Jedy a exploze v autech? Test ukázal, že Mercedes nelže

Ekonomika ČTK Ekonomika, ČTK
8. 8. 2013 22:27
Německý úřad KBA zveřejnil test ve sporu Mercedesu a Francie o novém chlazení do aut
ilustrační foto
ilustrační foto | Foto: Milan Pacík, HZS Praha

Berlín - Zašifrované vyjádření, které však mezi řádky dává za pravdu automobilce Mercedes-Benz, zveřejnil německý spolkový úřad pro motorová vozidla KBA.

Úřad zkoumal nové chladivo pro klimatizace v automobilech, které má v EU povinně nahradit předchozí typ, avšak prestižní německá automobilka ho odmítla ve svých vozech používat jako vysoce nebezpečné pro pasažéry.

KBA vydal ve čtvrtek šalamounské stanovisko, které na jedné straně uvádí, že nové chladivo "nepředstavuje pro cestující závažné riziko" a přitom druhým dechem říká, že směs "je nebezpečnější než starší alternativa" a dokonce přiznává: při našich testech po nehodě chemikálie začala hořet a uvolnila do auta smrtící jedy.

Pokud by KBA ve svém posudku pro Evropskou komisi veřejně přiznala, že nová směs "představuje závažné riziko", mělo by to pravděpodobně dalekosáhlé důsledky. Kontroverzní chlazení se totiž podle evropského nařízení musí od ledna dávat do všech nových aut, neboť to starší bylo podle Bruselu neekologické. V překladu, ve hře je stažení celých sérií vozů od zákazníků, pokud by se varování Mercedesu o smrtících účincích nové látky oficiálně potvrdilo.

Na zprávu KBA, která má být v plné verzi zveřejněna později, je tudíž pozorně sledovaná. Přichází v reakci na rozhodnutí Francie, která zakázala prodej většiny nových vozů Mercedes, jež - s odkazem na bezpečí cestujících - stále používají starší chladivo.

Podle Francie tím však jeho vozy nesplňují nové evropské ekologické normy.

Daimler, výrobce vozů Mercedes, z bezpečnostních důvodů odmítá přestat v klimatizaci používat dosavadní náplň R134a. Automobilka totiž při svých testech zjistila, že jediná schválená náhrada s kódem 1234yf může při srážce a vzplanutí uvolnit vysoce toxický fluorovodík, a způsobit tak cestujícím ve vozidle smrt.

A úřad KBA nyní přiznal, že i on při testech dospěl k závěru, že nová látka je nebezpečnější než ta starší. Zvláště u velmi závažných nehod totiž jeden ze čtyř testovaných modelů vzplál a vypustil značné množství jedovatého fluorovodíku. Nezanedbatelné množství fluorovodíku bylo zjištěno rovněž u nětkerých dalších testovacích nehod i v případě, že chladivo nevzplálo.

Proto KBA ve své zprávě pro Evropskou unii doporučil další testy, aby se "co nejvíce omezila rizika". Globální dodávky nového chladiva má na starosti firma Honeywell a její partner DuPont.

Daimler už v reakci na zprávu uvedl, že KBA potvrdila jeho rozhodnutí používat nadále starší chladivo. Firma rovněž vyvíjí systém, který by používal jako chladivo nehořlavý oxid uhličitý, napsala agentura Reuters.

 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

před 1 hodinou

Kateřina Šimáčková odchází z Ústavního soudu, bude novou soudkyní Evropského soudu pro lidská práva

Parlamentní shromáždění Rady Evropy v úterý zvolilo Kateřinu Šimáčkovou novou soudkyní Evropského soudu pro lidská práva ve Štrasburku. Šimáčková nahradí jiného českého soudce Aleše Pejchala, devítileté funkční období jí začne 1. listopadu. Dosud působila na Ústavním soudu.

Šimáčková získala 204 z 222 odevzdaných platných hlasů. Členové parlamentního shromáždění tak dali na doporučení poradního orgánu, jenž její kandidaturu podpořil minulý týden. Kromě Šimáčkové se o post soudce Evropského soudu pro lidská práva ucházeli za Česko také další dva nominovaní: soudce Nejvyššího soudu Pavel Simon a člen Nejvyššího správního soudu Tomáš Langášek.

Evropský soud pro lidská práva sídlí ve Štrasburku a zabývá se stížnostmi států, nevládních organizací či jednotlivců na porušení Evropské úmluvy o lidských právech. Zasedá v něm 47 soudců, jeden za každý členský stát Rady Evropy. Soud není institucí Evropské unie.

Zdroj: ČTK , Domácí
před 1 hodinou

Fotbaloví mistři Evropy budou hrát s vítězi Copy América

Evropská fotbalová unie UEFA se domluvila s jihoamerickou federací CONMEBOL na uspořádání zápasu mezi vítězi mistrovství Evropy a Copy América. Oznámila to dnes UEFA, dohoda zatím platí na tři ročníky akce.

Současní šampioni Itálie a Argentina se utkají příští rok v červnové reprezentační pauze, o místu konání se teprve rozhodne. Kromě toho UEFA a CONMEBOL otevřou společnou kancelář v Londýně.

Obě nejsilnější konfederace patří k největším odpůrcům návrhu na zkrácení čtyřletého intervalu mistrovství světa na polovinu, s nímž nedávno přišel předseda Mezinárodní fotbalové federace Gianni Infantino. FIFA kvůli kritice pozvala na 30. září zástupce klubů, ligových soutěží, národních federací i hráčských unií k on-line konferenci.

Zdroj: ČTK
Další zprávy