Jedna z nejstarších automobilek světa slaví. Škoda odhalila vozy ke 125. narozeninám

Jan Matoušek Jan Matoušek
18. 12. 2019 6:02
Škoda patří mezi nejstarší automobilky světa a v příštím roce si připomene již 125 let od svého založení. Tehdy ještě pod označením Laurin & Klement, jméno Škoda se začalo používat až později. Mladoboleslavská automobilka si připravila k významnému výročí hned tři speciální modely. Ty se chlubí především extra výbavou za zvýhodněnou cenu.
Historie Škody Motorsport: Laurin & Klement Voiturette A
Historie Škody Motorsport: Laurin & Klement Voiturette A | Foto: Škoda Motorsport

Malá výprava do historie

Jen v rychlosti připomeňme bohatou historii automobilky Škoda. Pod označením Laurin & Klement začala v Mladé Boleslavi v roce 1895 výroba jízdních kol a motocyklů. Firma dostala jméno dle svých zakladatelů - Václavů Laurina a Klementa. Pro automobilové nadšence je důležitý rok 1905. Právě tehdy totiž vznikl první automobil Laurin & Klement. Šlo o Voiturette A, který jezdil až 40 km/h.

Označení Laurin & Klement vydrželo do roku 1925. V tu chvíli už automobilku koupila Škoda Plzeň, a vozy tak začaly nést označení Škoda. Přesto tu Škodovka nemusela dneska být, protože finanční krize na přelomu 20. a 30. let značně oslabila celé strojírenství. Zpět na nohy automobilce pomohl levný Popular a úspěšný byl třeba i typ s označením Rapid.

Levná auta zůstala Škodě i po druhé světové válce, v rámci plánovaného hospodářství dostala za úkol právě jejich výrobu. A tak vznikly moderní typy Octavia či 1000 MB, ale také postupně zastarávající až zastaralé modely 100/110 a především řady 742, to znamená třeba 105 nebo 120. Zastaralá byla především koncepce s motorem vzadu a pohonem zadních kol.

Inovativní tak byl až koncem 80. let Favorit s motorem vpředu a pohonem předních kol. Ten odstartoval moderní historii Škodovky, protože v rámci privatizace začátkem 90. let přispěl k rozhodnutí Volkswagenu do Škody vstoupit a postupně ji ovládnout a zařadit do svého koncernu. Dnes česká automobilka patří mezi jeho nejdůležitější součásti - jak prodeji, tak například ziskovostí.

Na bohatou historii a především rok 1905 tak odkazuje nová akční verze 125 let. Ta se objevuje v cenících Fabie, Scaly a Karoqu. U všech vychází z výbavy Ambition, oproti které za stejnou nebo nižší cenu nabízí více výbavy.

 

Právě se děje

před 26 minutami

Trump nominoval do čela amerických rozvědek opět Johna Ratcliffea

Americký prezident Donald Trump nominoval do funkce šéfa amerických tajných služeb (DNI) znovu republikánského kongresmana Johna Ratcliffea, kritizovaného pro nedostatek zkušeností. Šéf Bílého domu svou volbu oznámil v noci na sobotu na twitteru.

Trump nominoval Ratcliffea do čela amerického civilního a vojenského špionážního aparátu již koncem července. Počátkem srpna však nominaci stáhl poté, co americká média a politici kritizovali Ratcliffeovy malé zkušenosti v oblasti tajných služeb.

Další zprávy