reklama
 
 

Jeden mrtvý na silnici přijde stát na 21 milionů korun, tvrdí Centrum dopravního výzkumu

6. 6. 2016
Definitivní bilance lidí, kteří v České republice v loňském roce zahynuli při dopravních nehodách, byla nakonec vyčíslena na 738. Spočítali to experti Centra dopravního výzkumu. Do statistiky obětí zahrnují i účastníky nehod, kteří zemřeli na následky zranění do jednoho měsíce po osudné události. Číslo je to o padesát lidí vyšší než v roce 2014. Dopravní nehody v loňském roce přišly český stát na rekordní sumu - více než 58 miliard korun.
Doporučujeme

Každý usmrcený člověk při dopravní nehodě během loňského roku přišel stát na bezmála 21 milionů korun, uvádí ve své studii týkající se následků dopravních nehod v tuzemsku Centrum dopravního výzkumu.

Celková bilance účastníků tuzemských dopravních nehod, kteří při nich nebo ve lhůtě do 30 dnů od ní zemřeli, je za rok 2015 přesně 738 - o pět desítek vyšší než o rok dříve.

Dopravní nehody přinášejí každý rok vysoké celospolečenské náklady. "V roce 2015 nás předběžně vyšly na více než 58 miliard korun, což je o 2,8 miliardy více než v roce předchozím - je to 1,3 procenta celkového hrubého domácího produktu. "Loňský rok tak byl rekordní, co se týče výše celkových nákladů spojených s nehodovostí," tvrdí ředitel Centra dopravního výzkumu Jindřich Frič. 

Podle výzkumu vloni společnost přišla v souvislosti s jedním člověkem, který zahynul při dopravní nehodě, o 21 milionů korun. Na pět milionů přišel jeden těžce zraněný, náklady lehce zraněného jsou 430 000 Kč. Materiální škody při jedné dopravní nehodě činí v průměru 260 000 Kč.

V průměru každý obyvatel ČR musí na náklady spojené s dopravními nehodami přispět částkou 5510 Kč.

Nejvíce nehod s vysokými náklady se v roce 2015 stalo ve Středočeském kraji, Praze a Jihomoravském kraji. Počet úmrtí při dopravních nehodách se zvýšil v devíti z celkem čtrnácti krajů republiky.

Letošek se zatím z pohledu statistiky obětí dopravních nehod vyvíjí o něco lépe než stejné období loňska. 

autor: Radek Pecák

Související

  reklama
  reklama
  reklama
  reklama
  Komerční sdělení
  reklama

  Sponzorované odkazy

  reklama