reklama
 
 

Jeden mrtvý na silnici přijde stát na 21 milionů korun, tvrdí Centrum dopravního výzkumu

6. 6. 2016
Definitivní bilance lidí, kteří v České republice v loňském roce zahynuli při dopravních nehodách, byla nakonec vyčíslena na 738. Spočítali to experti Centra dopravního výzkumu. Do statistiky obětí zahrnují i účastníky nehod, kteří zemřeli na následky zranění do jednoho měsíce po osudné události. Číslo je to o padesát lidí vyšší než v roce 2014. Dopravní nehody v loňském roce přišly český stát na rekordní sumu - více než 58 miliard korun.

Každý usmrcený člověk při dopravní nehodě během loňského roku přišel stát na bezmála 21 milionů korun, uvádí ve své studii týkající se následků dopravních nehod v tuzemsku Centrum dopravního výzkumu.

Celková bilance účastníků tuzemských dopravních nehod, kteří při nich nebo ve lhůtě do 30 dnů od ní zemřeli, je za rok 2015 přesně 738 - o pět desítek vyšší než o rok dříve.

Dopravní nehody přinášejí každý rok vysoké celospolečenské náklady. "V roce 2015 nás předběžně vyšly na více než 58 miliard korun, což je o 2,8 miliardy více než v roce předchozím - je to 1,3 procenta celkového hrubého domácího produktu. "Loňský rok tak byl rekordní, co se týče výše celkových nákladů spojených s nehodovostí," tvrdí ředitel Centra dopravního výzkumu Jindřich Frič. 

Podle výzkumu vloni společnost přišla v souvislosti s jedním člověkem, který zahynul při dopravní nehodě, o 21 milionů korun. Na pět milionů přišel jeden těžce zraněný, náklady lehce zraněného jsou 430 000 Kč. Materiální škody při jedné dopravní nehodě činí v průměru 260 000 Kč.

V průměru každý obyvatel ČR musí na náklady spojené s dopravními nehodami přispět částkou 5510 Kč.

Nejvíce nehod s vysokými náklady se v roce 2015 stalo ve Středočeském kraji, Praze a Jihomoravském kraji. Počet úmrtí při dopravních nehodách se zvýšil v devíti z celkem čtrnácti krajů republiky.

Letošek se zatím z pohledu statistiky obětí dopravních nehod vyvíjí o něco lépe než stejné období loňska. 

autor: Radek Pecák | 6. 6. 2016

Související

  Hlavní zprávy

  reklama
  reklama
  reklama
  reklama
  Komerční sdělení
  reklama

  Sponzorované odkazy

  reklama