiro, jenž zblízka doklepl do sítě míč odražený od břevna.

Brazilci po červencovém triumfu na Copě América ještě nezvítězili. Ve třech ze čtyř přípravných zápasů remizovali a s Peru prohráli.

Argentina bez potrestaného Lionela Messiho rozstřílela Ekvádor 6:1. Proti jihoamerickému soupeři si zahráli také Slováci, tým českého kouče Pavla Hapala remizoval v Bratislavě s Paraguayí 1:1.

Další zprávy