Jen čtvrtina řidičů má dobrý zrak. Většina ani netuší, že má s očima problém, a na kontroly nechodí

Eva Srpová Eva Srpová
23. 11. 2017 13:53
Od května do října letošního roku byl českým a slovenským řidičům kontrolně měřen zrak. Zaštiťující kampaň se jmenuje Slepí vrazi a její dramatický název bohužel potvrdily výsledky měření. Tři čtvrtiny řidičů nemají zrak v pořádku, přitom nadpoloviční většina si myslí, že vidí dobře. Na lékařské kontroly ale nechodí.
Tři čtvrtiny řidičů mají špatný zrak. Většinou to ani nezjistí, pokud si nezajdou k lékaři na kontrolu.
Tři čtvrtiny řidičů mají špatný zrak. Většinou to ani nezjistí, pokud si nezajdou k lékaři na kontrolu. | Foto: iStock

Slepí vrazi je osvětová kampaň zaměřená na problematiku zraku řidičů a nebezpečí řízení za zhoršené viditelnosti. Proběhla ve 29 lokalitách v ČR a na Slovensku v období mezi květnem a říjnem 2017. V rámci kampaně byl měřen zrak celkem 2880 lidem.

Výsledky jsou alarmující. Pouze 25 % řidičů mělo dobrý zrak nebo správnou korekci, tedy brýle nebo kontaktní čočky, 46 % respondentů se korekcí nezabývá nebo používá nesprávnou.

Přitom nadpoloviční většina, přesněji 58 % respondentů, se domnívá, že má zrak v pořádku, jenže screening zjistil, že 71 % testovaných řidičů brýle nebo kontaktní čočky potřebuje.

Problém je, že se to málokdy zjistí. Tito řidiči totiž nechodí na kontroly k očnímu lékaři, kde by se jejich špatný zrak odhalil a problém řešil. V anketě se totiž 74 % řidičů přiznalo, že nebylo za poslední rok na kontrole se zrakem.

Na toto zjištění chce kampaň Slepí vrazi poukázat. Evidence nehod pod
vlivem alkoholu nebo drog je podle názoru Autoklubu ČR pečlivě vedena, špatný zrak jako "viník" dopravní nehody se ale nijak neeviduje. Zrak řidičům mezi 18-65 lety nikdo povinně nekontroluje, a to i když se s přibývajícím věkem přirozeně zhoršuje. Problém se netýká pouze seniorů, počet očních
vad začíná narůstat již po třicítce.

"Zhoršující se zrak nebolí, řidiči si často špatnému zraku přivyknou a situaci jednoduše neřeší. Návštěvníkům letošních motoristických akcí našeho závodního kalendáře jsme proto nabídli bezplatné měření zraku a návrh na řešení oční korekce. Rádi bychom v projektu pokračovali i v nadcházející sezoně," říká prezident Autoklubu ČR Jan Šťovíček.

Podle vedení Autoklubu ČR je problém, že špatně vidící řidič může být stejně nebezpečný jako ten, který před jízdou pil alkohol nebo požil drogy, i když statistika, která by názor potvrdila, není k dispozici.

Při dopravních nehodách v roce 2016 zemřelo 545 osob. Pod vlivem alkoholu zavinili řidiči 4373 nehod, pod vlivem drog zavinili řidiči 251 nehod, zemřelo kvůli tomu 62 osob. Z důvodu snížené viditelnosti na cestách zemřelo 114 osob, tedy 21 procent z celkového počtu usmrcených. Jenže přesný údaj, zda byl na vině špatný zrak řidiče, neexistuje.

Že je ale pravděpodobné, že mnozí z řidičů, kteří nehodu způsobili, nevidí dobře, si myslí Petr Daněk, prezident Živnostenské komory českých očních optiků. "Jen odborník ví, jak se během života mění zraková ostrost vývojem různých očních vad a onemocnění, a také ví, že mnozí z řidičů řídí svá vozidla pouze intuicí a nikoli správně vyhodnocenou dopravní situací," říká.

Dále také dodává: "Pravidelné preventivní kontroly zraku u očních specialistů by proto měly být samozřejmostí nejen pro všechny, kterým záleží na jejich zdraví, ale z hlediska bezpečnosti silničního provozu i pro všechny jeho účastníky."

Petr Daněk se pozastavuje i nad skutečností, že každé motorové vozidlo prochází důkladnou technickou prohlídkou, a to minimálně jednou za dva roky, ale budoucí řidič má obdobnou povinnost pouze na počátku své řidičské kariéry a pak až v 65 letech.

Pokud se tedy sám aktivně neobjedná k očnímu lékaři, aby mu zrak pravidelně kontroloval, může se teoreticky stát, že se celý jeho život nepřijde na to, že špatně vidí. Nebo minimálně do chvíle, než kvůli špatnému zraku způsobí nehodu.

 

Právě se děje

před 13 minutami

Zemřela pozemní hokejistka století Čermáková, medailistka z OH

V den 75. narozenin v neděli zemřela nejlepší česká pozemní hokejistka 20. století Jiřina Čermáková. O úmrtí stříbrné medailistky z olympijských her v roce 1980 v Moskvě informoval svazový web.

Při ženské premiéře pozemního hokeje pod pěti kruhy v Moskvě chyběla kvůli bojkotu her většina velmocí. Československý výběr toho dokázal využít a za vítězným týmem Zimbabwe získal nečekané stříbro.

Čermáková po skončení aktivní kariéry zůstala u pozemního hokeje jako trenérka, vedla i reprezentaci.

Zdroj: ČTK
před 18 minutami

Židovské osady na Západním břehu Jordánu už podle USA neporušují mezinárodní právo, oznámil ministr Pompeo

Židovské osady na Západním břehu Jordánu nyní podle Spojených států neporušují mezinárodní právo. Změnu amerického pohledu oznámil ministr Pompeo.

před 41 minutami

Babiš chce do Česka pozvat ukrajinského prezidenta a premiéra

Premiér Andrej Babiš (ANO) chce pozvat ukrajinského prezidenta Volodymyra Zelenského a premiéra Oleksije Hončaruka do Prahy. V Česku by se mohli setkat s představiteli zemí visegrádské skupiny (V4), které nyní Česko předsedá. Babiš to dnes řekl novinářům před odletem na návštěvu Kyjeva. Cíl cesty je podle premiéra podnikatelský, nechce řešit politiku. Teritoriální integritu, suverenitu a jednotu Ukrajiny nicméně Česko podporuje, řekl Babiš.

"Uvidíme, jestli pan prezident nebo pan premiér budou mít chuť to naše pozvání akceptovat," řekl Babiš. Připomněl, že ze zemí V4, kam patří spolu s Českem i Slovensko, Maďarsko a Polsko, jsou vztahy Ukrajiny "delikátní" s Maďarskem. "Je tam co diskutovat," doplnil.

před 46 minutami

Studenti, kteří na několik dní obsadili rektorát Univerzity Karlovy, se dohodli s akademickým senátem na okamžitém ukončení okupační stávky

Zdroj: ČTK
Další zprávy