Jawa chystá nejsilnější motorku v historii. Prý luxus

Radek Pecák Radek Pecák
30. 7. 2013 13:00
Po letech se do nabídky strojů Jawa také vrátí model 350
Tradiční logo Jawa se opět vrátí na kapotáž.
Tradiční logo Jawa se opět vrátí na kapotáž. | Foto: Radek Pecák

Premiéru nového motocyklu vlastní konstrukce - nejsilnějšího, jaký kdy vyráběla - chystá Jawa Moto na jaro příštího roku. Informaci online deníku Aktuálně.cz potvrdil obchodní manažer Jawa Moto Jiří Kraft.

"Bude to zcela nový motocykl s motorem, který jsme si sami vyvinuli," informuje Kraft. "Bude to vodou chlazený řadový dvouválec se zdvihovým objemem válců 1000 cm3," dodal. Půjde tedy o největší motocykl, který kdy Jawa nabízela běžným zákazníkům.

Motocykl by měl podle Krafta konkurovat strojům, jako je Ducati Diavel či jiné luxusní jednostopé stroje.

Jawa 350 bude opět k prodeji ještě letos.
Jawa 350 bude opět k prodeji ještě letos. | Foto: Radek Pecák

Další novinkou Jawy by měl být ještě letos návrat klasické "třistapadesátky" do nabídky pro tuzemské i další zákazníky v Evropě. Motorka s dvoudobým motorem se kvůli neplnění emisních norem musela v Evropě přestat prodávat v polovině minulého desetiletí. "Teď jsme ale udělali úpravy na karburátoru, přidali katalyzátory a prodloužili převody a díky tomu emisní normu Euro 3 opět splníme," sdělil Kraft.

Přiznává ale, že je to krátkodobé řešení, protože až za zhruba tři roky vstoupí v platnost motocyklová emisní norma Euro 4, bude to pro tuzemské motorkáře znamenat definitivní konec tohoto letitého stroje. 

Konstruktéři připravili změny v karburátoru a do výfukových kolen přidali katalyzátory.
Konstruktéři připravili změny v karburátoru a do výfukových kolen přidali katalyzátory. | Foto: Radek Pecák

Motorku mezitím stále v Jawě vyráběli a vyváželi mimo Evropu. Dokonce se stále jedná o vůbec nejprodávanější výrobek Jawy z Týnce nad Sázavou. Zhruba dva tisíce kusů každý rok putuje především do Střední a Jižní Ameriky, například na Kubu.

Jawa 250 už není v nabídce

Jawa již vloni přestala vyrábět motocykl kategorie 250 cm3, nyní tedy nabízí motocykly 50 Robby a 125 Travel. V Jawě ale velmi vážně uvažují o tom, že s produkcí těchto motocyklů v blízké budoucnosti skončí.

Poslední novinkou je Jawa 660 Sportard.
Poslední novinkou je Jawa 660 Sportard. | Foto: Jawa

"Potřebný materiál a díly, které se používají při výrobě 'padesátky', nás při nákupu stojí patnáct tisíc korun. A to jsme ještě nezapočítali žádnou práci a další náklady. Přitom motocykl se včetně DPH prodává za 30 tisíc Kč," vysvětluje Kraft, proč se taková výroba v současné době Jawě nevyplatí. Navíc, čínská konkurence prodává obdobné motocykly právě za oněch 15 tisíc Kč, takže Jawa může jen obtížně konkurovat.

V budoucnosti se tedy chce Jawa orientovat na výkonnější stroje. K loňské novince Jawa 660 Sportard přibude příští rok zmiňovaný "litr" a třetí do party by podle Krafta měl být stroj v kubatuře od 400 do 600 cm3. "Umím si klidně představit, že se bude opět jmenovat Jawa 350, přestože objem bude větší," sděluje Kraft. Zatím ale podle něho o vzhledu, výkonu ani přesném zacílení stroje rozhodnuto nebylo. Pravděpodobné je ovšem cestovní enduro.

