Ještě krásnější a navíc levnější: Kupé Jaguar F-Type je tu

Radek Pecák Radek Pecák
10. 4. 2014 8:56
Nejsilnější verze vozu má po kapotou osmiválcový motor s výkonem 550 koní. Maximální rychlost je rovných 300 kilometrů v hodině.
Foto: Jaguar

Za auto, které patří mezi nejkrásnější Jaguary všech dob, považují představitelé tradiční britské značky nový Jaguar F-Type Coupe.  A nechválí se pouze sami. Roadster, který předcházel stejnojmennému kupé, a jehož základní linie jsou shodné, drží titul World Car Design of The Year 2013.

Kupé se právě nyní začíná prodávat na tuzemském trhu.  Poprvé ho zájemci mohli spatřit v nově otevřeném autosalonu Dajbych v Praze 5.

Jaguar F- type Coupe má karosérii vyrobenou z hliníku, a jak je u klasického sporťáku nezbytné, motor pohání zadní kola.

Foto: Aktuálně.cz

Automobil se bude nabízet ve třech výkonových verzích. Tu základní pohání třílitrový benzinový šestiválec s výkonem až 340 koní. Zrychlení z nuly na stovku nastane za 5,3 sekundy a vůz dosáhne maximální rychlosti 260 kilometrů v hodině. Všechny motory jsou spojeny s osmistupňovou automatickou převodovkou.

Silnější verze s šestiválcovým motorem má už 380 koní a  hodnota zrychlení 0-100 km/hod je pod hranicí pěti sekund (4,9 s). Maximální rychlost vzrostla na 275 kilometrů v hodině.

Na vrcholu stojí verze F-Type R. Pod její kapotou se nachází osmiválcový motor o zdvihovém objemu válců pět litrů. Tomu navíc ještě pomáhá kompresor. Proto je výkon celých 550 koňských sil. Maximální rychlost této verze je elektronicky omezena na hranici 300 kilometrů v hodině. Zrychlení z klidu na stokilometrovou rychlost udává číslo 4,2 s.

Foto: Aktuálně.cz

Nejvýkonnější verze má odlišně nastavený podvozek. Disponuje také elektronicky řízeným aktivním diferenciálem, který automaticky rozděluje točivý moment motoru mezi obě zadní kola. Vůz má rovněž sportovní zavěšení s adaptivními tlumiči.

Pro tento vůz si zákazníci mohou objednat carbon-keramické brzdy. Díky nim se také sníží neodpružená hmotnost o celých 21 kilogramů.

Vztlak na zadní nápravě při jízdě pomáhá snižovat zadní spojler. Ten u stojícího a pomalu jedoucího vozu zůstává skryt. Vysunuje se automaticky, pokud rychlost přesáhne 110 kilometrů v hodině a opět se ukryje, když vůz zpomalí pod 80 km/hod.

Protože místo v zavazadlovém prostoru neubírá skládací střecha, jako u roadsteru, je pro uložení zavazadel k dispozici velmi slušný objem 407 litrů.

Cena vozu v základní verzi začíná na částce 1 853 000, což je zhruba o dvě stě tisíc korun méně, než kolik musí zájemce vynaložit na pořízení stejně výkonné otevřené verze. Za nejsilnější F –Type R Coupe se připlácí zhruba milion Kč.

 

Právě se děje

před 32 minutami

Kosovo se obává vyloučení z play off o postup na fotbalové Euro

Fotbalové reprezentaci Kosova hrozí kvůli zásahům politiků do fungování tamního fotbalového svazu vyloučení z play off o postup na mistrovství Evropy v příštím roce. Jak s odvoláním na severomakedonský server Infosport.mk uvedla balkánská média, UEFA i Mezinárodní fotbalová federace FIFA s nelibostí sledují zasahování prištinských vládních míst do fungování fotbalového svazu, zejména nedávný pokus dosáhnout odvolání jeho šéfa Agima Ademiho.

Kosovu tak podle webu reálně hrozí dvou- až pětiletý distanc z mezinárodních soutěží, což by ovlivnilo také play off o poslední volná místa na evropském šampionátu v příštím roce. Kosovská reprezentace se má na konci března utkat nejprve se Severní Makedonií a v případě výhry pak o postup na ME s vítězem zápasu Gruzie - Bělorusko.

Pokud by ale bylo Kosovo suspendováno, půjde do finále play off skupiny D podle médií rovnou severomakedonský tým.

Zdroj: ČTK
před 47 minutami

V Madridu začal pochod za klima, v jeho čele jdou indiáni a Greta Thunbergová

V Madridu začal Pochod za klima, který má připomenout naléhavost boje za ochranu ovzduší. Koná se v souvislosti konferencí OSN o změnách klimatu (COP25), která ve španělské metropoli začala v pondělí. V čele pochodu jdou jihoameričtí indiáni a účastní se ho i mladá švédská aktivistka Greta Thunbergová.

Organizátoři očekávají desítky tisíc účastníků, uvedl deník La Vanguardia. Už v začátku pochodu, který se vydal od madridského nádraží Atocha přes centrum španělské metropole, začali lidé volat mimo jiné "Není žádná planeta B" či "Klimatickou spravedlnost, teď". Podle deníku El País je kromě španělštiny v davu slyšet také portugalština.

Lidé nesou transparenty vyzývající k omezení emisí skleníkových plynů a okamžitým činům v boji proti globálnímu oteplování. Některé transparenty, například s nápisem Konzum Tě zkonzumuje, rozdávali mladí lidé před začátkem pochodu těm, kdo přišli s prázdnýma rukama.

Zdroj: ČTK
Další zprávy