Jede taxi, je to Kalašnikov. Ruský výrobce zbraní nabízí nový elektrovůz UV-4

Martin Přibyl Martin Přibyl
23. 10. 2019 14:50
Ruská značka Kalašnikov, kterou proslavily známé útočné pušky, by ráda pronikla na jiné trhy. Líbilo by se jí stát se jakousi ruskou Teslou, v loňském roce tak ukázala koncept elektrického retrosedanu CV-1, který připomíná staré moskviče. Nyní by ráda zaujala futuristickým elektromobilem provozovatele taxislužeb.
Kalašnikov auto | Video: Kalashnikov Group

Vozidlo nazvané Ovum UV-1 je sice pětimístné, ale svými otevřenými boky, které mohou zakrýt spíše provizorní prosklené dveře, výrazně připomíná dvoumístné elektrovozítko Renault Twizy.

Svými kompaktními rozměry ale bude ideální pro jízdu po městě. Na délku má 3,4 metru (o více než půl metru méně než Škoda Fabia), široké je 1,5 metru, vysoké 1,7. Díky jednoduché konstrukci a nevelké baterii váží jen 650 kilo.

Ambice na daleké cesty Ovum nemá. Elektromotor má výkon 50 kilowattů, baterie pojmou 13,2 kWh energie, tedy podobně jako běžný plug-in hybrid. Kalašnikov tak na jedno nabití ujede 150 kilometrů a maximální rychlost je 80 km/h. 

Auto původně vzniklo pro vojenské účely. Výrobce se proto chlubí nízkým rizikem vzniku požáru nebo dokonce exploze při havárii a také snadnou údržbou. Civilní verze má také vylepšené topení a převodovku. Zákazníkům by nicméně trochu mohl chybět zavazadlový prostor.

 

Právě se děje

před 45 minutami

Zemřel herec Derek Fowlds, tajemník ze série Jistě, pane ministře

Ve věku 82 let zemřel dnes britský herec Derek Fowlds, jehož v Čechách znali diváci zejména z televizních sitcomů Jistě, pane ministře a Jistě, pane premiére. Podle serveru BBC zemřel dnes ráno v nemocnici v jihoanglickém městě Bath na zápal plic.

"Dnes odešel drahý kolega… Derek Fowlds byl opravdu milý člověk a fantastický herec… soustrast jeho rodině i přátelům, byl skutečná legenda," komentoval úmrtí na twitteru herec Larry Lamb.

Fowlds se narodil 2. září 1937 v Londýně. Hercem podle svých slov ani být nechtěl. "Chtěl jsem být fotbalista," vzpomněl ve své autobiografii z roku 2015. Když ale v jedné školní hře z jeviště uslyšel smích publika, rozhodl se pro herectví.

Fowlds začínal na divadle ve West Endu, od 60. let se objevil i v několika filmech, ale více se proslavil až rolí ministerského tajemníka Bernarda Woolleyho z kultovní satiry z osmdesátých let nazvané Jistě, pane ministře a další série Jistě, pane premiére.

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

Americký soud zamítl žalobu mládeže na vládu kvůli klimatické politice

Federální odvolací soud ve Spojených státech v pátek zamítl žalobu proti klimatické politice vlády, kterou vznesla skupina dětí a dospívající mládeže. Informovala o tom agentura Reuters, podle které je to tvrdá rána tomuto významnému případu, kdy mladí lidé viní vládu, že ohrožuje jejich budoucnost.

Odvolací soud se v poměru dva ku jednomu shodl na tom, že žalující, kterým bylo v době podání žaloby osm až 19 let, neměli v případu odpovídající právní postavení. Soud rovněž konstatoval, že problémy vznesené v žalobě by měly řešit jednotlivé složky federální vlády.

Zdroj: ČTK
Další zprávy