Ještě krásnější a navíc levnější: Kupé Jaguar F-Type je tu

Radek Pecák Radek Pecák
10. 4. 2014 8:56
Nejsilnější verze vozu má po kapotou osmiválcový motor s výkonem 550 koní. Maximální rychlost je rovných 300 kilometrů v hodině.
Foto: Jaguar

Za auto, které patří mezi nejkrásnější Jaguary všech dob, považují představitelé tradiční britské značky nový Jaguar F-Type Coupe.  A nechválí se pouze sami. Roadster, který předcházel stejnojmennému kupé, a jehož základní linie jsou shodné, drží titul World Car Design of The Year 2013.

Kupé se právě nyní začíná prodávat na tuzemském trhu.  Poprvé ho zájemci mohli spatřit v nově otevřeném autosalonu Dajbych v Praze 5.

Jaguar F- type Coupe má karosérii vyrobenou z hliníku, a jak je u klasického sporťáku nezbytné, motor pohání zadní kola.

Foto: Aktuálně.cz

Automobil se bude nabízet ve třech výkonových verzích. Tu základní pohání třílitrový benzinový šestiválec s výkonem až 340 koní. Zrychlení z nuly na stovku nastane za 5,3 sekundy a vůz dosáhne maximální rychlosti 260 kilometrů v hodině. Všechny motory jsou spojeny s osmistupňovou automatickou převodovkou.

Silnější verze s šestiválcovým motorem má už 380 koní a  hodnota zrychlení 0-100 km/hod je pod hranicí pěti sekund (4,9 s). Maximální rychlost vzrostla na 275 kilometrů v hodině.

Na vrcholu stojí verze F-Type R. Pod její kapotou se nachází osmiválcový motor o zdvihovém objemu válců pět litrů. Tomu navíc ještě pomáhá kompresor. Proto je výkon celých 550 koňských sil. Maximální rychlost této verze je elektronicky omezena na hranici 300 kilometrů v hodině. Zrychlení z klidu na stokilometrovou rychlost udává číslo 4,2 s.

Foto: Aktuálně.cz

Nejvýkonnější verze má odlišně nastavený podvozek. Disponuje také elektronicky řízeným aktivním diferenciálem, který automaticky rozděluje točivý moment motoru mezi obě zadní kola. Vůz má rovněž sportovní zavěšení s adaptivními tlumiči.

Pro tento vůz si zákazníci mohou objednat carbon-keramické brzdy. Díky nim se také sníží neodpružená hmotnost o celých 21 kilogramů.

Vztlak na zadní nápravě při jízdě pomáhá snižovat zadní spojler. Ten u stojícího a pomalu jedoucího vozu zůstává skryt. Vysunuje se automaticky, pokud rychlost přesáhne 110 kilometrů v hodině a opět se ukryje, když vůz zpomalí pod 80 km/hod.

Protože místo v zavazadlovém prostoru neubírá skládací střecha, jako u roadsteru, je pro uložení zavazadel k dispozici velmi slušný objem 407 litrů.

Cena vozu v základní verzi začíná na částce 1 853 000, což je zhruba o dvě stě tisíc korun méně, než kolik musí zájemce vynaložit na pořízení stejně výkonné otevřené verze. Za nejsilnější F –Type R Coupe se připlácí zhruba milion Kč.

 

Právě se děje

před 7 hodinami

Seemanová překonala český rekord i na kraulové čtyřstovce

Plavkyně Barbora Seemanová překonala v Taškentu další český rekord. Po čtvrteční kraulové dvoustovce posunula nejlepší čas i na dvojnásobné trati. Časem 4:08,89 vylepšila svůj předchozí rekordní zápis z loňského mistrovství světa v Kwangdžu o 84 setin sekundy.

"Čtyřstovka se mi stejně jako včera dvoustovka jela skvěle. Cítila jsem silný záběr, což je pro mě hodně důležité. I když je to čtyřstovka, která vždycky bolí, tak jsem se snažila ke konci do toho ještě kopnout, ale abych nevytuhla, což se ale pochopitelně trochu stalo," popsala rekordní závod dvacetiletá Seemanová v tiskové zprávě.

"Opět skvělý výsledek, vylepšený osobní rekord, český rekord, no prostě paráda. Stále ale cílíme na olympijský A-limit, který Báře stále uniká. Na druhou stranu se zlepšuje a uvidíme, co se stane na jaře," uvedla trenérka Petra Škábová.

Na vynikající časy z International Swimming League v Budapešti navázala v Taškentu Simona Kubová. Po náročném programu posledních týdnů dokázala na 100 metrů znak zaplavat čas 1:00,03 a zopakovat olympijský A-limit. Ten už má splněný od loňského jara.

Zdroj: ČTK
Další zprávy