S produkcí malých motorek Jawa zřejmě brzy skončí.
S produkcí malých motorek Jawa zřejmě brzy skončí. | Foto: Radek Pecák

V současné době Jawa v Týnci nad Sázavou zaměstnává necelou stovku lidí. Výsledky hospodaření firma, kterou od roku 1996 vlastní Jihostroj Velenice, nezveřejňuje.

Výrobní kapacita továrny v Týnci nad Sázavou je  zhruba 5-10 tisíc motocyklů ročně, v současnosti se ale pohybuje od dvou do tří tisíc za rok. 

 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

před 25 minutami

Stovky ruských komunistů protestují v Moskvě proti výsledkům voleb

Stovky přívrženců ruských komunistů se v sobotu zapojily v centru Moskvy do protestu proti výsledkům parlamentních voleb z konce minulého týdne. Moskevská radnice akci nepovolila s odkazem na omezení kvůli pandemii covidu-19, policisté nicméně zatím nezakročili.

Agentura TASS uvedla, že na Puškinově náměstí se podle policie sešlo asi 400 lidí. Zpravodaj německé agentury DPA odhadl účast na zhruba tisícovku osob, podle něho je na místě množství příslušníků bezpečnostních složek a policejních kamionů. Policisté z reproduktorů pouštějí hlasitou hudbu, aby účastníci protestů neslyšeli projevy organizátorů, jinak ale proti demonstraci zatím nezasáhli.

Vládnoucí strana Jednotné Rusko ve Státní dumě, dolní komoře ruského parlamentu, obsadí 324 z celkových 450 křesel, což znamená dvoutřetinovou většinu, která je potřebná ke změně ústavy. Komunisté (KPRF) získali 57 mandátů, třetí Spravedlivé Rusko 27, Liberálnědemokratická strana Ruska (LDPR) Vladimira Žirinovského 21 a loni založená strana Noví lidé 13. Po jednom zástupci budou mít Vlast, Strana růstu a Občanská platforma. Do parlamentních křesel usedne i pět nezávislých poslanců.

Opozice a volební pozorovatelé mají podezření, že vládnoucí strana blízká prezidentu Vladimiru Putinovi dosáhla vítězství i za pomoci podvodů. Žádají mimo jiné přepočítání elektronicky podaných hlasů, které byly podle ní systematicky falšovány.

Aktualizováno před 55 minutami

Tálibán pověsil na náměstí v západoafghánském městě Herát mrtvé tělo na jeřáb

Signalizuje to návrat některých metod, k nimž se islamistické hnutí uchylovalo v minulosti, poznamenala agentura. Muž, jenž provozuje na náměstí lékárnu, agentuře popsal, že na místo byla přinesena čtyři těla, z nichž tři skončila vystavená na dalších náměstích ve městě. Tálibové podle něj lidem sdělili, že čtveřice se podílela na únosu a policie je zabila. Tálibán se zatím oficiálně nevyjádřil.

Místní policejní velitel, kterého dosadil Tálibán, později uvedl, že čtveřice zemřela při přestřelce s táliby při vysvobozování uneseného muže a jeho syna. Při boji podle něj únosci zranili jednoho člena Tálibánu a civilistu. Unesené se prý povedlo osvobodit.

Núruddín Turábí - jeden ze zakladatelů radikálního islamistického hnutí a hlavní zastánce přísného výkladu islámského práva v době, kdy Tálibán vládl v Afghánistánu poprvé, řekl tento týden agentuře AP, že uskupení hodlá opět provádět popravy a utínat ruce. Podle jeho slov se to ale možná nebude dít veřejně jako v minulosti.

Od chvíle, kdy Tálibán v polovině srpna převzal kontrolu na asijskou zemi, mnozí Afghánci i svět s obavami sledují, zda tálibové obnoví tvrdou vládu z druhé poloviny 90. let, kdy hnutí Afghánistán spravovalo poprvé. Vůdci radikálního uskupení zůstávají zakořeněni v hluboce konzervativním a tvrdém světonázoru, ačkoliv přijímají technologické změny jako jsou mobilní telefony, poznamenala AP.

Představitelé Tálibánu dříve prohlásili, že nebudou opakovat fundamentalistickou politiku předchozí vlády svého hnutí.

Další zprávy