Jen čtvrtina řidičů má dobrý zrak. Většina ani netuší, že má s očima problém, a na kontroly nechodí

Eva Srpová Eva Srpová
23. 11. 2017 13:53
Od května do října letošního roku byl českým a slovenským řidičům kontrolně měřen zrak. Zaštiťující kampaň se jmenuje Slepí vrazi a její dramatický název bohužel potvrdily výsledky měření. Tři čtvrtiny řidičů nemají zrak v pořádku, přitom nadpoloviční většina si myslí, že vidí dobře. Na lékařské kontroly ale nechodí.
Tři čtvrtiny řidičů mají špatný zrak. Většinou to ani nezjistí, pokud si nezajdou k lékaři na kontrolu.
Tři čtvrtiny řidičů mají špatný zrak. Většinou to ani nezjistí, pokud si nezajdou k lékaři na kontrolu. | Foto: iStock

Slepí vrazi je osvětová kampaň zaměřená na problematiku zraku řidičů a nebezpečí řízení za zhoršené viditelnosti. Proběhla ve 29 lokalitách v ČR a na Slovensku v období mezi květnem a říjnem 2017. V rámci kampaně byl měřen zrak celkem 2880 lidem.

Výsledky jsou alarmující. Pouze 25 % řidičů mělo dobrý zrak nebo správnou korekci, tedy brýle nebo kontaktní čočky, 46 % respondentů se korekcí nezabývá nebo používá nesprávnou.

Přitom nadpoloviční většina, přesněji 58 % respondentů, se domnívá, že má zrak v pořádku, jenže screening zjistil, že 71 % testovaných řidičů brýle nebo kontaktní čočky potřebuje.

Problém je, že se to málokdy zjistí. Tito řidiči totiž nechodí na kontroly k očnímu lékaři, kde by se jejich špatný zrak odhalil a problém řešil. V anketě se totiž 74 % řidičů přiznalo, že nebylo za poslední rok na kontrole se zrakem.

Na toto zjištění chce kampaň Slepí vrazi poukázat. Evidence nehod pod
vlivem alkoholu nebo drog je podle názoru Autoklubu ČR pečlivě vedena, špatný zrak jako "viník" dopravní nehody se ale nijak neeviduje. Zrak řidičům mezi 18-65 lety nikdo povinně nekontroluje, a to i když se s přibývajícím věkem přirozeně zhoršuje. Problém se netýká pouze seniorů, počet očních
vad začíná narůstat již po třicítce.

"Zhoršující se zrak nebolí, řidiči si často špatnému zraku přivyknou a situaci jednoduše neřeší. Návštěvníkům letošních motoristických akcí našeho závodního kalendáře jsme proto nabídli bezplatné měření zraku a návrh na řešení oční korekce. Rádi bychom v projektu pokračovali i v nadcházející sezoně," říká prezident Autoklubu ČR Jan Šťovíček.

Podle vedení Autoklubu ČR je problém, že špatně vidící řidič může být stejně nebezpečný jako ten, který před jízdou pil alkohol nebo požil drogy, i když statistika, která by názor potvrdila, není k dispozici.

Při dopravních nehodách v roce 2016 zemřelo 545 osob. Pod vlivem alkoholu zavinili řidiči 4373 nehod, pod vlivem drog zavinili řidiči 251 nehod, zemřelo kvůli tomu 62 osob. Z důvodu snížené viditelnosti na cestách zemřelo 114 osob, tedy 21 procent z celkového počtu usmrcených. Jenže přesný údaj, zda byl na vině špatný zrak řidiče, neexistuje.

Že je ale pravděpodobné, že mnozí z řidičů, kteří nehodu způsobili, nevidí dobře, si myslí Petr Daněk, prezident Živnostenské komory českých očních optiků. "Jen odborník ví, jak se během života mění zraková ostrost vývojem různých očních vad a onemocnění, a také ví, že mnozí z řidičů řídí svá vozidla pouze intuicí a nikoli správně vyhodnocenou dopravní situací," říká.

Dále také dodává: "Pravidelné preventivní kontroly zraku u očních specialistů by proto měly být samozřejmostí nejen pro všechny, kterým záleží na jejich zdraví, ale z hlediska bezpečnosti silničního provozu i pro všechny jeho účastníky."

Petr Daněk se pozastavuje i nad skutečností, že každé motorové vozidlo prochází důkladnou technickou prohlídkou, a to minimálně jednou za dva roky, ale budoucí řidič má obdobnou povinnost pouze na počátku své řidičské kariéry a pak až v 65 letech.

Pokud se tedy sám aktivně neobjedná k očnímu lékaři, aby mu zrak pravidelně kontroloval, může se teoreticky stát, že se celý jeho život nepřijde na to, že špatně vidí. Nebo minimálně do chvíle, než kvůli špatnému zraku způsobí nehodu.

 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

před 1 minutou

Prezident podepsal zákon vylučující z dostavby Dukovan ruské a čínské firmy

Ruské a čínské firmy se zřejmě nebudou moci jakkoliv zúčastnit stavby nového bloku Jaderné elektrárny Dukovany. Počítají s tím bezpečnostní záruky v takzvaném nízkouhlíkovém zákoně, který podepsal prezident Miloš Zeman. 

Zákon počítá s tím, že pro výstavbu bude možné využít pouze technologie od dodavatelů ze států, které přistoupily k mezinárodní dohodě o vládních zakázkách z roku 1996. Rusko a Čína mezi tyto státy nepatří. Nejen pro stavbu, ale ani pro údržbu nového bloku nebudou moci být použity technologie jakkoli závislé na nepovolených dodavatelích.

Norma má podle původního záměru umožnit ministerstvu průmyslu a obchodu poskytnout návratnou finanční výpomoc na stavbu dukovanské elektrárny. Zákon přezdívaný Lex Dukovany má rovněž zavést způsob stanovení výkupní ceny z nového bloku dukovanské elektrárny, což souvisí se zajištěním financování projektu.

Zdroj: ČTK
před 5 minutami

Léčebné konopí bude i na elektronický recept a zřejmě dostupnější

Léčebné konopí by mělo být do budoucna levnější a dostupnější. Přispět k tomu má novela, kterou v pondělí podepsal prezident Miloš Zeman. O jeho podpisu informoval Hrad. Lékaři navíc budou moci podle předlohy předepisovat léčebné konopí také na elektronický recept. V technickém konopí bude moci být vyšší obsah účinné látky než nyní.

Soukromé subjekty budou moci podle novely pěstovat rostliny konopí pro léčebné použití, vyrobit z nich léčivou látku a distribuovat ji za stejných podmínek jako jakoukoli jinou návykovou látku. Ministerstvo zdravotnictví si od této změny slibuje zvýšení konkurence a snížení ceny léčivých přípravků s obsahem konopí, které jsou z 90 procent hrazené z veřejného zdravotního pojištění.

Nyní Státní ústav pro kontrolu léčiv vykupuje na základě tendru objednaný objem konopí od vybraného dodavatele.

Léčebné konopí se užívá třeba u chronických bolestí, na něž nezabírají jiné léky. Předepisují ho vybraní lékaři, například lidem s roztroušenou sklerózou, rakovinou a AIDS.

Zdroj: ČTK
před 11 minutami

Ochrana zákazníků na trhu s energiemi se zvýší, Zeman změny podepsal

Dodavatelé energií budou muset informovat zákazníky adresně o cenových změnách. Jejich zveřejnění na internetu stačit nebude. Počítá s tím novela energetického zákona, která rozšiřuje ochranu zákazníků před nekalými praktikami nepoctivých obchodníků. Parlament ji schválil navzdory varování velkých dodavatelů elektřiny a plynu nebo Svazu obchodu a cestovního ruchu ČR, že úpravy mohou znamenat zdražení energií. Prezident Miloš Zeman novelu podepsal, oznámil dnes ČTK jeho mluvčí Jiří Ovčáček.

Novela proti takzvaným energošmejdům zavádí zejména registr zprostředkovatelů nabídek energií. Zprostředkovatelskou činnost v energetice stanoví jako nový druh podnikání na základě oprávnění Energetického regulačního úřadu (ERÚ). Zprostředkovatelskou licenci budou muset mít i mít společnosti, které za účelem zprostředkování dodávek energií zakládají jejich dodavatelé.

Zdroj: ČTK
Další zprávy